Jak zadbać o nagrobki z kamienia naturalnego
Nie tylko czas, ale również wosk, rdza, czy mech pozostawiają nieestetyczne ślady na nagrobkach. Jeśli nie wyczyścisz ich od czasu do czasu, na nagrobku pozostanie trwałe zanieczyszczenie, lub ślad. Aby nagrobki wyglądały estetycznie przez wiele lat, należy dołożyć starań w kwestii ich właściwej pielęgnacji.
Wosk uszkadza pomnik tłustymi plamami, może wnikać głęboko w kamień i tworzyć na nim plamy. Im szybciej go usuniesz, tym mniejsze ryzyko trwałego uszkodzenia zabytku. Degradacji można zapobiec, impregnując kamień. Uchroni to również pomnik przed porostami, mchami i glonami. Jeśli zdecydujesz się na impregnację, uważaj, aby nie nałożyć na pomnik większej ilości niż zalecana. W przeciwnym razie kamień może zostać uszkodzony przez wilgoć i mróz. Chociaż środek wnika głębiej w kamień, zmniejsza jego przepuszczalność, w wyniku czego we wnętrzu zaczyna gromadzić się woda. Równomiernie nałożony preparat pozwoli również uzyskać bardziej wyrazisty kolor kamienia, z którego wykonano pomnik.
Dobierz metodę działania do materiału
Najtrudniejsze do utrzymania są nagrobki z piaskowca. Jest to materiał dość delikatny. Nagrobek najpierw należy oczyścić do sucha szczotką, najlepiej zmiotką, a następnie zmyć wodą z nieagresywnym środkiem bezfosforanowym. Następnie należy pomnik natychmiast spłukać czystą wodą.
Najniższą chłonność mają nowoczesne nagrobki z granitu znacznie co ułatwia pielęgnację. Nie uszkadzaj granitu silniejszymi środkami czyszczącymi, takimi jak rozpuszczalniki chemiczne, środki do czyszczenia urządzeń sanitarnych na bazie kwasu lub zwykły ocet. Działają na większe zabrudzenia. Do regularnego czyszczenia wystarczy użyć szczotki i mocniejszego detergentu. Należy pamiętać, aby nie natłuszczać ani nie pastować nagrobków granitowych.
Nagrobek z lastryko, tzw. sztuczny kamień —w rzeczywistości jest to mieszanina zaprawy cementowej, barwnika i grysu przeszlifowana na gładką lub błyszczącą powierzchnię. Usuń mech i glony szpachelką. W przypadku większych zabrudzeń użyj szczotki i detergentu. Kamień wytrzyma również produkt do czyszczenia ceramiki sanitarnej czy bruku. Na koniec należy zmyć rdzę środkami alkalicznymi lub kwasowymi środkami do czyszczenia kamienia.
Marmurowy nagrobek jest bardzo wrażliwy na środki czyszczące zawierające kwasy oraz na preparaty rozpuszczające zanieczyszczenia, które mogą wsiąknąć w kamień i odbarwić go. Marmur czyścimy szczotką z delikatnym włosiem i płynnym „piaskiem” bez fosforanów, którego używamy również do naczyń. Pomnika nie należy czyścić chemicznie. Przed zabiegiem trzeba zwilżyć wodą, a po czyszczeniu dokładnie spłukać.
Pozbądź się z betonowego nagrobka mchów i porostów za pomocą szpachelki. Trzeba zwilżyć nagrobek, a następnie wyszorować szczotką z detergentem. Luźny brud można dokładnie wyczyść szczotką i czystą wodą, aby całkowicie wypłukać detergent z porów kamienia. Lepszy efekt osiągniesz, używając gorącej wody. Idealnym uzupełnieniem czyszczenia jest nałożenie preparatu przeciw tworzeniu się pleśni i mchu o działaniu odgrzybiającym.
Ogólne zasady czyszczenia nagrobka
- Sprawdź, z jakiego materiału wykonany jest nagrobek
- Jeśli nie masz pewności co do rodzaju kamienia, który jest użyty, w ramach ostrożności nie stosuj żadnego kwasu
- Najpierw przetestuj reakcję pomnika na środek czyszczący w niewidocznym miejscu, a dopiero potem nanieś go na resztę powierzchni
- Nie czyścić polerowanych powierzchni szczotką drucianą
- Nie usuwaj gruboziarnistego brudu z kamienia ostrymi narzędziami
Materiał zewnętrzny
https://www.mistrzu.com/jaki-kamien-wybrac-na-blat-kuchenny/