RSS

Profesjonalne buty zapaśnicze to lepszy trening — zobacz…

Zapasy to jeden ze sportów walki znany od setek lat. Polega na fizycznym zmaganiu się…

Badania NDT - metody, zastosowanie, specyfikacja

Badania NDT - co to takiego? Gdzie znajdują zastosowanie? Dlaczego są tak istotne? O tym…

Planujesz eksport do Chin? Na to musisz zwrócić…

Państwo Środka ze swoim gigantycznym potencjałem zakupowym okazuje się jednym z najnowocześniejszych i najbardziej nienasyconych…

Alkoholizm: czym jest i jak może wpłynąć na…

Alkoholizm jest poważnym problemem, który może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych i społecznych. Jeśli Ty…

«
»

Wstęga Bollingera – wykorzystanie w analizie technicznej akcji

  • Napisany przez:
Wstęga Bollingera to jedno z niewielu narzędzi analizy technicznej objęte… prawem autorskim. Co jeszcze warto wiedzieć o tym wskaźniku i jak wykorzystać go w swoich inwestycjach?

Co to jest wstęga Bollingera?

Wstęgi Bollingera zostały opracowane i objęte prawem autorskim w latach 80. przez amerykańskiego inwestora Johna Bollingera. Od tego czasu zdążyły się dość dobrze przyjąć na rynku, a ich wszechstronność sprawia, że znalazły dość szerokie zastosowanie wśród inwestorów. To wskaźnik budowany z wykorzystaniem trzech linii, nazywanych właśnie wstęgami:

  • wstęgi górnej – pomnożone przez określoną wartość odchylenie standardowe powyżej średniej ruchomej z wybranej liczby okresów;
  • wstęgi środkowej – średnia ruchoma z wybranej liczby okresów;
  • wstęgi dolnej – obliczanej analogicznie jak wstęga górna, jednak biorąc pod uwagę odchylenie poniżej środkowej wstęgi.

Najczęściej przyjmuje się dwadzieścia okresów i mnożnik w wysokości 2, jednak inwestorzy mają pewną dowolność w kwestii doboru parametrów.

Analiza techniczna na wyciągnięcie ręki

Jak skutecznie wykorzystać narzędzia analizy technicznej? Samodzielne wyliczenia czy przygotowywanie rozbudowanych arkuszy już dawno odeszły w niepamięć – obecnie większość inwestorów korzysta z gotowych rozwiązań online. Coraz częściej są one wbudowane w platformy inwestycyjne, tak jak w przypadku Saxo Bank Polska, gdzie możemy uzyskać dostęp do ponad 50 różnych wskaźników.

Co można wywnioskować ze wstęg Bollingera?

Mimo że jest to z pozoru dość prosty wskaźnik, lista jego zastosowań jest bardzo szeroka. Sam John Bollinger opracował zbiór zasad dotyczących inwestowania z użyciem wstęg, który obejmuje aż 22 różnych zasad. Większość inwestorów wykorzystuje je przede wszystkim do oceny, kiedy rynek jest wykupiony lub wyprzedany. Gdy ceny zbliżają się do górnej wstęgi, mamy do czynienia z wykupieniem, tj. sprzedażą aktywów po wyższej cenie niż ich realna wartość. Jeśli są one z kolei blisko dolnej części wykresu, oznacza to odwrotną sytuację.

Już pierwszy rzut oka na wykresy wstęg pozwoli nam określić kilka istotnych kwestii na temat rynku. Jedną z nich jest jego zmienność – w przypadku bardziej gwałtownych ruchów cen odległość pomiędzy górną a dolną wstęgą zwiększa się, a w przypadku spokojniejszych zmian jest ona mniejsza. Przy sporej zmienności rozsądnym ruchem będzie sprzedaż aktywów, gdy ich cena znajdzie się w okolicach górnej części wykresu, i zakup przy dolnej wstędze. „Wybicie” ceny powyżej lub poniżej wykresu sugeruje z kolei nadchodzącą zmianę ceny, jednak z użyciem samych wstęg Bollingera nie będziemy w stanie określić, czy będzie to spadek, czy też wzrost. Warto zaznaczyć, że najczęściej nie jest to narzędzie wykorzystywane całkowicie samodzielne, jednak może stanowić istotne wsparcie dla innych metod analizy technicznej.

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu