Kto powinien mieć terminal płatniczy
W jakich przedsiębiorstwach przy da się kasa fiskalna z terminalem płatniczym?
Polski Ład wprowadził pewne obowiązki, których muszą dopełnić przedsiębiorcy. Jednym z nich jest udostępnienie płatności bezgotówkowych, np. za pomocą terminala płatniczego. Zgodnie z art. 19a ustawy – Prawo przedsiębiorców przedsiębiorca jest zobligowany do zapewnienia dokonania płatności przy użyciu instrumentu płatniczego w rozumieniu Ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych wszędzie tam, gdzie jego działalność jest wykonywana, a więc zarówno w lokalu, jak i poza nim.[1] Wspomnianym instrumentem płatniczym może być terminal płatniczy, przelew bądź płatność BLIK.. Z obowiązku zwolnieni są ci przedsiębiorcy, którzy nie mają obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, o których mowa w ustawie o VAT. Warto też wspomnieć, że wraz z 1 lipca 2022 roku w życie miał wejść obowiązek integracji terminala płatniczego z systemem kasowym. Ministerstwo Finansów odroczyło go do stycznia 2025 roku.
Dlaczego warto mieć terminal płatniczy?
Kasa fiskalna z terminalem nie jest obowiązkowym rozwiązaniem, natomiast warto rozważyć wprowadzenie takiego urządzenia w swojej firmie. Badanie „Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2021” wykazało, że dla 64% ankietowanych karta płatnicza jest najczęstszą formą płatności.[2] Ponieważ transakcje bezgotówkowe cieszą się niemałą popularnością, warto taką możliwość zapewnić w swoim przedsiębiorstwie – w ten sposób pokazujesz klientom, że wychodzisz naprzeciw ich oczekiwaniom i umożliwiasz dokonanie płatności w najwygodniejszy dla nich sposób. Nowoczesne terminale płatnicze mogą mieć również dodatkowe funkcje, jak np. doładowanie telefonu czy usługa cashback pozwalająca na wypłatę gotówki przy okazji zakupów w sklepie czy punkcie usługowym. Tego typu rozwiązania to większa szansa, że klient w przyszłości do Ciebie wróci i poleci Twoją firmę znajomym.
Jak wybrać terminal płatniczy?
Obecnie przedsiębiorcy mają do wyboru terminale płatnicze różniące się pod względem możliwości oraz funkcji, wybór konkretnego urządzenia powinien więc być podyktowany konkretnymi potrzebami. Klasyczne terminale POS wymagają stałego podłączenia do sieci, dlatego sprawdzą się w przypadku firm, gdzie korzysta się z nich tylko w jednym miejscu, a więc np. przy stanowisku kasowym w sklepie.
Bezprzewodowe terminale mPOS mają wbudowany akumulator, dzięki czemu można je przenosić i działają wszędzie tam, gdzie łączą się z internetem. Docenią je osoby prowadzące swój biznes w ruchu, np. taksówkarze czy kurierzy, ale też m.in. właściciele kawiarni czy restauracji, którzy chcą umożliwić swoim gościom uregulowanie rachunku przy stoliku.
Warto wiedzieć, że obecnie dzięki specjalnej aplikacji funkcję terminala płatniczego może pełnić także smartfon. Pozwala ona na zbliżeniowe płatności kartą oraz gadżetami z funkcją NFC czy za pomocą kodów QR. Tego typu transakcje są w pełni bezpieczne, a klient otrzymuje potwierdzenie zapłaty w wiadomości SMS lub wiadomości mailowej. To rozwiązanie sprawdzi się doskonale, jeśli prowadzisz swój biznes sezonowo bądź po prostu chcesz umożliwić klientom dokonanie płatności niezależnie od miejsca transakcji. W ten sposób budujesz pozytywny wizerunek swojej firmy i zachęcasz do ponownego skorzystania z Twoich usług.
[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180000646/U/D20180646Lj.pdf
[2] https://wartobezgotowkowo.pl/wp-content/uploads/2021/10/Badanie-Platnosci-bezgotowkowe-oczami-Polakow-2021.pdf
Artykuł partnera