RSS

Polski przewodnik na Gran Canarii - którego wybrać?

Polski przewodnik na Gran Canarii - którego wybrać? Planując podróż na Gran Canarię, ważnym elementem wyprawy…

Zabezpiecz swoje interesy w tuczu kontraktowym — pomoc…

Tucz kontraktowy to forma współpracy między hodowcami a firmami przetwórczymi. Hodowla zwierząt rzeźnych powinna przebiegać…

Wycena działalności gospodarczej. Wpływ typu ewidencji.

Wycena jednoosobowej działalności gospodarczej (firmy jednoosobowej) jest dokonywana w dużej mierze na podstawie dokumentów finansowych…

Jak adaptogeny mogą wspierać odchudzanie?

W obliczu rosnącego problemu otyłości, wiele osób szuka skutecznych i bezpiecznych metod wspierających utratę wagi.…

«
»

Na czym polega badanie opinii publicznej?

  • Napisany przez:

Przeprowadzanie badań opinii publicznej jest bardzo charakterystyczne dla socjologii, czyli nauki o społeczeństwie. Wykorzystywane są do tego przeróżne metody statystyczne. Przedmiotem badań są określone zbiorowości społeczne. Badania pozwalają na zobrazowanie zdania ogółu respondentów, co znacząco w wielu przypadkach może pomóc określić potrzeby i gotowość społeczeństwa do zmian.

Czym jest badanie opinii publicznej?

Opinia publiczna to inaczej zbiorowość osób, pomiędzy którymi zachodzą konkretne stosunki. W rzeczywistości za pomocą badań opinii publicznej można poznać postawy, przekonania i punkt widzenia dla określonej grupy. Szczególnie często jest wykorzystywane w kontekście społecznym i politycznym. Kluczowe jest, że opinia publiczna jest podatna na nieustanne zmiany, które mogą być konsekwencją wydarzeń i panujących wydarzeń, itp.

 

Jakie są cele badań opinii publicznej?

Badania społeczne mają umożliwić poznanie opinii danej zbiorowości w odniesieniu do kwestii, które mają istotny wpływ na jej funkcjonowanie. Badanie opinii publicznej umożliwia scharakteryzowanie potrzeb jak i również poglądów dominujących w danej grupie. Jest to wykorzystywane jako wskazówka dla polityków podczas tworzenia programów wyborczych jak i podczas planowania zmian o podłożu społeczno-prawnym. Ponadto, badania opinii publicznej umożliwiają również poruszenie tematów, które są mocno dyskusyjne i wzbudzają emocje. Nierzadko stanowią źródło konfliktów w danej grupie społecznej. Badania opinii publicznej są często wykorzystywane do określenia potrzeb jak i wymagań posiadanych przez konsumentów.

Najpopularniejsze badania opinii publicznej

Agencje do przeprowadzania badań opinii publicznej wykorzystują najczęściej metodę tradycyjnej ankiety papierowej, która znajduje zastosowanie w ulicznych badaniach opinii publicznej ze względu na szansę na zdobycie pożądanej ilości danych. Minusem tego rozwiązania jest brak możliwości wykorzystania treści multimedialnych. Popularna jest również ankieta elektroniczna, którą badani samodzielnie wypełniają. Przeznaczona jest dla osób, które sprawnie wykorzystują Internet. Najczęściej ta metoda wykorzystywana jest w kwestiach kontrowersyjnych, w których rekomendowane jest zachowanie anonimowości, aby odpowiedzi były szczere. Za wypełnienie tej ankiety badani nierzadko otrzymują benefity, które mają zachęcić do udziału.

Badanie opinii publicznej to jedno z podstawowych źródeł uzyskiwania informacji o zdaniu ogółu. Warto je realizować nie tylko w kontekście społeczeństwa, ale również zbiorowości danych placówek, miejsc pracy, czy instytucji.

Materiał zewnętrzny

Foto: Unplash Pixabay

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu