RSS

Rola windykacji w gospodarce

Windykacja odgrywa kluczową rolę w gospodarce, wpływając na jej stabilność i płynność finansową. Na co…

Roller Shop – Twój zaufany internetowy sklep z…

W dzisiejszych czasach aktywny styl życia zyskuje coraz większą popularność. Jednym z ulubionych sposobów na…

Optymalizacja podatkowa dla małych firm – jak legalnie…

Prowadzenie małej firmy wiąże się z wieloma wyzwaniami, a jednym z nich są obciążenia podatkowe.…

Oczyszczanie wodorowe – skuteczna metoda pielęgnacji skóry

Oczyszczanie wodorowe to nowoczesna metoda pielęgnacji skóry, która zyskuje na popularności w salonach kosmetycznych. Dzięki…

«
»

Preparaty czyszczące do instalacji grzewczych – jakie wybrać?

  • Napisany przez:

W celu czyszczenia systemów grzewczych należy używać preparatów wyłącznie do tego przeznaczonych. Niewiedza lub chęć oszczędności sprawia, że do pomp ciepła stosuje się nieodpowiednie chemikalia, które często okazują się być niebezpieczne dla zachowania sprawności systemu. Na jakie więc należy zwrócić uwagę?  Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Dlaczego należy stosować środki chemiczne do instalacji?

Instalacja z pompą ciepła to układ niskotemperaturowy, gdzie temperatura jej czynnika oscyluje poniżej 40°C. W każdym z elementów układu mogą kryć się więc różne zagrożenia w postaci zanieczyszczeń, które maksymalizują koszty eksploatacji systemu, a w skrajnych przypadkach doprowadzają do zapchania się rurociągów i awarii. Ich obecność w układzie wpływa negatywnie na efektywności instalacji, obniżając jej sprawność nawet o 30%.

Jakie zanieczyszczenia gromadzą się w systemie pompy ciepła?

  • kamień kotłowy, który tworzą minerały i stałe zanieczyszczenia wytrącane z wody,
  • rdza i inne produkty korozji tlenowej i mikrobiologicznej materiałów instalacji,
  • szlamy – ciągnąca się substancja powstała z tlenków, tłuszczów i minerałów.

Środki do płukania instalacji co pełnią ważną rolę w przygotowaniu wody pod względem chemicznym i usuwaniu nagromadzonych w niej zanieczyszczeń. Tak przygotowana woda stanowi odpowiednie medium dla zasilania poszczególnych elementów w systemie. Zaleca się więc stosowanie preparatów czyszczących – odpowiedzialnych za eliminację zanieczyszczeń oraz inhibitorów do instalacji co, które pełnią funkcję zabezpieczającą. Jakie substancje zawierają w sobie wyżej wymienione środki chemiczne, które wpływają na ich skuteczność?

Substancje zawarte w środkach chemicznych

Warto wybierać w pełni bezpieczne i dobrej jakości środki chemiczne, oparte na następujących substancjach:

  • kwasach – niemal natychmiast przywracają instalację do pełnej sprawności, jednak nie powinny być stosowane w systemach z metalowymi i galwanizowanymi elementami, ze względu na ich silne działanie korozyjne,
  • sekwestrantach – są to produkty łagodne, niewchodzące w reakcję z metalami. Usuwają drobne zanieczyszczenia z wody, w tym również bardzo małe cząstki molekularne, uniemożliwiając im łączenie się w większe cząsteczki. W tym przypadku należy całkowicie opróżnić instalację, aby całkowicie je usunąć.
  • środkach dyspergujących – zasada działania substancji opiera się na jej przyleganiu do cząsteczek zawartych wodzie, co zapobiega ich łączeniu się w większe cząstki. Tworzą one zjawisko odpychania między cząstkami, co umożliwia ich skuteczne wyłapywanie i usuwanie za pomocą separatorów zanieczyszczeń. Charakteryzują się działaniem antykorozyjnym i są aktywne w stałej temperaturze, co eliminuje potrzebę opróżniania instalacji po przepłukaniu.

Czym kierować się przy wyborze środków do czyszczenia instalacji?

Skoro już wiesz, dlaczego należy stosować środki chemiczne do czyszczenia instalacji i jakie substancje zawierają, przejdźmy do najważniejszych zasad, którymi powinieneś kierować się podczas ich wyboru.

Formuła preparatów chemicznych powinna być neutralna, nieagresywna, bez zawartości substancji toksycznych. Należy wybierać środki kompatybilne z elementami wykonanymi z żelaza, stali nierdzewnej, miękkiej stali, mosiądzu, miedzi i aluminium. Nie powinny one wchodzić w reakcję m.in. z uszczelkami i orurowaniem wykonanymi z plastiku. Aby instalacja działała bez zarzutu, a poszczególne jej elementy były odpowiednio zabezpieczone, należy wybrać środki chemiczne, które spełniają wyżej wymienione kryteria.

Pamiętaj o bezpieczeństwie instalacji

Środki chemiczne firmy Caleffi to nietoksyczne preparaty stosowany w systemach ogrzewania i chłodzenia, w pełni bezpieczne dla wszystkich materiałów metalowych oraz tworzyw sztucznych występujących w instalacjach. Charakteryzują się również wysoką wydajnością – 500 mililitrów preparatu jest wystarczającą dawką dla instalacji o pojemności 150 litrów – przekłada się np. na około 15 grzejników czy 120 metrów² ogrzewania podłogowego.

Zastosowanie środków w instalacji nie wymaga opróżniania układu z medium – może być stosowany podczas jej normalnej pracy oraz z urządzeniami przeznaczonymi do jej czyszczenia – takimi jak filtry czy separatory.

Wybierz zestaw środków chemicznych marki Caleffi

C3 Cleaner przeznaczony jest do usuwania osadu, kamienia oraz pozostałych zanieczyszczeń z instalacji grzewczych. Środek czyszczący najlepiej stosować razem z preparatem C1 Inhibitor, który działa na zasadzie adsorpcji oraz osadzania się. Inhibitory do instalacji co tworzą warstwę ochronną na powierzchni rur oraz jej komponentach, skutecznie zapobiegając powstawaniu zanieczyszczeń. Odpowiada więc za ochronę systemu przed kamieniem i korozją, co przekłada się na cichą pracę pomp i kotła oraz zabezpieczenie odbiorniki ciepła.

Dla uzyskania maksymalnej ochrony należy zastosować C4 Leak Stealerktóry stosowany jest w uszczelnianiu mikropęknięć czy nieszczelnych połączeń instalacji. Przeciwdziała również wyciekom kapilarnym. Środek stworzy powłokę ochronną dla instalacji już w ciągu 24 godzin po jego zastosowaniu, może być stosowany zapobiegawczo lub w przypadku małych wycieków.

Środki chemiczne do czyszczenia i zabezpieczenia instalacji nie są jeszcze bardzo popularne w Polsce, z tego powodu wielu instalatorów obawia się ich użycia. Nic bardziej mylnego – są one w pełni bezpieczne dla układu, a co najważniejsze – pozwalają na utrzymanie instalacji w bardzo dobrym stanie przez długi czas oraz na obniżenie rachunków związanych z jej eksploatacją.

Krok po kroku: czyszczenie i płukanie instalacji co

Proces należy przeprowadzać przede wszystkim profilaktycznie, aby zapobiec ewentualnym uszkodzeniom systemu spowodowanymi zanieczyszczeniami, a nie tylko w momencie, gdy zauważymy, że pompa hałasuje, czy zatkał się zawór. Czynność ta nie jest skomplikowana, wymaga jedynie odpowiednich i bezpiecznych środków chemicznych do czyszczenia i zabezpieczenia instalacji.

  1. Przepłucz instalację czystą wodą, w celu usunięcia zanieczyszczeń, które nie osadziły się na stałe w instalacji.
  2. Zastosuj specjalistyczny środek do pozbywania się zanieczyszczeń i kamienia, aż do momentu usunięcia wszystkich zanieczyszczeń i stabilizacji stężenia.
  3. Po zastosowaniu preparatów instalację ponownie przepłucz wodą, aż do całkowitego usunięcia resztek roztworu.
  4. Zabezpiecz elementy systemu przy użyciu specjalnego preparatu, inhibitora korozji.
  5. Dla uzyskania pełnej ochrony instalacji możesz użyć środka uszczelniającego.

Dla uzyskania całkowitej i ciągłej ochrony przed zanieczyszczeniami środki do czyszczenia instalacji co powinny być stosowane razem z separatorami zanieczyszczeń czy filtrami.

Artykuł zewnętrzny

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu