RSS

Polski przewodnik na Gran Canarii - którego wybrać?

Polski przewodnik na Gran Canarii - którego wybrać? Planując podróż na Gran Canarię, ważnym elementem wyprawy…

Zabezpiecz swoje interesy w tuczu kontraktowym — pomoc…

Tucz kontraktowy to forma współpracy między hodowcami a firmami przetwórczymi. Hodowla zwierząt rzeźnych powinna przebiegać…

Wycena działalności gospodarczej. Wpływ typu ewidencji.

Wycena jednoosobowej działalności gospodarczej (firmy jednoosobowej) jest dokonywana w dużej mierze na podstawie dokumentów finansowych…

Jak adaptogeny mogą wspierać odchudzanie?

W obliczu rosnącego problemu otyłości, wiele osób szuka skutecznych i bezpiecznych metod wspierających utratę wagi.…

«
»

Edukacja domowa – co to jest i jakie są zalety takiej formy nauki?

  • Napisany przez:

Edukacja domowa zyskuje dziś na popularności. Coraz częściej decydują się na nią świadomi rodzice, szukający najlepszej edukacji dla swojego dziecka i alternatywy dla szkoły systemowej. Czym jest edukacja domowa?

Najprościej mówiąc to nauka poza murami szkoły. Dziecko uczy się w domu, a jego nauczycielem jest rodzic. Warto dodać, że jest to legalna forma edukacji, zgodna z prawem oświatowym, gdzie dziecko formalnie zapisane jest szkoły, zdaje egzaminy klasyfikujące, otrzymuje świadectwo i promocję do następnej klasy – tak samo jak dzieci w szkole stacjonarnej.

W poszukiwaniu lepszej edukacji

W Polsce edukacja domowa przeżywa wielki rozkwit. Choć ta forma nauki w naszym kraju znana jest i prawnie usankcjonowana od 30 lat, to ostatnie dwa lata pokazują ogromny wzrost popularności takiego trybu nauczania. Obecnie w edukacji domowej uczy się ponad 20 000 dzieci.

Na wzrost zainteresowania edukacją domową na pewno miała duży wpływ pandemia, ale to nie jedyny powód. Mamy coraz bardziej świadomych rodziców, którzy chcą decydować o jakości edukacji swojego dziecka. Poszukują nowych dróg, szukają alternatywy dla tradycyjnej polskiej szkoły. Coraz bardziej cenią sobie wolność i brak ograniczeń jakimi niestety trzeba liczyć się w systemie.

Nauka spersonalizowana

Każde dziecko rozwija się w innym tempie, inaczej się uczy. Potrzebuje indywidualnego spojrzenia. W tradycyjnej szkole nauczyciel nie jest w stanie pozwolić sobie na takie podejście do ucznia. W 30-osobowych klasach nie ma miejsca na indywidualizm. Łatwo przeoczyć braki ucznia, z czym ma problem, gdzie niedomaga, ale także potrzeby dziecka ponadprzeciętnie uzdolnionego, które wymaga innej ścieżki edukacyjnej, bodźców i przestrzeni do rozwoju.

Edukacja domowa odpowiada na te potrzeby. To nauka spersonalizowana, gdzie rodzic-nauczyciel może podążać za dzieckiem. Wspierać go dokładnie tam, gdzie tego potrzebuje najbardziej. Rodzic zna swoje dziecko najlepiej, wie jak najefektywniej się uczy, czy lepiej wiedzę przyswaja rysując mapy myśli, słuchając audiobooków, czy poprzez bycie w ruchu. Czy lepiej pracuje rano, czy wieczorem. Umie dostrzec potencjał i szansę na rozwijanie pasji i zainteresowań. Holistyczne spojrzenie na dziecko, to niewątpliwe zalety takiego trybu nauczania.

Uczę się jak chcę i kiedy chcę

Kolejną korzyścią, jaką daje edukacja domowa to możliwość nauki asynchronicznej, czyli innymi słowy uczenia się w dowolnym miejscu i czasie. Na wycieczce, w podróży, na długich egzotycznych wakacjach – także w trakcie roku! W muzeum w parku, czy na tapczanie poprzez e-learningowe platformy. Możliwości jest tak wiele. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Wolny wybór

Edukacja domowa to wolność. Często rodzice decydują się na zmianę szkoły systemowej na edukację domową właśnie ze względu na tę zaletę. Nauka bez pośpiechu, porannego stresu. Ocen, kartkówek, sprawdzianów. W zamian jest wolny wybór i możliwość decydowania jak i czego będzie się uczyło dziecko. Można podróżować kamperem, można wyjechać na dłużej w ciągu roku, a np. do marca zdać wszystkie egzaminy i cieszyć się kilku miesięcznymi wakacjami.

Mam czas na to co lubię

Ile czasu poświęca dziecko na naukę w edukacji domowej? Nie więcej niż 2 godziny w młodszych klasach, a w starszych 3-4 godziny dziennie. Pozostała część dnia pozostaje na zabawę, ruch na świeżym powietrzu i rozwijanie pasji. Na zajęcia dodatkowe: muzyczne, plastyczne, sportowe. Na spotkania ze znajomymi, na zespoły taneczne, wokalne, zuchy, harcerstwo czy wolontariat. Dzieci w edukacji domowej mają czas na to, by mieć prawdziwe, beztroskie dzieciństwo, by tworzyć, bawić się i odpoczywać.

Nowoczesna edukacja domowa – najlepszą formą nauki

Nowoczesna edukacja domowa oparta o nowe technologie to rozwój, pasja i wolność dla dziecka. Taki tryb nauki idealnie wpasowuje się w najnowsze trendy i założenia edukacji przyszłości oraz kompetencje XXI wieku. Śmiało można powiedzieć, że edukacja domowa może być najlepszą formą nauki. Rodzic ma realny wpływ na przyszłość swojego dziecka, może zadbać o to, by miało dobry start i świetnie poradziło sobie z wyzwaniami, jakie stawia dorosłe życie.

Więcej na temat edukacji domowej

Informacji na temat edukacji domowej można znaleźć bardzo dużo. Jednym z miejsc, w którym są one publikowane na bieżąco jest blog o edukacji domowej prowadzony przez Centrum Nauczania Domowego.

Artykuł partnera

https://www.mistrzu.com/jak-radzic-sobie-z-trudnymi-pytaniami-i-sytuacjami-podczas-rozmowy-kwalifikacyjnej/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu