Dlaczego warto jeść migdały
Migdały, kiedyś nie tak popularne jak teraz, a to za sprawą dużej zawartości tłuszczów, powracają do łask. Coraz więcej badań wskazuje na ich dobroczynne działanie na nasz organizm. Co to są migdały? Jakie wartości odżywcze kryją w sobie? Ile możemy ich dziennie zjeść i czy mogą pomóc w odchudzaniu? Na te i kilka innych pytań odpowiemy poniżej.
Co to są migdały?
Chociaż migdały są powszechnie nazywane orzechami, w rzeczywistości są to jadalne nasiona w kształcie łzy, które są owocami drzewa migdałowego. Można kupić je w łupinach lub blanszowane. Te drugie to łuskane migdały potraktowane gorącą wodą w celu usunięcia brązowej powłoki zewnętrznej, pozostawiając gładkie białe wnętrze.
Wartości odżywcze migdałów
Migdały to pokarm wysokotłuszczowy, ale w dużej mierze są to tłuszcze jednonienasycone, które pomagają chronić serce poprzez utrzymanie odpowiedniego poziomu (dobrego) cholesterolu HDL. Są doskonałym źródłem błonnika i białka oraz zawierają ważne składniki odżywcze, w tym witaminę E, selen, cynk, wapń, magnez i witaminy B, zwłaszcza folian i biotynę (witaminę B7).
Co liczy się jako porcja migdałów?
Zaleca się spożywanie nie więcej niż jednej garści, około 40 gramów migdałów dziennie, które dostarczy sporo składników odżywczych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, magnezu i witamin z grupy B.
Czy migdały mogą pomóc w odchudzaniu?
Wiedząc, że migdały maja dużą zawartość tłuszczów, pierwszym co przychodzi do głowy jest to, że nie są korzystne dla utrzymania wagi. Jednak badania przeprowadzone przez British Journal of Nutrition wykazały, że spożywanie orzechów w ramach zdrowej diety, jest nie tylko korzystne dla zmniejszenia ryzyka chorób serca, ale ogranicza także ryzyko przyrostu masy ciała. Stwierdzono również, że migdały spożywane jako przekąska pomagają zmniejszyć głód i nie zwiększają ryzyka przyrostu masy ciała.
Czy migdały mogą pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca?
Migdały są bogate w składniki odżywcze, które mogą pomóc chronić serce, w tym nienasycone kwasy tłuszczowe, fitosterole, magnez, witaminę E, miedź i mangan. Migdały mogą zmniejszyć ryzyko chorób serca, szczególnie u osób z nadwagą. Mogą pomóc również zmniejszyć poziom (złego) cholesterolu LDL, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka chorób serca.
Czy migdały są dobre dla mózgu?
Migdały są dobrym źródłem składników odżywczych, które są ważne dla zdrowia mózgu, w tym witaminy E, kwasu foliowego i nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także l-karnityny znanej z neuroprotekcyjnych właściwości.
Czy migdały mogą poprawić mikrobiom jelitowy?
Spożywanie umiarkowanych ilości migdałów lub masła migdałowego nie tylko może poprawić jakość diety zarówno dorosłych, jak i dzieci, ale także zmienić skład mikrobiomu jelitowego, być może częściowo ze względu na ich wysoką zawartość błonnika.
Materiał zewnętrzny