RSS

Jak wybrać najlepszego dostawcę rozwiązań dla sieci trakcyjnych?

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że praktycznie nikt z nas na co dzień nie docenia istnienia…

Jak rozliczyć PIT-36 za 2022 rok?

Rozliczenie PIT-36 2022 warto zrobić za pomocą specjalnego programu do rozliczania PIT. Dzięki temu unikniemy…

Fachowe doradztwo energetyczne dla twojej firmy

Zmiana polityki energetycznej w firmie może przyczynić się do uzyskania sporych oszczędności w skali roku.…

Do jakich krajów wymagana jest Zielona Karta?

Planujesz wyjazd za granicę i będziesz poruszał się własnym samochodem? W niektórych krajach wystarczy, że…

«
»

Jak zaprojektować funkcjonalną łazienką na małej przestrzeni? Porady architekta

  • Napisany przez:

Mała łazienka to zazwyczaj spory problem, jeśli chodzi o jej komfortowe i gustowne urządzenie. Większość polskich łazienek w bloku to zaledwie kilka metrów kwadratowych. Znacznie większe perspektywy na ciekawą aranżację wnętrza mają osoby, które budują dom jednorodzinny – pomieszczenia w domach są z reguły znacznie większe i bardziej przestronne. Istnieje jednak wiele różnorodnych pomysłów, które pozwalają nawet przy niewielkich nakładach finansowych urządzić z małej łazienki bardzo funkcjonalne w swojej prostocie wnętrze. O kilku inspiracjach i aktualnych trendach opowiada znany poznański architekt – Marta Walisiak.

Porady przy projektowaniu funkcjonalnej łazienki

Wśród głównych trendów w urządzaniu małych łazienek jest zainstalowanie wygodnego prysznica zamiast klasycznej wanny. Ma to znaczenie nie tylko ze względu na oszczędność miejsca, ale również przez wgląd na funkcjonalność i ekologię (przede wszystkim niższe rachunki za wodę). Kolejną ważną kwestią jest zdecydowanie się na meble wykonane na zamówienie, aniżeli na skorzystanie z gotowych projektów szafek. Pozwala to na optyczne powiększenie pomieszczenia poprzez stworzenie, chociażby zabudowy pod sufit, a także daje szersze możliwości zorganizowania przestrzeni pod kątem przechowywania kosmetyków i środków czystości, a także łazienkowych tekstyliów. Na uwagę zasługują ciekawe rozwiązania, takie jak chociażby umieszczenie suszarki bębnowej nad pralką – nowoczesny sprzęt pozwala na tego typu zabudowy. W bardzo małych łazienkach zdecydowanie warto jest przemyśleć wybór urządzenia 2w1 (czyli tak zwaną pralko-suszarkę).

Jakie kolory najlepiej pasują do małej łazienki?

Urządzając łazienkę warto jest zwrócić uwagę na dobrze dobrane kolory. Mowa tutaj zarówno o podłodze (sprawdza się świetnie, chociażby gres betonopodobny czy płytki imitujące panele). Kolory ścian oraz podłogi, a także barwa mebli powinny być spójne i najlepiej utrzymane w niezbyt ciemnych barwach. Warto bowiem pamiętać, że jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, co jest kluczowym elementem aranżacji niewielkich pomieszczeń, takich jak właśnie łazienka.

Wystrój łazienki

Wystrój łazienki to niewątpliwie również bardzo ważna kwestia. W małych toaletach z powodzeniem bardzo dobrze prezentować się będą lustra – ich zaletą jest fakt, że pozwalają uzyskać efekt dodatkowej przestrzeni, oraz że same w sobie stanowią doskonałą ozdobę. Nie bez znaczenia jest również odpowiednie oświetlenie – większość osób decyduje się na dodatkowe źródło światła, jakim są ledy. Dzięki nim łazienka prezentuje się naprawdę świetnie i przywodzi na myśl eleganckie hotelowe aranżacje. Ilość gadżetów na małej przestrzeni trzeba bardzo dobrze przemyśleć. W małej łazience zdecydowanie warto postawić na zasadę „mniej znaczy więcej” i wybrać raczej funkcjonalne dodatki, aniżeli zbędne bibeloty zbierające kurz i zagracające przestrzeń. Polecane są między innymi gustowne pojemniki do przechowywania wykonane z ciemnego plastiku bądź wikliny. Doskonale współgrają one z zielonymi elementami, takimi jak sztuczne zielone rośliny w ozdobnych osłonkach.

Materiał zewnętrzny

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu