Twoja domowa siłownia – jaki sprzęt fitness wybrać?
Przeprowadzenie efektywnego treningu w domu nie musi być trudne. Ułatwi ci to korzystanie z profesjonalnych sprzętów, które znasz z siłowni. Obecnie, ich ceny są na tyle przystępne, że urządzenie własnej domowej siłowni wcale nie musi wiązać się z ogromnymi wydatkami.
Wyjście na siłownię nie zawsze jest możliwe. Nie każdy również lubi wykonywać treningi w klubie fitness i preferuje raczej ćwiczenia w domowym zaciszu. Takie treningi mają bowiem wiele zalet – podczas ich wykonywania można poczuć się swobodnie i skupić się na ćwiczeniach, co niekiedy bywa trudne na zatłoczonej sali. Do tego nie trzeba martwić się o dotarcie na miejsce, czy o wykupione karnety, z których korzysta się rzadziej, niż w założeniu. Wystarczy przebrać się w sportowe ubrania i o dowolnej porze zacząć trening bez wychodzenia z domu.
Domowe treningi można wykonywać bez akcesoriów. Jeśli jednak zależy ci na treningu aerobowym – najbardziej skutecznym w walce ze zbędnymi kilogramami i budowaniu wydolności, inwestycja w sprzęty zdecydowanie będzie dobrym posunięciem. Jakie sprzęty powinna uwzględniać domowa siłownia?
Rower stacjonarny – sposób na trening cardio
Foto: materiały Partnera
Sprzęt do ćwiczeń w domu, który pozwoli ci zmęczyć się niczym podczas górskich wycieczek kolarskich w trakcie jazdy pod górkę — tyle że bez wychodzenia z domu! W dobrym rowerku możesz dostosowywać przerzutki jak w normalnym rowerze, kontrolując w ten sposób swój trening. Rower stacjonarny powinien być również wyposażony w miernik tempa, pomiar pokonanych kilometrów, czy spalonych kalorii.
Ponadto jest to urządzenie, które daje możliwość ćwiczenia w trakcie wykonywania innych czynności, np. podczas oglądania filmów lub seriali, czytania książki, czy nawet pracowania z domu. Dzięki takiemu treningowi można nie tylko zrzucić zbędne kilogramy i wysmuklić sylwetkę, ale skutecznie poprawić wydolność i kondycję.
Orbitrek do domu – do ćwiczenia wytrzymałości i postawy
Urządzenie, które – obok bieżni – pozwala zastąpić treningi joggingowe na świeżym powietrzu. Na orbitreku biegasz, pokonując opór, generowany przez hamulec, magnes lub elektromagnes. Wybierając sprzęt, warto zwrócić uwagę nie tylko na mechanizm, ale również rodzaj napędu (tylny lub przedni) oraz rozstaw nóg i długość kroków. Dwa ostatnie należy dopasować do własnego wzrostu i gabarytów.
Bieżnia domowa – zamiast joggingu na zewnątrz
Zamiast biegać na zewnątrz, w spowitym smogiem mieście lub przy minusowych temperaturach, możesz robić to we własnym domu, osiągając równie spektakularne efekty. Bieżnia domowa, którą wybierzesz, oprócz regulacji prędkości przesuwania taśmy, powinna być również wyposażona w oprogramowanie, za pomocą którego możesz mierzyć swoje postępy, dopasowywać parametry, a nawet słuchać muzyki.
Ławka do ćwiczeń – idealne rozwiązanie na trening siłowy
Foto: materiały Partnera
Powyższe akcesoria idealnie sprawdzają się do ćwiczeń aerobowych. Jeśli jednak chcesz zrównoważyć je siłowymi, ławka do ćwiczeń będzie niezastąpiona. Wybierz wariant, który umożliwi ci korzystanie z hantli i sztang, wykonując tym samym kompleksowy trening całego ciała.
Hantle – sposób na kształtowanie mięśni torsu
W domowej siłowni trudno obyć się bez tych niepozornych akcesoriów. Warto zakupić od razu cały zestaw hantli, co umożliwi kształtowanie wszystkich mięśni torsu, rąk, czy pleców. Jeśli jednak zależy ci na stopniowym zwiększaniu ciężaru, możesz wybrać hantelki ze zmiennym obciążeniem na gryfie.
Mata do ćwiczeń – wielofunkcyjne akcesorium do ćwiczeń
Jeśli nie masz miejsca na zakup wielkogabarytowych sprzętów, ale mimo to chcesz wykonywać kompleksowe treningi w domu, to warto kupić odpowiednią matę do ćwiczeń. Możesz wybierać spośród modeli o różnej grubości, która to jest szczególnie istotna podczas trenowania jogi, pilatesu, czy w przypadku osób, które mają problemy z kolanami – grubsza mata zapewnia większą wygodę i miękkość. Ponadto mata pozwala komfortowo wykonywać ćwiczenia w podporach czy na leżąco, a dodatkowo po zwinięciu zajmuje niewiele miejsca.
Gumy oporowe i TRX – kompleksowe ćwiczenia z ciężarem własnego ciała
Foto: materiały Partnera
Choć ćwiczenia z gumami dla niektórych mogą wydawać się proste i przeznaczone wyłącznie dla początkujących, to w rzeczywistości wcale tak nie jest. Treningi z gumami oporowymi stanowią uzupełnienie treningów siłowych. Różnicą jest jednak sposób wykonywania danych ćwiczeń – ćwicząc z gumami, korzysta się z ciężaru własnego ciała zamiast z obciążenia. Co więcej, różny opór gum umożliwia wykonanie funkcjonalnego oraz kompleksowego treningu wszystkich mięśni. Ponadto zajmują one niewiele miejsca – można jest zwinąć i schować do szafy/komody/szuflady, a trening z ich wykorzystaniem bez problemu można wykonywać w dowolnych warunkach – w domu, na świeżym powietrzu, na wakacjach.
Innym prostym i funkcjonalnym przyrządem jest TRX. Wymaga on jednak stabilnego przymocowania do sufitu, ściany, czy drążka. Za jego pomocą można wykonać kompleksowy i ciekawy trening angażujący całe ciało. Ponadto przymocowany do drążka ułatwia naukę podciągania.
Foto: materiały Partnera
Siłownia w domu może być równie dobrze wyposażona, jak ta, w której opłacasz karnet. Jeśli jednak nie chcesz lub nie masz możliwości korzystania z obiektów publicznych, domowy sprzęt fitness i odrobina przestrzeni wystarczą, by zadbać o sylwetkę. Wybierz akcesoria i urządzenia sportowe i zacznij ćwiczyć już dziś!
Artykuł sponsorowany
Zdjęcie główne: Shutterstock, pozostałe Empik
https://www.mistrzu.com/nauka-plywania-dla-dzieci-od-jakiego-stylu-zaczac/