Serwis klimatyzacji domowej – na czym polega i ile kosztuje?

Aby mieć pewność, że Twój klimatyzator będzie dobrze służył przez całe lato, zrób szybki przegląd przed rozpoczęciem sezonu. Możesz samodzielnie przeprowadzić podstawowe oczyszczanie w ciągu kilku minut. Jeśli natomiast klimatyzator nie był serwisowany przez fachowca dłużej niż 3 lata – warto go wezwać.
Dlaczego serwis klimatyzacji jest tak ważny?
Zapewnia to bezbłędne działanie i długą żywotność jednostki wewnętrznej. Jeśli zaniedbasz serwisowanie swojego klimatyzatora, koszty jego eksploatacji będą rosły, podobnie jak ryzyko uszkodzeń. Regularne czyszczenie filtrów powietrza oraz wymiana wkładów aktywnych na kurz i pyłki zapewni czyste powietrze przez cały sezon.
Co możesz zrobić sam:
Sam możesz łatwo wyczyścić wewnętrzny filtr powietrza, który zatrzymuje brud, kurz i inne cząsteczki. Wyjmowanie filtra i czyszczenie jest łatwe. Po prostu postępuj zgodnie z instrukcjami zawartymi w podręczniku produktu. W większości przypadków wystarczy opłukać filtr pod bieżącą wodą lub użyć odkurzacza, by usunąć zanieczyszczenia. Klimatyzator powinien być również czyszczony od zewnątrz. Wilgotną szmatką możesz przetrzeć urządzenie ze wszystkich stron. W tym samym czasie dobrze jest przeprowadzić szybką kontrolę.
Kontrola wzrokowa:
- Upewnij się, że otwory wlotu i wylotu powietrza nie są zatkane.
- Wolny odpływ kondensatu
- Wyłącznika i okablowania
6 kroków sprawdzających klimatyzację przed sezonem
- Odłącz jednostkę wewnętrzną od sieci elektrycznej. Wytrzyj kurz i brud z powierzchni wilgotną szmatką.
- Otwórz przednią pokrywę i wyjmij filtr powietrza. Odkurz ją odkurzaczem. Jeśli nadal widzisz brud, opłucz filtr letnią wodą z mydłem.
- Jeśli twój sprzęt ma inne filtry przeciwpyłowe i inne, również je odkurz lub przepłucz. Lepiej jest wymienić miękkie aktywne wkładki przed sezonem.
- Delikatnie odkurz również całe wnętrze urządzenia.
- Umieść oczyszczone i suche filtry z powrotem na swoim miejscu.
- Podłącz z powrotem do sieci elektrycznej.
Zapobiegawcza dezynfekcja przeciw nieprzyjemnemu zapachowi
Zaleca się spryskanie oczyszczonej jednostki środkiem dezynfekującym w sprayu. Zapobiegnie to rozwojowi bakterii i pleśni, które są najczęstszymi przyczynami nieprzyjemnych zapachów. Dezynfekcję przeprowadza się przy włączonej klimatyzacji – wystarczy spryskać sprayem całą przestrzeń parownika przy włączonym chłodzeniu i pozostawić go na około 20 minut. Zanieczyszczenia będą wtedy spływać wraz z kondensatem.
Sprawdzanie jednostki zewnętrznej
Jeśli jednostka zewnętrzna przy domu jest łatwo dostępna, sprawdź ją również. Oczyść okolice, wytrzyj jednostkę. Jeśli masz taką możliwość, przedmuchaj płetwy sprężonym powietrzem. Bardziej skomplikowaną obsługę jednostki zewnętrznej pozostaw firmie, która zainstalowała sprzęt lub profesjonalnemu serwisowi klimatyzacji.
Kiedy zwrócić się do profesjonalnej firmy i ile to kosztuje?
Tylko specjalista od klimatyzacji ze specjalistycznej firmy AKWIN wykona kompletną konserwację zarówno jednostki wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Przeprowadzi on dokładną inspekcję i naprawi wszelkie usterki.
Profesjonalny serwis klimatyzacji zwykle obejmuje:
- Czyszczenie wszystkich filtrów
- Czyszczenie i dezynfekcja wymienników ciepła
- Inspekcja i test działania pomp kondensatu i przewodów kondensatu
- Czyszczenie skraplacza w jednostce zewnętrznej
- Inspekcja obiegu chłodniczego
- Inspekcja całej instalacji elektrycznej i ewentualna naprawa
- Inspekcja sprężarki i ładunku oleju
- Ogólna kontrola systemu klimatyzacji i wszystkich jego funkcji
Taka usługa w zależności od regionu polski waha się od 200zł do nawet 700zł. Wszystko zależy od rodzaju klimatyzacji, jej umiejscowienia i wielkości.
Podsumowanie
Jeśli, Twoja klimatyzacja wymaga szczegółowego przeglądu – wezwij fachowca. Jeśli natomiast działa dobrze, ale chcesz ją odświeżyć – warto zrobić to samemu.
Materiał zewnętrzny
https://www.mistrzu.com/producent-wiazek-kablowych-profitect/
https://www.mistrzu.com/montaz-klimatyzacji-8-praktycznych-porad/