RSS

Podniebna przygoda ku nowym wyzwaniom

Wspinanie to fascynująca i dynamiczna aktywność, która nie tylko testuje nasze umiejętności fizyczne, ale także…

Koniec z koszmarnymi włosami! Kosmetyki Kemon pomogą Ci…

Marzysz o pięknych, lśniących i zdyscyplinowanych włosach, jak z okładki? Jak się okazuje, dobre geny…

Ewidencja podatku VAT — co trzeba wiedzieć

Ewidencja podatku VAT to rzecz, o której powinien pamiętać każdy czynny podatnik. Jest to wymagane…

Naturalny miód rzepakowy – słodki nektar z pól

Naturalny miód rzepakowy to jeden z najczęściej spotykanych miodów na sklepowych półkach. Co jednak kryje…

«
»

Kto powinien mieć terminal płatniczy

  • Napisany przez:
Kasa fiskalna z terminalem płatniczym, czyli urządzeniem pozwalającym na przyjmowanie płatności bezgotówkowych, stanowią zestaw urządzeń użyteczny w przedsiębiorstwach ewidencjonujących sprzedaż osobom fizycznym. Obowiązek przyjmowania jakiejś formy płatności bezgotówkowych wszedł w życie w styczniu 2022 roku, ale są z niego zwolnione niektóre firmy. Niezależnie od wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu zmian, warto takie urządzenie wdrożyć w swoim biznesie ze względu na liczne korzyści.

W jakich przedsiębiorstwach przy da się kasa fiskalna z terminalem płatniczym?

Polski Ład wprowadził pewne obowiązki, których muszą dopełnić przedsiębiorcy. Jednym z nich jest udostępnienie płatności bezgotówkowych, np. za pomocą terminala płatniczego. Zgodnie z art. 19a ustawy – Prawo przedsiębiorców przedsiębiorca jest zobligowany do zapewnienia dokonania płatności przy użyciu instrumentu płatniczego w rozumieniu Ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych wszędzie tam, gdzie jego działalność jest wykonywana, a więc zarówno w lokalu, jak i poza nim.[1] Wspomnianym instrumentem płatniczym może być terminal płatniczy, przelew bądź płatność BLIK.. Z obowiązku zwolnieni są ci przedsiębiorcy, którzy nie mają obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, o których mowa w ustawie o VAT. Warto też wspomnieć, że wraz z 1 lipca 2022 roku w życie miał wejść obowiązek integracji terminala płatniczego z systemem kasowym. Ministerstwo Finansów odroczyło go do stycznia 2025 roku.

Dlaczego warto mieć terminal płatniczy?

Kasa fiskalna z terminalem nie jest obowiązkowym rozwiązaniem, natomiast warto rozważyć wprowadzenie takiego urządzenia w swojej firmie. Badanie „Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2021” wykazało, że dla 64% ankietowanych karta płatnicza jest najczęstszą formą płatności.[2] Ponieważ transakcje bezgotówkowe cieszą się niemałą popularnością, warto taką możliwość zapewnić w swoim przedsiębiorstwie – w ten sposób pokazujesz klientom, że wychodzisz naprzeciw ich oczekiwaniom i umożliwiasz dokonanie płatności w najwygodniejszy dla nich sposób. Nowoczesne terminale płatnicze mogą mieć również dodatkowe funkcje, jak np. doładowanie telefonu czy usługa cashback pozwalająca na wypłatę gotówki przy okazji zakupów w sklepie czy punkcie usługowym. Tego typu rozwiązania to większa szansa, że klient w przyszłości do Ciebie wróci i poleci Twoją firmę znajomym.

Jak wybrać terminal płatniczy?

Obecnie przedsiębiorcy mają do wyboru terminale płatnicze różniące się pod względem możliwości oraz funkcji, wybór konkretnego urządzenia powinien więc być podyktowany konkretnymi potrzebami. Klasyczne terminale POS wymagają stałego podłączenia do sieci, dlatego sprawdzą się w przypadku firm, gdzie korzysta się z nich tylko w jednym miejscu, a więc np. przy stanowisku kasowym w sklepie.

Bezprzewodowe terminale mPOS mają wbudowany akumulator, dzięki czemu można je przenosić i działają wszędzie tam, gdzie łączą się z internetem. Docenią je osoby prowadzące swój biznes w ruchu, np. taksówkarze czy kurierzy, ale też m.in. właściciele kawiarni czy restauracji, którzy chcą umożliwić swoim gościom uregulowanie rachunku przy stoliku.

Warto wiedzieć, że obecnie dzięki specjalnej aplikacji funkcję terminala płatniczego może pełnić także smartfon. Pozwala ona na zbliżeniowe płatności kartą oraz gadżetami z funkcją NFC czy za pomocą kodów QR. Tego typu transakcje są w pełni bezpieczne, a klient otrzymuje potwierdzenie zapłaty w wiadomości SMS lub wiadomości mailowej. To rozwiązanie sprawdzi się doskonale, jeśli prowadzisz swój biznes sezonowo bądź po prostu chcesz umożliwić klientom dokonanie płatności niezależnie od miejsca transakcji. W ten sposób budujesz pozytywny wizerunek swojej firmy i zachęcasz do ponownego skorzystania z Twoich usług.

[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180000646/U/D20180646Lj.pdf

[2] https://wartobezgotowkowo.pl/wp-content/uploads/2021/10/Badanie-Platnosci-bezgotowkowe-oczami-Polakow-2021.pdf

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu