Nauka pływania dla dzieci – od jakiego stylu zacząć?
Wielu rodziców staje przed pytaniem – kiedy jest odpowiedni czas, by zabrać swoje dziecko na basen. Jak zacząć tę przygodę i czy na pewno nie zrobimy krzywdy naszej pociesze? Decyzja o rozpoczęciu tej aktywności fizycznej pozostawia wiele pytań i wątpliwości.
Nie od dziś jednak wiadomo, że pływanie niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia, m.in. to właśnie dzięki tej aktywności ćwiczymy praktycznie wszystkie grupy mięśni, poprawiamy wydolność oraz pojemność płuc. Choć początkowo może wydawać się, że ten sport jest skomplikowany i nie dla każdego – nic bardziej mylnego! Pływanie z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a początkujących osób nie brakuje. Nic dziwnego, ta aktywność fizyczna po czasie okazuje się łatwa i przyjemna.
Jak rozpocząć naukę pływania u dzieci?
Przygodę najlepiej rozpocząć pod okiem wykwalifikowanego instruktora z AgamaSport, który szybciej i skuteczniej pozwoli dziecku oswoić się z wodą. Mimo że według teorii nie ma ściśle określonych reguł co do pierwszego stylu, w jakim najłatwiej przysposobi się naukę pływania – dla dzieci najlepszymi stylami będzie żabka, piesek bądź też „pływanie na plecach” – czyli styl grzbietowy.
Pływanie.. Czas start! Jak wyglądają poszczególne techniki?
Pływanie pieskiem
Ten styl polega na poruszaniu rękami i nogami w wodzie – pozycja ta wygląda identycznie jak pies, który pływa w wodzie. Ruchy te są naturalne dla najmłodszych dzieci, które raczkują, dlatego maluch stosunkowo szybko przyswaja sobie tę technikę. Ten styl pływania jest w dużej mierze intuicyjny. Dłonie powinny znajdować się pod klatką piersiową i wykonywać ruchy w prostej linii. Natomiast nogi powinny pracować ruchami pionowych nożyc naprzemiennie. Główną zaletą tego stylu jest fakt, że nie wymaga on dużych nakładów siły, a mimo to z łatwością umożliwia utrzymanie się w wodzie.
Pływanie żabką
Żabka to styl, który również dobry styl na początek nauki dla dzieci. Ten styl jest względnie prosty dla początkujących osób – polega na naśladowaniu ruchów żaby. Aby utrzymać się na wodzie, należy położyć się na brzuchu na tafli wody i praktycznie jednocześnie wykonać okrężny ruch rąk i nóg. W kończynach palce powinny być maksymalnie obciągnięte w celu nadania opływowego kształtu.
Styl grzbietowy
Główną zaletą tego stylu jest przede wszystkim wzmocnienie mięśni pleców, ale także delikatnie rozciąga stawy. Jest to odpowiedni styl dla początkującego dziecka, ponieważ podczas pływania tym stylem twarz znajduje się nad powierzchnią wody – a co za tym idzie, łatwo się oddycha. W tym stylu ramiona powinny naprzemiennie wykonywać krążenie w tył. Gdy wynurza się ręka z wody, powinniśmy wykonać delikatną rotację tułowia w kierunku ręki, która ląduje pod wodą. Kończyna znajdująca się u góry powinna być wyprostowana nad wodą – a w momencie zanurzenia w wodzie lekko zgięta w łokciu. Nogi w tym stylu powinny pracować nożycowo naprzemiennie.
Podsumowanie
Wyżej wymienione style są najprostszym rozwiązaniem dla dzieci, które chcą rozpocząć przygodę z pływaniem. To właśnie one szybko pozwolą przyzwyczaić się do kontaktu z wodą i opanować podstawową technikę pływania. Systematyczne pływanie to jedna z najczęściej rekomendowanych dyscyplin sportowych. Niesie ze sobą wiele zalet dla zdrowia – dba o prawidłową postawę dziecka ale także w zdrowy, bezpieczny ale także skuteczny sposób pomaga skorygować u dzieci nieprawidłową sylwetkę. Zanim jednak rodzice zdecydują się na naukę pływania, warto zadbać o odpowiednie wyposażenie – strój kąpielowy, czepek i okulary – to niezbędne przedmioty na pływalni, które zdecydowanie zadbają o komfort podczas nauki pływania.
Materiał zewnętrzny