RSS

Podniebna przygoda ku nowym wyzwaniom

Wspinanie to fascynująca i dynamiczna aktywność, która nie tylko testuje nasze umiejętności fizyczne, ale także…

Koniec z koszmarnymi włosami! Kosmetyki Kemon pomogą Ci…

Marzysz o pięknych, lśniących i zdyscyplinowanych włosach, jak z okładki? Jak się okazuje, dobre geny…

Ewidencja podatku VAT — co trzeba wiedzieć

Ewidencja podatku VAT to rzecz, o której powinien pamiętać każdy czynny podatnik. Jest to wymagane…

Naturalny miód rzepakowy – słodki nektar z pól

Naturalny miód rzepakowy to jeden z najczęściej spotykanych miodów na sklepowych półkach. Co jednak kryje…

«
»

Jak motywować pracowników do akceptacji zmian w organizacji?

  • Napisany przez:
Każda zmiana wywołuje opór. Właśnie dlatego zarządzanie zmianą w organizacji jest niezwykle ważne, a managerowie powinni doskonalić swoje kompetencje w tym zakresie. Największym wyzwaniem jest zaangażowanie pracowników w planowaną transformację i zapewnienie im dopływu wszystkich niezbędnych informacji, do jej przeprowadzenia. W jaki sposób managerowie mogą motywować swoich pracowników do akceptacji zmian w organizacji?

Zarządzanie zmianą w organizacji to zarządzanie emocjami

Pierwszym obszarem, na jakim powinien się skupić manager wdrażający zmianę, są emocje pracowników. Każda, nawet ta najdrobniejsza modyfikacja wiąże się z wieloma mieszanymi uczuciami – od ekscytacji po opór i niechęć. Dobry manager powinien być przygotowany na nadejście tych emocji już od chwili ogłoszenia planowanej zmiany. Aby zaangażować pracowników w ten proces, pozwól im otwarcie dzielić się swoimi obawami i wątpliwościami, a także na bieżąco na nie odpowiadaj. W innym wypadku niedomówienia zaczną się piętrzyć, a pracownicy będą czuli się ignorowani. Zarządzanie zmianą w organizacji powinno rozpoczynać się od zrozumienia emocji, które będą towarzyszyły temu procesowi.

Otwarta komunikacja to podstawa wprowadzania zmiany

Kolejnym niezwykle istotnym elementem, który wspiera transformację w firmie, jest komunikacja. Upewnij się, że pracownicy dokładnie rozumieją, z jakich powodów zmiana jest wprowadzana, z jakich etapów będzie się składać oraz jaki będzie jej efekt. Dzięki temu pracownicy lepiej zrozumieją zasadność wprowadzanych modyfikacji, a także poznają szanse i zagrożenia proponowanych rozwiązań. Zarządzanie zmianą w organizacji powinno opierać się na wzmacnianiu pozycji pracowników. Jeżeli odpowiednio zakomunikujesz zmianę, będzie ona łatwiejsza do zaakceptowania przez zespół, a pracownicy będą przekazywali sobie nawzajem informacje o jej przebiegu.

Angażowanie pracowników w proces zmiany

Równie ważne jest określenie konkretnych ról i zakresu odpowiedzialności podczas wdrażania zmiany. Ustal, kto będzie podejmował kluczowe decyzje i odpowiadał za poszczególne etapy planowanych modyfikacji. Upewnij się, że te osoby posiadają wszelkie niezbędna informacje, narzędzia i zasoby, do działania. Jedna z ról, które warto rozważyć, jest wybranie tzw. lidera zmiany. To jeden z członków zespołu, który będzie stanowił niejako łącznik, między kadrą managerską a pracownikami. Ta osoba będzie odpowiedzialna za przekazywanie kluczowych informacji, a także zarządzanie zmianą w organizacji, aby szła ona we wcześniej ustalonym kierunku.

Rola informacji zwrotnych w procesie zarządzania zmianą w organizacji

Oprócz odpowiedniego komunikowania pracownikom zmiany należy zadbać o to, aby informacje zwrotne szły również w górę. Jeżeli chcesz zaangażować pracowników w ten proces, otwórz się na ich opinie i wrażenia. Pamiętaj, że to oni posiadają informacje na temat tego, jak założone zmiany sprawdzają się w praktyce, a także jakie mają skutki. Uzyskanie tych danych od pracowników, pozwoli zoptymalizować proces wdrażania i zarządzania zmianą w organizacji. Dzięki temu unikniecie opóźnień i sytuacji kryzysowych.

Zaakceptuj błędu – to nieodłączny element nauki

Zmiany w organizacji wymagają od pracowników nauczenia się nowego sposobu działania. Nie da się przejść tego procesu bez akceptacji potknięć i niewiedzy członków zespołów. Stwórz im bezpieczna przestrzeń do eksperymentowania i eksploracji nowych zasad. Dzięki temu szybciej zyskają oni pewność i wprawę. Opór przed zmianą może wynikać właśnie z obawy przed popełnieniem błędu. Zarządzanie zmianą w organizacji będzie skuteczne tylko wtedy, gdy zaakceptujemy fakt, że jest to proces, który wymaga czasu i podejmowania prób.

Artykuł partnera

https://www.mistrzu.com/rola-doradztwa-gospodarczego-w-ksztaltowaniu-nowoczesnych-modeli-restrukturyzacyjnych/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu