Marketplace czy własny sklep internetowy? Porównanie metod sprzedaży online
Własny sklep internetowy – zalety i wady
Wielu osobom wydaje się, że aby rozpocząć sprzedaż w internecie, należy założyć sklep online. Jest to wybór intuicyjny, choć nie jedyny i wcale nie tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Własny sklep internetowy to oczywiście:
- pełna swoboda działania,
- możliwość budowania własnej marki,
- brak prowizji dla pośredników,
- możliwość dowolnego wykorzystywania dostępnych kanałów marketingowych i zdobywania nowych klientów dzięki działaniom SEO.
Własny sklep internetowy wiąże się jednak również z bardzo dużym nakładem pracy – zarówno jeszcze przed jego uruchomieniem, jak i już podczas jego funkcjonowania. Trzeba przecież znaleźć odpowiednią platformę, zbudować stronę internetową, zadbać o dostępność różnych form płatności i wysyłki. Następnie należy stale czuwać nad poprawnym funkcjonowaniem sklepu, jego bezpieczeństwem i promocją. Sprawia to również, że początkowe koszty są w tym przypadku znacznie wyższe niż przy korzystaniu z marketplace. Sklep internetowy wymaga inwestycji w domenę i hosting, zbudowanie strony, SEO oraz marketing. Zanim strona zostanie uruchomiona, może minąć kilka tygodni. Kolejne tygodnie często trzeba czekać na pierwsze zamówienie. Start z własnym sklepem internetowym może być więc powolny. Co więcej, konkuruje on z całą siecią, dlatego trzeba mieć stale rękę na pulsie.
Platforma marketplace – zalety i wady
W kontrze do powyższego rozwiązania stoją platformy marketplace, które zapewniają korzyści wszędzie tam, gdzie własny sklep internetowy może „nie domagać”. Dają one:
- prosty i szybki start w biznesie,
- minimalne koszty początkowe,
- sprawdzony system, który wymaga minimum wysiłku i wiedzy technologicznej,
- możliwość rozpoczęcia sprzedaży zaledwie od jednego produktu,
Idealnym przykładem jest Allegro – marketplace numer 1 w Polsce. Wystarczy zarejestrować się jako sprzedawca, aby móc – w zasadzie od razu – wystawić pierwsze oferty. Ryzyko jest minimalne, ponieważ nie trzeba inwestować w to żadnych środków pieniężnych (poza tymi przeznaczonymi na produkcję lub zakup towaru). Allegro liczy ponad 20 mln użytkowników, którzy w znacznej mierze traktują portal jako swój pierwszy przystanek do zakupów online, dlatego zdobycie klientów zwykle nie jest trudne. Nawet jeśli sprzedajesz popularny towar, możesz wyróżnić swoje oferty za pomocą dostępnych opcji. Co więcej, nowi sprzedawcy dostają za darmo 100 wyróżnień oraz inne przywileje za sprawą Pakietu Powitalnego. Mogą też korzystać z ciekawych narzędzi analitycznych pozwalających monitorować i optymalizować własną sprzedaż oraz działania konkurencji
Czy zatem Allegro ma jakieś wady? Wielu sprzedawców obawia się działalności na tym marketplace ze względu na opłaty (prowizję od sprzedaży, opłatę za wystawienie towaru, opłaty za wyróżnienie oferty). Koszty nie są jednak wysokie. Pakiet Powitalny zawiera też do 100% zniżki na prowizję od sprzedaży, ułatwiając wypracowanie zysków już od początku działalności. Platforma marketplace na pewno tworzy pewne ograniczenia – pozwala dotrzeć tylko do jej użytkowników. Zbudowanie rozpoznawalnej marki na platformie również jest trudniejsze.
Marketplace czy własny sklep internetowy? Nie musisz wybierać!
Warto jednak wiedzieć, że wcale nie musisz się decydować tylko na jeden kanał sprzedaży. Wręcz przeciwnie – łączenie różnych form handlu online jest obecnie bardzo wskazane. Rekomendowanym rozwiązaniem dla nowych sprzedawców – szczególnie osób zupełnie „zielonych” w branży jest rozpoczęcie na marketplace takim jak Allegro i stopniowe skalowanie biznesu. Gdy zaczniesz zarabiać i ustabilizujesz swoją pozycję, będziesz mógł – bez większych obaw – zainwestować we własny sklep internetowy i budowanie rozpoznawalnej marki.
Artykuł zewnętrzny