RSS

Nowoczesne technologie spawania - czy warto zainwestować w…

Nowoczesne technologie spawania, takie jak spawarki laserowe, stają się coraz popularniejsze w przemyśle. Dzięki ich…

Chłodnictwo Przemysłowe: Nowoczesne Rozwiązania

Chłodnictwo przemysłowe odgrywa kluczową rolę w różnych sektorach gospodarki, wpływając na komfort pracy, bezpieczeństwo i…

Olejki eteryczne i zapachowe do kąpieli i aromaterapii

Aromaterapia to dziedzina, która wykorzystuje naturalne olejki eteryczne pochodzące z roślin do poprawy zdrowia fizycznego…

Atrakcje w Sosnówce k. Jeleniej Góry - dlaczego…

Przygotowanie eventu firmowego to nie lada wyzwanie. Szczególnie, jeśli zależy Ci na tym, aby pracownicy…

«
»

Działka z wjazdem od południa – jak dobrać odpowiedni projekt domu?

  • Napisany przez:

Budowa domu jest zawsze związana z doborem odpowiedniego projektu domu. Jeśli mamy zamiar budować na działce z wjazdem od południa dom musi być odpowiednio zorientowany względem stron świata. Optymalny układ ma szczególne znaczenie w przypadku domów parterowych, gdyż na jednej kondygnacji umieszczone są tu wszystkie pomieszczenia, zarówno mieszkalne, jak i użytkowe. Jak dobrać projekt domu odpowiedni dla działki z wjazdem od południa? Kilku zasad trzeba się bezwzględnie trzymać.

Dom przy Makowej 6

Układ pomieszczeń względem stron świata.

Układ pomieszczeń przeznaczonych do zamieszkania przez ludzi zależy od intensywności padania światła słonecznego i jego ogólnej dostępności. Z tego powodu szczególnie ważny jest odpowiedni dobór i lokalizacja pomieszczeń w przypadku projektów domów parterowych. Ogólnie rzecz biorąc, można uprościć zasady poprawnej lokalizacji pomieszczeń do trzech przestrzeni i spróbować ułożyć je w odpowiedni sposób. Pierwszą grupę stanowią pokój dzienny i kuchnia, czyli miejsca najczęstszej obecności mieszkańców, zwłaszcza w ciągu dnia. Otwarty już najczęściej livingroom powinien być zorientowany na południe lub południowy zachód. Członkowie rodziny przebywają w nich najczęściej po południu, dlatego obecność słońca w tych przestrzeniach jest wysoce pożądane. Drugą grupę stanowią sypialnie. Najlepiej, gdy będą skierowane na wschód. Miło jest, gdy wschodzące słońce zagląda nam przez okno i przygotowuje nas na nowy dzień. Trzecia grupa to wszelkiego rodzaju pomieszczenia gospodarcze, służące magazynowaniu i zachowaniu porządku w domu. Przestrzenie takie powinny być zlokalizowane od północy. Garaż kotłownia, pralnia, czy garderoba nie mają specjalnych wymagań co do bezpośredniego nasłonecznienia. W większości przypadków program funkcjonalny wnętrza jest efektem kompromisu. Ponadto należy wziąć pod uwagę na wpływ otaczającej dom natury oraz szerszego sąsiedztwa działki. Atrakcyjny krajobraz, czy niezbyt estetyczne elementy architektury, będące w bezpośrednim sąsiedztwie planowanego domu mogą diametralnie zmienić logiczny i optymalny układ pomieszczeń. Nie będziemy przecież lokalizować szerokich przeszkleń naszego salonu na budynki, czy wątpliwej urody artefakty architektoniczne, na które nie mamy ochoty na co dzień patrzeć odpoczywając w domu, w piękny, słoneczny dzień.

Dom przy Cyprysowej 58 – projekt domu na działkę z wjazdem od południa

Jakie projekty domów na działkę z wjazdem od południa?

Działki z wjazdem od południowej strony wymagają szczególnej uwagi w trakcie wyboru projektu domu. W przypadku takich nieruchomości dosyć często występuje konflikt w kwestii ulokowania pomieszczeń, w których wymagane jest większe nasłonecznienie, z tymi które nie wymagają dostępu do dziennego światła. Taka sytuacja ma miejsce, gdy wybieramy projekty domów z garażem. Naturalną rzeczą jest, że powinien on być ulokowany od frontu domu, więc od strony najbardziej nasłonecznionej. Ważne, by w przypadku domów z garażem tak lokalizować budynek na działce, by część garażowa znajdowała się od wschodniej strony.

Pod jakim kątem wybierać zatem projekty domów dla działek o południowej ekspozycji i czym się powinny cechować propozycje?

Najbardziej optymalne projekty domów tego typu charakteryzują się umieszczeniem pomieszczenia wymagającego większego nasłonecznienia, czyli najczęściej pokoju dziennego na tej samej ścianie, co wejście do domu. Salon zlokalizowany na południowej elewacji budynku będzie miejscem słonecznym przez większość dnia. Od wschodu do zachodu słońca, zgodnie z naturalnym rytmem dobowym, będziemy mogli cieszyć się obecnością dziennego światła w najczęściej uczęszczanym miejscu domu. W takim wariancie kuchnia jest wycofana, co również korzystnie wpływa na komfort pracy. Nadmierne słońce w kuchni bywa mało komfortowe, w trakcie wykonywania codziennych czynności. Strefa nocna dobrze zaprojektowanego domu na działkę z wejściem od południa powinna znajdować się w północno-wschodniej części domu. Sypialnie nie muszą być wystawione na nadmierne nasłonecznienie. Odczuwamy to szczególnie w upalne, letnie miesiące, gdy w sypialni położonej od wschodu, czy północy możemy wyraźnie odczuć korzystną różnice temperatur. Jeśli decydujemy się na projekt domu bez garażu, z poddaszem użytkowym, to od frontu, na parterze, warto ulokować pokój pełniący funkcję gabinetu, lub miejsca do pracy. Będzie dobrze doświetlony, co korzystnie wpływa na przebywanie i wykonywanie codziennych zadań.

Korzystnie dobrany projekt domu oferuje ciekawe rozwiązania architektoniczne dla działek od strony południowej, aby optymalnie wykorzystać przestrzeń i różnice nasłonecznienia. Kładzie jednocześnie nacisk na potrzebę intymności domowników i poczucie możliwości niezakłóconego korzystania z wszystkich dobrodziejstw własnego domu.

Materiał zewnętrzny

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu