RSS

Nowoczesne technologie spawania - czy warto zainwestować w…

Nowoczesne technologie spawania, takie jak spawarki laserowe, stają się coraz popularniejsze w przemyśle. Dzięki ich…

Chłodnictwo Przemysłowe: Nowoczesne Rozwiązania

Chłodnictwo przemysłowe odgrywa kluczową rolę w różnych sektorach gospodarki, wpływając na komfort pracy, bezpieczeństwo i…

Olejki eteryczne i zapachowe do kąpieli i aromaterapii

Aromaterapia to dziedzina, która wykorzystuje naturalne olejki eteryczne pochodzące z roślin do poprawy zdrowia fizycznego…

Atrakcje w Sosnówce k. Jeleniej Góry - dlaczego…

Przygotowanie eventu firmowego to nie lada wyzwanie. Szczególnie, jeśli zależy Ci na tym, aby pracownicy…

«
»

Witaminy i ich nieocenione znaczenie w organizmie

Troska o własne zdrowie powinna być jednym z najważniejszych priorytetów każdego z nas. W dbaniu o własną kondycję największe znaczenie mają codzienne działania i nawyki. Są to między innymi ośmiogodzinny sen, regularnie podejmowana aktywność fizyczna, a także zbilansowana dieta. Niestety świat jest obecnie bardziej zabiegany niż kiedykolwiek wcześniej, a my chcąc nadążyć za obowiązkami zawodowymi i domowymi, niejednokrotnie zaniedbujemy własny organizm. Przez to jednak szybko pojawiają się niedobory wszelkich składników, w tym także witamin. To właśnie je wymienia się jako jedne z kluczowy do prawidłowego funkcjonowania ciała, na co zwraca uwagę Natural Pharmaceuticals. Warto zatem dowiedzieć się czym dokładnie są witaminy, za co odpowiadają oraz jakie działania podjąć, jeśli podejrzewamy, że możemy mieć ich znaczące braki.

Czym są witaminy?

O tym, jak ważne są witaminy w prawidłowej pracy całego organizmu, nie trzeba nikogo przekonywać. To właśnie dzięki nim może on realizować wszystkie swoje funkcje bez jakichkolwiek nieprawidłowości. Warto zatem wiedzieć, czym dokładnie są witaminy, o których tak często możemy usłyszeć od specjalistów współpracujących z Natural Pharmaceuticals. Wszystkie witaminy są niskocząsteczkowymi związkami organicznymi, nad którymi badania rozpoczęły się na początku XX wieku. Ich istnienie odkrył zresztą Polak – Kazimierz Funk, który jako pierwszy w historii wydzielił tiaminę, czyli witaminę B1. Witaminy włączają się i odpowiadają za prawidłowy przebieg procesów metabolicznych, jednak ich role są wyjątkowo zróżnicowane. Jedno jest natomiast pewne – nie należy ryzykować swojego zdrowia poprzez dopuszczenie do ich niedoborów.

Za co odpowiadają w organizmie?

Witaminy, chociaż nie pełnią ani funkcji odżywczych, ani regulacyjnych, mają kluczowe znaczenie dla organizmu. Rolę, którą odgrywają, określa się mianem regulacyjnej, ponieważ tylko dzięki nim całe ciało funkcjonuje harmonijnie. Witamin jest jednak wyjątkowo dużo i różnią się one pomiędzy sobą. Dlatego też zresztą realizują odmienne zadania. Jak podkreśla Natural Pharmaceuticals, witaminą, której utrzymanie na odpowiednim poziomie sprawia powszechny problem, jest witamina D. Niestety  nasze organizmy nie są w stanie produkować jej samodzielnie, a jednocześnie jest odpowiedzialna za utrzymywanie zdrowych kości oraz prawidłowe funkcjonowanie mięśni. Witaminy z grupy B są z kolei ważne dla układu nerwowego oraz krwionośnego i wspierają ich pracę. Nie powinno być natomiast wątpliwości, że to witamina C jest ze wszystkich najpopularniejsza. Przypisuje się jej przede wszystkim znaczącą rolę we wzmacnianiu odporności, jednak jej działanie jest dużo bardziej rozległe.

Jak ich dostarczać?

Najlepszym sposobem na dostarczanie do organizmu witamin jest zbilansowana i urozmaicona dieta. Należy natomiast pamiętać o tym, że ze względu na różnorodność witamin, również ich źródła są od siebie odmienne. Na przykład za jeden z najbogatszych w witaminę C składników uznaje się czarną porzeczkę, z kolei witamina B12 występuje wyłącznie w mięsie oraz nabiale. Jest to powód, dla którego eksperci z Natural Pharmaceuticals tak często podkreślają, że to zróżnicowana dieta i pełnowartościowe posiłki muszą być całkowitą podstawą. Tylko dzięki temu możliwe jest utrzymywanie wszystkich witamin na odpowiednio wysokim poziomie. Dodatkowo jeśli mamy wrażenie, że nie dostarczamy ich wystarczająco i spożywane dania są mało różnorodne, warto sięgnąć po suplementy diety. Należy jednak zadbać o to, żeby były to produkty wysokiej jakości i pochodzące od sprawdzonego producenta.

Artykuł powstał przy współpracy z natural.pl

https://www.mistrzu.com/witaminy-dla-kota-doroslego-kociat-oraz-kocich-seniorow/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu