Jak z głową dokonać wyboru drona?
Dron to idealne rozwiązanie dla osób zajmujących się fotografią i filmowaniem. Otwiera zupełnie nowe możliwości i pozwala na robienie jeszcze ciekawszych zdjęć i filmów. Dziś drony stają się coraz popularniejsze, a na rynku wciąż pojawiają się nowe modele. Wszystko to sprawia, że wybór konkretnego nie jest łatwy, zwłaszcza jeśli nie posiada się większej wiedzy na temat tego typu sprzętu. Warto zatem wiedzieć, na co zwrócić uwagę, wybierając drona, aby takiego zakupu dokonać z głową.
Przeznaczenie drona
Wybierając konkretny model drona, w pierwszej kolejności należy się zastanowić nad jego przeznaczeniem. Innymi słowy, odpowiedzieć trzeba sobie na pytanie, do czego dron tak naprawdę jest nam potrzebny. Czy sprzęt ma służyć do zabawy, do robienia zdjęć i filmów z wakacji czy może ma być wykorzystywany w pracy zawodowej? Jest to ważne, ponieważ od odpowiedzi na to pytanie zależeć będzie to, jakie parametry powinien mieć dron i jakie możliwości ma oferować. Dlatego pierwsze co trzeba zrobić, to określić jego przeznaczenie, a następnie pod tym kątem szukać idealnego modelu.
Zasięg drona, czas lotu i zakres temperatur
Jednym z kluczowych parametrów przy wyborze drona jest jego zasięg. Jaki zasięg powinien mieć wybrany dron? To zależy, jak wspomniano, od jego przeznaczenia. Jeśli planujesz fotografować i filmować duże przestrzenie, wówczas wybór paść powinien na sprzęt o dużym zasięgu. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i pieniądze, ponieważ nie będzie konieczności częstego przemieszczania się z dronem. Pod tym kątem na pewno bardzo dobrze sprawdza się dron DJI Air 3. Nieco inaczej jest w przypadku dronów sportowych. Ich zasięg wcale nie musi być duży. Liczy się tu przede wszystkim szybkość drona.
Drugi istotny parametr to czas lotu. Mowa tu o tym, jak długo dron może latać na jednym ładowaniu baterii. Oczywiście im dłużej, tym lepiej. Wspomnieć trzeba jeszcze o zakresie temperatur. Trzeba wiedzieć, że parametr ten ma duży wpływ na czas lotu drona. Dobry dron powinien radzić sobie z niskimi temperaturami. W przeciwnym razie czas lotu drona w niższych temperaturach będzie mniejszy. Wynika to z tego, że im niższa temperatura, tym szybciej ogniwa elektryczne pozbywają się swojego ładunku. Trzeba jednak zaznaczyć, że parametr ten jest istotny przede wszystkim wówczas, kiedy planuje się loty chłodną jesienią lub zimą.
Bezpieczeństwo i sterowanie
Na czym opiera się bezpieczeństwo drona? Na jego bezpiecznym powrocie do bazy. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór modelu wyposażonego w czujniki i mechanizmy pozwalające na omijanie przeszkód oraz monitorowanie jakości sygnału radiowego i poziomu naładowania baterii. Część dronów posiada funkcję automatycznego powrotu do bazy w sytuacji, kiedy poziom baterii spadnie poniżej określonego poziomu. Dzięki temu można mieć pewność, że sprzęt zawsze bezpiecznie wróci do domu. Aby sprawdzić, które modele takie funkcje posiadają, warto przejrzeć ranking dronów.
Na koniec kilka słów o sterowaniu. Małe drony, służące przede wszystkim do zabawy, często sterowane są za pomocą aplikacji w smartfonie. Inaczej jest w przypadku profesjonalnego sprzętu. W tym przypadku sterowanie odbywa się za pomocą dedykowanego kontrolera. Takie rozwiązanie jest dużo wygodniejsze. Poza tym wiele kontrolerów wyświetla na ekranie szczegółowe parametry dotyczące pracy drona.
Artykuł partnera