Wkłady filtrujące do dzbanka – czy wybór ma znaczenie?
Rosnąca świadomość społeczeństwa o zmianach klimatycznych i konieczności dbania o środowisko naturalne sprawia, że coraz częściej decydujemy się na proekologiczne rozwiązania. Jednym z nich jest zakup filtrującego dzbanka, który z powodzeniem zastępuje dziesiątki kupowanych przez nas sklepowych plastikowych butelek z wodą. Sercem takich dzbanków są wymienne wkłady filtrujące, których właściwy dobór zapewni nam odpowiednio oczyszczoną, zdatną do picia wodę. Co powinniśmy wiedzieć o filtrach, decydując się na zakup dzbanka?
Jak działa dzbanek filtrujący?
Podstawowe pytania, jakie mogą się pojawić przy okazji rozważania przez nas zakupu dzbanka filtrującego wodę, to – na czym polega jego działanie i jakie korzyści może nam przynieść jego posiadanie. Proces oczyszczania wody w takim naczyniu jest bardzo prosty. Woda wlewana do dzbanka przepływa przez wkład filtrujący, który zatrzymuje znajdujące się w cieczy szkodliwe dla naszego zdrowia substancje (jak np. chlor, metale ciężkie, rdza czy też pestycydy) oraz związki negatywnie wpływające na jej zapach i smak. Tak przefiltrowana woda jest od razu zdatna do picia. Ponadto, większość dostępnych filtrów usuwa nadmierną twardość wody, która odpowiedzialna za pojawianie się kamienia na naszych naczyniach. Woda przefiltrowana przez jeden wkład odpowiada blisko stu półtoralitrowym butelkom ze sklepowych półek, stąd posiadanie dzbanka filtrującego jest korzystniejsze finansowo.
Rodzaje filtrów
Na rynku dostępnych jest wiele filtrów różnych firm, które w mniejszym lub większym stopniu się od siebie różnią. Na czym polega ich zróżnicowanie?
Po pierwsze, wkłady filtrujące możemy podzielić na dwa główne typy: pionowe (w kształcie cylindra, np. filtry Dafi Classic) i poziome (filtry krótkie, ale szerokie, np. Dafi Unimax, Brita Maxtra Plus). Różnica między nimi polega nie tylko na kształcie, ale także na tym, na jak długo wystarczy nam dany filtr.
To kolejna ważna różnica wkładów – czas ich działania. Producenci określają wydajność filtrów w litrach, i tak podstawowy filtr Dafi Classic pozwoli nam na przefiltrowanie od 100 do 150 litrów wody, lub w dniach, po upływie których należy wymienić wkład, np. firma Brita zaleca włożenie nowego filtru po 28 dniach.
Dalej, wkłady filtrujące charakteryzują się różnym zastosowaniem. Oferowane przez polskiego producenta popularne filtry Dafi możemy podzielić na: uniwersalne, do urządzeń AGD, jak ekspresy, czajniki, a nawet żelazka, oraz przeznaczone do zimnych napojów i bidonów. W zależności od ich przeznaczenia mogą się one także różnić się występowaniem pewnych właściwości, jak redukowanie twardości wody, oraz intensywnością danej cechy np. bardzo dokładne lub nieznaczne usuwanie chloru i innych szkodliwych zanieczyszczeń organicznych. Do wyboru mamy również filtry podnoszące pH wody (otrzymujemy tzw. wodę alkaliczną) czy też wzbogacające wodę z magnez (gdy filtrowana woda jest za miękka).
Należy pamiętać, że zakup dzbanka filtrującego wiąże się z koniecznością regularnej wymiany wkładów. Wiedząc, jaki rodzaj filtra będzie nam potrzebny, zawsze warto kupić kilka w zapasie, by potem nie martwić się o ich brak. Możemy je nabyć u producenta lub dystrybutora, który ma w swojej ofercie wkłady interesującej nas marki, np. wspomniane wcześniej popularne filtry Dafi możemy kupić na stronie Filtrosfery: https://filtrosfera.pl/filtr-wklad-do-dzbanka-dafi-classic-10-szt. Pasują one m.in. do nowoczesnego, szklanego dzbanka Dafi Crystal, który za pomocą lampki LED sam nas poinformuje o konieczności wymiany filtra.
Czy wybór filtru ma znaczenie?
Tak, wybór wkładu filtrującego ma znaczenie. Dlaczego? Bo istnieje wiele ich rodzajów i na przykładzie filtrów Dafi oraz ich zastosowania mogliśmy się przekonać, że nie każdy wkład sprawdzi się przy wszystkich typach naczyń lub urządzeń. Co więcej, w każdym domu mamy różną twardość wody i to również od niej powinniśmy uzależniać wybór filtru. Odpowiednio dobrany wkład zagwarantuje nam właściwie przefiltrowaną wodę, którą możemy wypić od razu po oczyszczeniu lub wykorzystać do gotowania. Ponadto, jeśli myślimy o korzystaniu z produktów od różnych producentów, pamiętajmy, że nie wszystkie firmy zajmujące się produkcją filtrów do dzbanków gwarantują kompatybilność swoich wkładów z produktami od innych producentów. Uważajmy też na tzw. tanie zamienniki. Zanim się na nie zdecydujemy, upewnijmy się, że spełniają wymogi bezpieczeństwa i czy nadają się do wody pitnej, oraz czy nie wydzielają szkodliwych substancji, np. bisfenolu A (BPA) niekorzystnie wpływającego m.in. na poziom hormonów i rozwój nowotworów.
A może butelka filtrująca?
Dzbanek filtrujący to nie jedyne rozwiązanie, które pomoże nam uniknąć konieczności kupowania wody w plastikowych butelkach. Dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia lub chcą zadbać o odpowiednie nawodnienie w ciągu dnia i potrzebują poręcznego pojemnika, butelka filtrująca okaże się doskonałym rozwiązaniem. Ważną zaletą jest to, że występuje w kilku rozmiarach: 300 ml, 500 ml i 700 ml. Działanie butelki jest takie samo jak w przypadku dzbanków – posiada wkład filtrujący, który gwarantuje czystość pitej przez nas wody oraz wymaga jego regularnej wymiany. Warto zauważyć, że wkłady filtrujące mają różne kształty i nie ma tu możliwości zamiennego korzystania z produktów różnych producentów – filtr do butelki Dafi jest podłużny i wąski, z kolei ten od firmy Brita jest płaski i ma formę koła.
Artykuł partnera