RSS

Jak wybrać najlepszego dostawcę rozwiązań dla sieci trakcyjnych?

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że praktycznie nikt z nas na co dzień nie docenia istnienia…

Jak rozliczyć PIT-36 za 2022 rok?

Rozliczenie PIT-36 2022 warto zrobić za pomocą specjalnego programu do rozliczania PIT. Dzięki temu unikniemy…

Fachowe doradztwo energetyczne dla twojej firmy

Zmiana polityki energetycznej w firmie może przyczynić się do uzyskania sporych oszczędności w skali roku.…

Do jakich krajów wymagana jest Zielona Karta?

Planujesz wyjazd za granicę i będziesz poruszał się własnym samochodem? W niektórych krajach wystarczy, że…

«
»

Budowa dróg – asfalt czy beton?

  • Napisany przez:

W 2019 roku oddano 460 km nowych dróg szybkiego ruchu i autostrad. Wynik ten należy uznać za bardzo dobry, ponieważ potwierdza on, że w Polsce buduje się coraz więcej tras. Eksperci zajmujący się planowanie takich inwestycji są zgodni, że dróg, po których można poruszać się szybko i bezpiecznie powinno być więcej. Nie są jednak zgodni, jak takie nawierzchnie budować. Dylemat między wyborem asfaltu, a betonu trwa od dawna. Które rozwiązanie ostatecznie należy uznać za lepsze?

Nawierzchnia betonowa, czy asfaltowa – kontrola stanu nawierzchni

Koszty, trwałość nawierzchni oraz szybkość budowy – parametrów, które brane są pod uwagę podczas porównywania jest bardzo wiele. Trudno się temu dziwić. Źle wybudowana droga nie tylko utrudnia poruszanie się po niej, ale może stanowić realne zagrożenie dla jej użytkowników. Na szczęście GDDKiA posiada mobilne laboratoria, dzięki którym może na bieżąco kontrolować jakość wykonania każdej warstwy drogi – przekonuje pracownik Betoniarnia Legnica.

Jednym z najważniejszych kryteriów badania jest sprawdzenie drogi w warunkach użytkowych. Takie badania wykonuje się zarówno w przypadku nawierzchni betonowych, jak i asfaltowych. Nowo wybudowana trasa oddana jest do częściowego użytkowania, a eksperci sprawdzają, jak reagują jej warstwy. W przypadku nie spełnienia parametrów, firma wykonująca zlecenie jej budowy, zobowiązana jest do  naprawienia błędów.

Beton coraz częściej wykorzystywany do budowy dróg

Stosowanie betonu do budowy dróg szybkiego ruchu to pewnego rodzaju novum. Przez długie lata, jedynym materiałem, który wykorzystywano do taki prac był asfalt. Rosnącą popularność betonowych mieszanek widać między innymi w działaniach podejmowanych przez GDDKiA. Tylko w 2019 roku oddano do użytku łącznie 190 kilometrów dróg wybudowanych przy pomocy tej technologii. To rekordowy wynik, a jak wskazują prognozy, kolejne dwanaście miesięcy może być pod tym względem jeszcze lepsze.

Głównym argumentem zwolenników stosowania betonu jest wytrzymałość tego materiału. W zależności od parametrów, składników mieszanki oraz miejsca jej wykorzystania, żywotność takiej drogi ocenia się od 30 do 50 lat. Znane są jednak drogi z przeszło 100 – letnią historią, które dalej są w dobrym stanie. Z betonu podczas budowy dróg chętnie korzystają samorządowcy odpowiedzialni za lokalne trasy. Jak sami zaznaczają, beton jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ koszty eksploatacji są znacznie tańsze niż w przypadku asfaltu.

Argumentami przemawiającymi za asfaltem są przede wszystkim cena oraz wymagania sprzętowe. Takie nawierzchnie znane są od lat i przez długi czas były obiektem drwin. Obecnie technologia i typy nawierzchni asfaltowych ulegają zmianie. Ich wytrzymałość rośnie, a koszty budowy jednego kilometra dalej utrzymują się na stosunkowo niskim poziomie. Jak jednak wskazują eksperci z Betoniarnia Legnica – trudno będzie asfaltowym powierzchniom dotrzymać kroku betonowym odpowiednikom. Według niektórych, już za kilka lat nawet ¾ nowo budowanych dróg szybkiego ruchu powstanie przy użyciu betonu.

Artykuł partnera

https://www.mistrzu.com/granit-i-nagrobki/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu