RSS

Podniebna przygoda ku nowym wyzwaniom

Wspinanie to fascynująca i dynamiczna aktywność, która nie tylko testuje nasze umiejętności fizyczne, ale także…

Koniec z koszmarnymi włosami! Kosmetyki Kemon pomogą Ci…

Marzysz o pięknych, lśniących i zdyscyplinowanych włosach, jak z okładki? Jak się okazuje, dobre geny…

Ewidencja podatku VAT — co trzeba wiedzieć

Ewidencja podatku VAT to rzecz, o której powinien pamiętać każdy czynny podatnik. Jest to wymagane…

Naturalny miód rzepakowy – słodki nektar z pól

Naturalny miód rzepakowy to jeden z najczęściej spotykanych miodów na sklepowych półkach. Co jednak kryje…

«
»

Libido – co to jest i jak je zwiększyć?

  • Napisany przez:
Libido – każdy choć raz w życiu usłyszał o nim w kontekście zbyt wysokiego lub niskiego poziomu.

Choć jest ono indywidualne i nie istnieją schematyczne wzorce poziomu libido, jakie powinno się mieć, to jednak można sprawdzić, kiedy jest nieodpowiednie. Dowiedz się więcej na temat tego, czym jest libido i jak można je zwiększyć!

Libido – czym jest?

Co to jest libido? To inaczej popęd seksualny. Określa się nim to, jakie zapotrzebowanie na współżycie ma kobieta lub mężczyzna. Różnice mogą być znaczne nie tylko pomiędzy płciami, ale też konkretnymi osobami.

Każdy ma swój naturalny poziom libido. U kobiet może się on zmieniać w zależności od fazy cyklu miesiączkowego. Zarówno u kobiet, jak i libido u mężczyzn jest powiązane z hormonami, stylem życia, a także kondycją psychiczną. Jak poznać, że poziom libido jest nieodpowiedni? Jeśli przez dłuższy czas odczuwasz mniejszą ochotę na seksualną bliskość i czujesz z tego powodu dyskomfort, to możesz doświadczać zaburzeń libido. Nie ma norm, które określałyby optymalny jego poziom, jak w przypadku wielu innych aspektów zdrowia. Dlatego też problemy z libido są diagnozowane tylko i wyłącznie w odniesieniu do normy dla konkretnej osoby.

Za niskie libido – co to znaczy?

Co to jest libido o niskim poziomie? Jeśli odczuwasz zbyt niskie libido lub Twój partner bądź partnerka zaobserwowali pogorszenie się jego stanu, to najpierw zastanów się, czy ten stan rzeczy Ci odpowiada. Libido może zmniejszać się także z wiekiem – następuje to w sposób stopniowy. W sytuacji, gdy nie jest to dla Ciebie niepokojące i czujesz się w porządku ze swoim popędem, to porozmawiaj z drugą połówką. Może być też tak, że libido osłabło chwilowo. Najczęściej dzieje się to w wyniku nagłego stresu lub chwilowego obciążenia psychicznego. Wtedy też w wielu przypadkach wystarczy odpoczynek i odrobina relaksu dla regeneracji. Jeśli przyjmujesz nowe leki, to one mogą być przyczyną. Porozmawiaj wtedy z lekarzem – niekiedy będzie trzeba je zmienić, ale w części sytuacji wystarczy przeczekać aż organizm sam przyzwyczai się do przyjmowanych środków. Spadek libido, czyli mniejsze zapotrzebowanie na współżycie może być też wynikiem nudy w sypialni. Warto wprowadzić do wspólnego życia erotycznego nowe elementy – ciekawą grę wstępną, zabawę w role, nowe pozycje lub gadżety.

Niskie libido – przyczyny

Istnieje wiele powodów niskiego libido. Jednak zawsze warto w takiej sytuacji skonsultować się z lekarzem i wykonać choćby podstawowe badania. Pogorszenie życia seksualnego i mniejszy popęd mogą być sygnałami tego, że zdrowie się pogorszyło. Dla organizmu priorytetem będzie walka ze stanem zapalnym lub inną chorobą. Ważne będzie zweryfikowanie podstawowych wskaźników zdrowotnych, ale również hormonów. Testosteron i estrogen to podstawowe hormony, które mają największy wpływ na libido. Kiedy niskie libido się pojawia, warto rozważyć też inne przyczyny:

  • używki
  • niedobory
  • zła dieta
  • brak ruchu
  • przewlekły stres
  • problemy natury psychicznej

Każdy z wymienionych elementów może obniżać libido, dlatego też tak ważne jest to, aby utrzymywać swój organizm w zdrowiu i dbać o niego.

Jak zwiększyć libido? Domowe sposoby

Pierwszym krokiem do zwiększenia libido jest zadbanie o optymalną dietę, wzbogaconą w witaminy oraz ważne substancje odżywcze. Warto też zadbać o odrobinę ruchu – choćby o regularne spacery. Trzeba też dbać o odpoczynek psychiczny – niskie libido często pojawia się u osób przepracowanych. Do domowych metod można zaliczyć również picie mieszanek ziół oraz herbat z imbirem, cynamonem, goździkami i innymi rozgrzewającymi substancjami.

Jak podnieść libido metodami farmakologicznymi?

Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety, których głównym celem jest wyrównanie poziomu odpowiednich substancji w organizmie. Niedobory witamin z grupy B, magnezu oraz witaminy D również mogą obniżać libido. Dlatego warto wykonać badania krwi i sprawdzić poziom tych witamin. Suplementacja może okazać się pomocna nie tylko dla libido, ale również dla ogólnego stanu zdrowia. Istnieją specjalne suplementy, które zawierają w sobie składniki, jakie według medycyny zarówno współczesnej, jak i chińskiej czy ludowej wpływają na poziom libido. Jeśli suplementy są ze sprawdzonego źródła, to można je przyjmować – o ile nie przekroczy się zalecanej dawki.

W niektórych przypadkach stosuje się terapie hormonalne – na przykład poprzez wdrożenie tabletek antykoncepcyjnych. U mężczyzn lekarze prowadzą terapie testosteronem. Jednak zarówno u kobiet oraz mężczyzn problem musi zostać zdiagnozowany i najczęściej niskie libido jest powiązane ze złym poziomem hormonów, które wpływają też na inne dolegliwości. Właśnie w takich sytuacjach leczy się libido farmakologicznie. Lekarz może też zalecić stosowanie viagry, choćby czasowo.

Artykuł zewnętrzny

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu