Jak ograniczyć straty ciepła zimą?
Istnieje wiele sposobów na oszczędzanie energii cieplnej. Powinniśmy na samym początku zaznaczyć, że nie chodzi tutaj jedynie o nasze finanse. Głównym powodem, dla którego powinniśmy walczyć ze stratami ciepła, to dobro naszej planety, które jest niejednokrotnie narażane, przez niezrównoważony, cywilizacyjny rozwój. Nieodpowiednie gospodarowanie gazami cieplarnianymi powoduje, że doprowadzamy nasze środowisko do upadku.
Zadbaj o naszą planetę
W dużej mierze energia cieplna wytwarzana jest z węgla oraz gazu ziemnego, co jest oczywistą przyczyną wzrostu zawartości dwutlenku węgla w atmosferze. Warto połączyć oszczędność z troską o czyste środowisko, co z pewnością odwdzięczy się przyszłym pokoleniom.
Rozwijające się technologie sprawiają, że możemy używać zaawansowanych technologicznie materiałów, które zapewnią nam odpowiedni komfort termiczny w naszych domach. Wielowarstwowe okna to tylko jedna w wielu opcji na termomodernizację mieszkania. Materiały o niskiej przewodności cieplnej sprawiają, że oszczędności robią się coraz większe.
Zastanawiasz się pewnie, od czego zacząć, jeśli chodzi o świadome gospodarowanie zgromadzonym ciepłem w naszym mieszkaniu. Polecamy użycie pirometru lub kamery z sensorem flir, które pomogą nam zobrazować miejsca o najwyższym współczynniku strat ciepła. Na początek polecamy klasyczny pirometr.
Zmierz dokładnie straty ciepła na elewacji
Nie będzie to zbyt duży wydatek, a pomoże w dużej mierze określić miejsca, gdzie elewacja naszego domu najgorzej się spisuje. Aby jednak sprawnie dokonać takiej analizy, zalecamy prosty sposób. Wydrukuj na kartce A4 zdjęcie swojego domu, na którym będziesz nanosił odpowiednio pomiary, zaznaczając na niej także temperaturę otoczenia, oraz temperaturę wewnątrz domu.
Poczałkowo może wydać się ona nieco czasochłonna, ale uwierz nam, że włożona praca Ci się odpłaci. Gdy dokonałeś pomiarów, możesz pokusić się o podobne pomiary wewnątrz swojego mieszkania. Gdy zbadasz wszystkie pomieszczenia, nie będzie to ostateczny wynik. Dla doskonałego określenia przenikalności cieplnej w Twoim mieszkaniu, poczekaj, aż temperatura wzrośnie o 10 stopni na dworze i dokonaj identycznych pomiarów.
Transmisja cieplna inaczej działa, gdy za oknem jest nieco cieplej. Faktycznie już po pierwszych pomiarach możesz myśleć które ściany zacząć dodatkowo ocieplać. Może to tylko, źle zabezpieczony dach, gdzie wystarczy montaż dodatkowej wełny mineralnej oraz folii membranowej.
Oszczędzaj z głową
W przypadku oszczędności energii powinieneś pamiętać, że nadmiernie oszczędny dwa razy traci. Sytuacja ta ma doskonałe odzwierciedlenie w przypadku wyłączania ogrzewania na noc lub na czas nieobecności w domu na dwa, lub trzy dni w okresie zimowym. Energia potrzebna na przywrócenie temperatury, w której będziemy komfortowo żyć, jest znacznie wyższa, niż w sytuacji podtrzymania standardowych 21 stopni Celsjusza.
Dobrym pomysłem na oszczędzanie energii to rolety zewnętrzne
Co więcej, gdy mówimy o rozmaitych pomieszczeniach gospodarczych, czy choćby palarniach w klubach, doskonałym pomysłem na minimalizowanie strat ciepła są na przykład kurtyny paskowe na drzwi, które sprawią, że odczujesz realne oszczędności. Takie kurtyny nie muszą się kojarzyć jedynie z chłodniami spożywczymi.
Dostępne są w rozmaitych kolorach, co może doskonale się sprawdzić np. w modnym klubie muzycznym. Przykładem takiego rozwiązania może być Warszawski klub Praga Centrum, w którym użyto czerwonych kurtyn paskowych, komponujących się z czerwienią aksamitnych materiałów zwisających spod 15-metrowego sufitu.
Mamy nadzieję, że artykuł przypadł Ci do gustu i wniósł nieco świeżego spojrzenia na zagadnienie efektywnego gospodarowania energią cieplną.
Artykuł partnera
https://www.mistrzu.com/innowacje-w-systemach-grzewczych-nowe-technologie-i-ekologiczne-rozwiazania/