RSS

Planujesz eksport do Chin? Na to musisz zwrócić…

Państwo Środka ze swoim gigantycznym potencjałem zakupowym okazuje się jednym z najnowocześniejszych i najbardziej nienasyconych…

Alkoholizm: czym jest i jak może wpłynąć na…

Alkoholizm jest poważnym problemem, który może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych i społecznych. Jeśli Ty…

Kosmetyki do włosów dla mężczyzn

Jakie kosmetyki do włosów dla mężczyzn? Włosy mężczyzn wymagają takiej samej pielęgnacji i troski, co włosy…

Dlaczego mężczyźni powinni uprawiać sport? Korzyści płynące z…

Różne formy aktywności fizycznej są częścią życia każdego człowieka. W wielu badaniach naukowcy potwierdzili, że…

«
»

Branża FMCG a influencer marketing

  • Napisany przez:
Branża FMCG to ta z gałęzi gospodarki, która odpowiada za zaopatrzanie sklepów w produkty, które są zwykle towarami pierwszej potrzeby. Towary są szybko zbywalne, stąd też występuje ich duża rotacja. To między innymi żywność, kosmetyki higieniczne, napoje alkoholowe i bezalkoholowe czy lekarstwa. Czy influencer marketing znajduje zastosowanie w branży FMCG? Sprawdźmy!

Specyfika branży FMCG

FMCG, skrót od angielskiej nazwy: Fast Moving Consumer Goods, który oznacza dobra szybko zbywalne. Branża FMCG zaopatruje sklepy w takie towary, jak pakowana żywność, napoje, środki czystości, kosmetyki, alkohole, papierosy. Tym samym gama asortymentu w tej branży jest naprawdę obszerna i zróżnicowana, a celem jest sprawne i niezawodne dostarczanie towarów, po które klient sięga najczęściej. Kluczowy jest sprawny łańcuch dostaw – od produkcji, przez magazynowanie i transport, po dostarczenie do powierzchni sklepowych, tj. hipermarkety, dyskonty, osiedlowe sklepy. Na towary pierwszej potrzeby zawsze jest duży popyt – bez względu na sytuację na rynku. Charakterystyczną cechą jest również to, że panuje tu bardzo duża konkurencja.

Influencer marketing w FMCG

Ze względu na wysokie wskaźniki obrotu, rynek FMCG jest bardzo rozbudowany i konkurencyjny. Firmy rywalizują o udział w rynku, ale też o zaufanie klienta. Nawet najlepszy skład, najładniejsze opakowanie i najniższa cena mogą nie przełożyć się na efekty sprzedażowe. Marki działające w branży FMCG muszą więc intensywnie pracować nad swoją strategią marketingową. W ostatnich latach coraz głośniej jest o influencer marketingu w FMCG.

Zainteresowanie influencer marketingiem wzrosło wraz z wprowadzeniem lockdownu. Z raportu Face Value firmy doradczej Duff & Phelps dowiadujemy się, że blisko połowa branży FMCG (46%) przeznaczyła na influencer marketing w 2021 roku od 31 do 50% całkowitego budżetu, czyli o 1/5 więcej w stosunku do wydatków na ten cel w latach 2018-2020.

Współpraca z influencerami w FMCG

Sukcesy kampanii z influencerami można obserwować na przykładzie wielu produktów, np. lodów Ekipy marki Koral (Ekipa Friza), batonów Kizzers marki SFD (raper Kizo) czy oranżad Helena z Kubą Wojewódzkim. W zależności od produktu, influencera czy stylu kampanii, można odnotować różne efekty. Kluczowe jest, by firma przeprowadziła odpowiedni research osób, które swoim charakterem będą odpowiadały wizerunkowi marki, a przy tym należy zaplanować kampanię tak, aby była autentyczna, ciekawa i dopasowana do grupy odbiorców.

W branży FMCG jest to nieco łatwiejsze niż w wielu innych branżach, bowiem jest cała masa produktów, które są używane przez wszystkich, niezależnie od płci, wieku, statusu społecznego – np. wody mineralne, masło, papier toaletowy czy keczup. Tu zatem ważne jest, aby dane produkty właściwie wyeksponować, wyróżnić, przekonać o ich jakości i zdobyć w ten sposób zaufanie Klientów.

Niemniej zawsze warto stawiać na influencerów, którzy skupiają wokół swojej osoby najwięcej odbiorców, którzy potencjalnie będą zainteresowani produktami marki. Na przykład chusteczki dla niemowląt mogą z powodzeniem promować konta parentingowe, a napoje energetyczne czy chipsy osoby młode, energiczne, towarzyskie.

Potrzebujesz pomocy ekspertów w zakresie influencer marketingu dla branży FMCG? Odwiedź stronę agencji Tears of Joy.

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu