RSS

Wypowiedzenie umowy najmu na czas określony - kiedy…

Umowy najmu są dzisiaj powszechne. Często podpisujemy je bez większych wahań, zakładając, że znajdujące się…

Wirtualne biuro - nowoczesna usługa w atrakcyjnej cenie

Wirtualne biura zdobywają coraz więcej zwolenników. Pomagają rozwijać działalność gospodarczą, zapewniają adres, a koszty ich…

Witaminy dla kota dorosłego, kociąt oraz kocich seniorów

Witaminy dla kota to podstawa zrównoważonego rozwoju i braku problemów zdrowotnych. Kot większość niezbędnych składników…

Kto płaci podatek od pożyczki?

Podatek od pożyczki to wyrażenie, które może wzbudzać niepokój. Większość osób jest świadoma takich opłat…

«
»

Poszukujesz autocasco Sprawdź, jak wybrać najlepszą polisę

  • Napisany przez:

Poszukujesz autocasco? Sprawdź, jak wybrać najlepszą polisę

W odróżnieniu od obowiązkowego OC, w przypadku którego jedyną istotną zmienną jest cena, poszukiwanie najlepszego autocasco okazuje się znacznie bardziej skomplikowane. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak sobie z nim poradzić i dobrać optymalne AC, przeczytaj poniższym artykuł.

Zastanów się, na czym Ci zależy

W przeciwieństwie do obowiązkowej dla wszystkich pojazdów polisy od odpowiedzialności cywilnej, której poszukiwania ograniczają się do porównania cen poszczególnych ofert, autocasco wymaga więcej uwagi i zastanowienia. Wynika to z faktu, że chroni ono Ciebie i Twój samochód, podczas gdy OC wykupuje się de facto dla innych uczestników ruchu, w razie gdyby kierowca wyrządził im szkodę. AC powinno spełniać Twoje konkretne potrzeby, dlatego pierwszym krokiem do znalezienia dobrej oferty jest ich określenie.

Zastanów się, jakiej ochrony oczekujesz. Czy zależy Ci na zabezpieczeniu się na wypadek jakichś rzadkich zdarzeń? Często przewozisz wartościowe bagaże? Poruszasz się po nietypowym terenie? A może dysponujesz większym budżetem i możesz sobie pozwolić na wykupienie nieograniczonej polisy typu all risks? Odpowiedz sobie na te oraz podobne pytania i pod ich kątem poszukuj oferty, która spełnia Twoje wymagania w jak największym zakresie. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze AC?

Wyłączenia, suma ubezpieczeniowa, wkład własny

Porównując oferty np. w serwisie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/, zwróć też uwagę na wyłączenia towarzystwa z odpowiedzialności. Pamiętaj, że nawet jeśli zdecydujesz na formułę polisy all risks, zawsze firmy ubezpieczeniowe wyłączają ze swojej odpowiedzialności, czyli po prostu nie wypłacają odszkodowania w przypadku szkód wynikających z takich zdarzeń jak działania wojenne, rozruchy uliczne, katastrofy czy ataki terrorystyczne. Czerwona lampka powinna Ci się zapalić, jeżeli w wyłączeniach znajdują się powszechne sytuacje, które są znacznie bardziej prawdopodobne.

Konfigurując autocasco, możesz wybrać polisę ze stałą lub zmienną sumą ubezpieczeniową. Stała jest lepszym, ale też droższym rozwiązaniem, które polega na tym, że po każdorazowej wypłacie odszkodowania powraca ona do swojej pierwotnej wartości. Inaczej jest w przypadku zmiennej sumy ubezpieczeniowej, która obniża się wraz z wypłatą kolejnych odszkodowań. Podczas poszukiwania AC sprawdź też wymóg ustanowienia wkładu własnego, czyli sumy, o jaką zostanie pomniejszone odszkodowanie. Określa się ją procentowo lub kwotowo – im wyższa, tym niższa składka, ale też proporcjonalnie mniejsze odszkodowanie za szkody, utratę czy kradzież auta.

Wariant naprawy szkód, amortyzacja części, franszyza integralna

Jednym z ważnych aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze autocasco, jest sposób rozliczenia szkody. Do wyboru są tańszy, ale mniej wygodny wariant kosztorysowy (gotówkowy), który polega na otrzymaniu ustalonej kwoty za szkodę, a także droższy serwisowy (warsztatowy, bezgotówkowy) – w jego ramach wszystkie rozliczenia odbywają się pomiędzy towarzystwem a warsztatem naprawczym. Zwróć też uwagę, czy dane AC uwzględnia amortyzację części – jeśli tak, możesz liczyć na mniejszą składkę, ale kosztem niższego odszkodowania w razie szkody.

Wiele towarzystw stosuje w przypadku autocasco mechanizm franszyzy integralnej, czyli kwoty, która określa minimalną wartość usunięcia szkód. Jeżeli więc rysa na masce czy wgniecenie w drzwiach są wyceniane na niższą sumę, niż wynosi franszyza integralna, towarzystwo nie wypłaci żadnego odszkodowania. Im wyższa wartość franszyzy integralnej, tym tańsza składka, ale też brak możliwości rozliczenia niewielkich szkód. Niezależnie od tego, jakiej polisy AC poszukujesz, zachęcamy do sprawdzania i porównania ofert w serwisie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/.

Materiał zewnętrzny

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu