RSS

Nowoczesne technologie spawania - czy warto zainwestować w…

Nowoczesne technologie spawania, takie jak spawarki laserowe, stają się coraz popularniejsze w przemyśle. Dzięki ich…

Chłodnictwo Przemysłowe: Nowoczesne Rozwiązania

Chłodnictwo przemysłowe odgrywa kluczową rolę w różnych sektorach gospodarki, wpływając na komfort pracy, bezpieczeństwo i…

Olejki eteryczne i zapachowe do kąpieli i aromaterapii

Aromaterapia to dziedzina, która wykorzystuje naturalne olejki eteryczne pochodzące z roślin do poprawy zdrowia fizycznego…

Atrakcje w Sosnówce k. Jeleniej Góry - dlaczego…

Przygotowanie eventu firmowego to nie lada wyzwanie. Szczególnie, jeśli zależy Ci na tym, aby pracownicy…

«
»

Jak wybrać soczewki kontaktowe?

  • Napisany przez:

Noszenie soczewek kontaktowych zapewnia nie tylko wyraźny i ostry obraz, ale i ogromny komfort, zwłaszcza dla osób aktywnych. To zdrowa i bezpieczna alternatywa korekcji wad refrakcji, na którą decyduje się coraz więcej okularników. Wybór pierwszych soczewek kontaktowych czasem sprawia pewne trudności, dlatego warto przyjrzeć się kilku pomocnym parametrom. Jak dobrać najlepsze dla siebie soczewki?

Wady refrakcji a soczewki kontaktowe

Obecnie na rynku dostępne są soczewki dla czterech najczęściej występujących wad refrakcji, czyli dla krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmu i starczowzroczności. Soczewki mają status wyrobu medycznego i podlegają restrykcyjnym przepisom regulowanym przez Unię Europejską, dlatego przed dopuszczeniem do sprzedaży przechodzą szczegółowe i wymagające badania. Jest to produkt bezpieczny i zdrowy dla narządu wzroku, pod warunkiem, że zachowuje się odpowiednią higienę i nosi się je zgodnie z instrukcjami producenta. Jeśli chodzi o rodzaje soczewek, to soczewki sferyczne przeznaczone są do korygowania krótkowzroczności i dalekowzroczności, soczewki toryczne dla astygmatyków, a multifokalne (progresywne) dla osób ze starczowzrocznością (inaczej zwaną prezbiopią). Wszystkie rodzaje soczewek dostępne są w wersji jednodniowej, dwutygodniowej i miesięcznej, a także całodobowej. Soczewki kontaktowe produkuje się z dwóch typów materiałów – hydrożelu i silikonu hydrożelowego, przy czym za zdrowszy dla oka uchodzi silikon hydrożelowy (ze względu na wyższą przepuszczalność tlenu). Jednak osoby z alergią na silikon bez obaw mogą korzystać regularnie z soczewek hydrożelowych, a ich głównymi minusami są mniejsza elastyczność oraz szybsza zużywalność.

Jak dobrać soczewki?

Soczewki dobiera się ze względu na rodzaj wady refrakcji oraz ze względu na prowadzony styl życia. O tym, jak wybrać soczewki kontaktowe pomaga zdecydować specjalista, czyli lekarz okulista lub optometrysta, po przeprowadzeniu badania wzroku i wywiadu z pacjentem. Z tego też powodu pierwszym krokiem przy rozpoczynaniu przygody z soczewkami powinna być wizyta u specjalisty. Soczewek nie wybiera się w odniesieniu o receptę na okulary lub nieaktualne badania wzroku. Wady refrakcji mają to do siebie, że mogą ulegać zmianie w czasie całego życia, dlatego najlepiej je kontrolować co 1,5 – 2 lata. Dlaczego styl życia jest ważny w kontekście dopasowania soczewek? Najpopularniejszymi soczewkami są miesięczne, które nosi się przez 30 dni w trybie dziennym, jednak nie dla każdej osoby będą się one sprawdzać. Osoby aktywne, uprawiające sporty, zwłaszcza  związane z kontaktem z wodą, podróżnicy i mające bardzo wrażliwe oczy prawdopodobnie bardziej polubią się z soczewkami jednodniowymi. A ci, którzy pracują w systemie zmianowym, osoby uczące się po nocach lub mające skłonności do ucinania drzemek w ciągu dnia lub zapominaniu o zdejmowaniu soczewek przed snem, powinni zdecydować się na soczewki całodobowe. Tak jak już wspomnieliśmy, bardzo ważną kwestią jest zachowywanie higieny – mycie i suszenie rąk przed aplikacją soczewek, odkładanie ich do pojemniczka ze świeżym płynem i noszenie zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami. Soczewek nie można nosić w razie podrażnienia lub chorób oczu do całkowitego wyleczenia, powinni na nie też uważać alergicy w okresie największego natężenia alergenów (pyłki osiadające na soczewce będą tam tkwić przez kilka godzin, co może doprowadzić do podrażnienia).

Ile kosztują soczewki kontaktowe?

Noszenie soczewek, wbrew niektórym mitom, wcale nie musi być kosztowne. Najtańsze są soczewki sferyczne miesięczne, nieco droższe są soczewki progresywne i toryczne. Z wyższą ceną trzeba się liczyć też w przypadku soczewek jednodniowych. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest kupowanie soczewek w specjalistycznych sklepach online, w większych ilościach. Wówczas cena za jedną sztukę to kwestia nawet kilku złotych! Patrząc na roczne wydatki na tę metodę korekcji wzroku i biorąc pod uwagę wszystkie korzyści, jakie niesie ich używanie, wcale nie wychodzi to drożej od noszenia okularów. Warto przejrzeć ofertę sklepu z soczewkami  BezOkularow.pl i polować na promocje.

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu