RSS

Jak wybrać najlepszego dostawcę rozwiązań dla sieci trakcyjnych?

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że praktycznie nikt z nas na co dzień nie docenia istnienia…

Jak rozliczyć PIT-36 za 2022 rok?

Rozliczenie PIT-36 2022 warto zrobić za pomocą specjalnego programu do rozliczania PIT. Dzięki temu unikniemy…

Fachowe doradztwo energetyczne dla twojej firmy

Zmiana polityki energetycznej w firmie może przyczynić się do uzyskania sporych oszczędności w skali roku.…

Do jakich krajów wymagana jest Zielona Karta?

Planujesz wyjazd za granicę i będziesz poruszał się własnym samochodem? W niektórych krajach wystarczy, że…

«
»

Witaminy dla kota dorosłego, kociąt oraz kocich seniorów

  • Napisany przez:

Witaminy dla kota to podstawa zrównoważonego rozwoju i braku problemów zdrowotnych. Kot większość niezbędnych składników odżywczych musi pobierać z pokarmem. Jakie witaminy dla kota seniora, a jakie dla kociąt? Bez czego kot się nie obędzie?

Czego potrzebuje organizm kota?

Do niezbędnych związków egzogennych, które muszą być dostarczane z pokarmem dla zdrowia kota, zaliczają się arginina, lizyna i tauryna. Jest ich o wiele więcej, jednak ich brak nie zaburza w sposób nagły pracy organizmu. Odpowiednio dobrany suplement dla kota potrafi zbilansować złą, ubogą w substancje odżywcze dietę. Konieczna dla dobrej kondycji kota suplementacja obejmuje witaminy dla kota, których samodzielnie nie jest w stanie wytworzyć: A, D, E, K, C oraz witamin z grupy B. Witamina D3 dla kota stanowi gwarancję doskonałej budowy kości, witamina A odpowiada za poprawne widzenie.

Naturalne witaminy w jego diecie

Dziko żyjące koty uzupełniają niedobory poprzez dietę składającą się ze świeżo upolowanych ofiar, ich krwi i kości. Dobrej jakości karma również zawiera starannie opracowaną wartość witamin i aminokwasów. U dorosłych kotów rzadko można już spotkać poważne niedobory witamin. Należy jedynie pilnować, by w zbilansowanej diecie nie znajdowały się jedynie produkty pochodzenia zwierzęcego, ale w diecie kota powinno znaleźć się mięso oraz ryby. Suplementy dla kota są konieczne w przypadku małych kociąt, kocich seniorów i kotów poważnie chorych.

Czym grozi niedobór witamin?

Oprócz ciężkich schorzeń, jak kardiomiopatia, osłabienie wzroku czy też niewydolność wątroby, niedobory witamin u kota przejawiają się głównie w jego stanie sierści. Sierść przerzedzona i łamliwa wskazuje na brak odpowiedniej ilości kwasów omega 3 i 6 oraz witaminy A i E. Niezbędne witaminy to nie wszystko – do suplementów diety zaliczają się także probiotyki. Probiotyk dla kota warto mieć pod ręką podczas zaburzeń jelitowych, rekonwalescencji lub po odrobaczaniu. Przewód pokarmowy kotów jest krótki, typowy dla mięsożerców – probiotyk dla kotów stabilizuje delikatną florę jelitową.

Koci senior i jego potrzeby

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu kota po 12 roku życia niezbędne są łatwo przyswajalne dawki witamin. Warto przed ich podaniem skonsultować się z lekarzem weterynarii, który dobierze odpowiednie dawki. Warto wzmocnić odporność organizmu starszego kota witaminą C, a kości i stawki dawką siarczanu glukozaminy i wit. D.

Witaminy dla kota poniżej roku życia

Za prawidłowe działanie układu pokarmowego kociąt w 2 pierwszych miesiącach życia odpowiada mleko kotki. Mleko zastępcze dla kota powinno zawierać duże ilości tauryny, oleju DHA oraz nieuczulających białek mleka. Mleko dla kociąt powinno być zbilansowane przez specjalistów, by nie dopuścić do zaburzeń rozwoju.

Materiał zewnętrzny

Foto Pixabay

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu