RSS

Zabezpiecz swoje interesy w tuczu kontraktowym — pomoc…

Tucz kontraktowy to forma współpracy między hodowcami a firmami przetwórczymi. Hodowla zwierząt rzeźnych powinna przebiegać…

Wycena działalności gospodarczej. Wpływ typu ewidencji.

Wycena jednoosobowej działalności gospodarczej (firmy jednoosobowej) jest dokonywana w dużej mierze na podstawie dokumentów finansowych…

Jak adaptogeny mogą wspierać odchudzanie?

W obliczu rosnącego problemu otyłości, wiele osób szuka skutecznych i bezpiecznych metod wspierających utratę wagi.…

Rola naturalnych emulgatorów w poprawie jakości produktów spożywczych

Świadomość zdrowego odżywiania rośnie, społeczeństwo zaczyna przyglądać się składnikom, które znajdują się w produktach spożywczych…

«
»

Jak zaaranżować balustrady francuskie

  • Napisany przez:

W ostatnich latach balkony francuskie są bardzo chętnie wykorzystywane w projektach przez architektów. Choć wciąż najwięcej jest ich w blokach, to coraz częściej pojawiają się również na domach jednorodzinnych. To doskonałe rozwiązanie, by wpuścić nieco więcej światła dziennego do niewielkich lokali. Niestety, balkony francuskie pozostają wyzwaniem dla właścicieli mieszkań – nie wiedzą bowiem, jak prawidłowo je zaaranżować, by stanowiły element dekoracyjny. Czym możesz ozdobić balustrady francuskie?

Balkony francuskie – co to takiego?

Chociaż nie jesteś architektem i zarówno “balkony francuskie”, jak i “balustrady francuskie” są dla ciebie nieznanymi zwrotami, na pewno niejeden raz udało ci się zobaczyć takie rozwiązania na żywo. Współcześnie bowiem bardzo często stosuje się je na modernistycznych bryłach wielu budynków. To specjalny rodzaj balkonu, który ogranicza się tylko do okna i balustrady, nie przewidując płyty, po której mógłby chodzić człowiek. Okazuje się, że to wcale nie jest żadna nowość. Balkony francuskie znane były już w baroku, dziś jedynie powróciły do łask i ponownie znajdują się w kręgu zainteresowań architektów.

Najważniejsze zadanie, jakie mają balkony francuskie, to doświetlenie pomieszczenia. Nie różnią się więc niczym od klasycznego okna. W przeciwieństwie jednak do tradycyjnego balkonu nie da się ich wykorzystać w celach rekreacyjnych. Nie wyjdziesz na nie ani nie ustawisz tam mebli balkonowych. Balkony francuskie mają być po prostu lepszym rozwiązaniem niż standardowych wymiarów okna, bo rozciągają się od ziemi po sufit. Doskonale sprawdzają się w długich i wąskich pomieszczeniach. Dzięki balustradom natomiast pozostają w pełni bezpieczne.

Współcześnie balkony francuskie wykorzystuje się także jako ozdobę samą w sobie. Są bowiem naprawdę estetyczne, wysmuklają bryłę budynku i nadają jej eleganckiego charakteru. Na balustradach można powiesić różne gatunki roślin, dzięki czemu całość może prezentować się pięknie.

Jakie rośliny na balkony francuskie?

Niezależnie od tego, czy chcesz przyozdobić kwiatami balkony francuskie, czy klasyczne, przede wszystkim zacznij od ustalenia ich umiejscowienia. Następnie dokładnie zmierz przestrzeń, którą dysponujesz. Balkony francuskie bywają różne – niektóre z nich mają balustrady niemal zupełnie przylegające do okna, inne natomiast pozostawiają właścicielom opcję wykorzystania niewielkiej niszy. Bywa nawet, że mieszczą się w niej sporych rozmiarów krzewy czy drzewka w donicach. Takie aranżacje już z daleka przyciągają wzrok!

Znacznie mniej możliwości aranżacyjnych dają balustrady francuskie, które niemalże przylegają do szyb. Nie musisz się jednak zniechęcać, bo i w takiej sytuacji da się coś zrobić. Możesz wybrać wiszące doniczki, w których posadzisz klasyczne kwiaty balkonowe. Pięknie prezentują się również pnące lub kaskadowe rośliny, których łodygi spływają wzdłuż barierki.

Jeśli zastanawiasz się, jaki gatunek kwiatów będzie odpowiedni na balkony francuskie, jeszcze raz zastanów się, z której strony są usytuowane. Z oczywistych względów południowa strona da lepsze możliwości rozwoju roślinom odpornym na promieniowanie słoneczne. Od północnej natomiast warto postawić na te cieniolubne. Balkony francuskie umiejscowione po wschodniej lub zachodniej stronie dają więcej możliwości – istnieje bowiem sporo roślin, które doskonale rozwijają się w takich warunkach.

Balkony francuskie rzeczywiście nie mają wiele wspólnego z tym, do czego się przyzwyczailiśmy. Nie są miejscem relaksu i odpoczynku. Istnieje jednak kilka innych opcji ich użytkowania. Kiedy będziesz podziwiał swoje pięknie kwitnące kwiaty, twój humor od razu stanie się odrobinę lepszy.

Artykuł zewnętrzny

https://www.mistrzu.com/5-najgoretszych-trendow-w-oswietleniu/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu