RSS

Roller Shop – Twój zaufany internetowy sklep z…

W dzisiejszych czasach aktywny styl życia zyskuje coraz większą popularność. Jednym z ulubionych sposobów na…

Optymalizacja podatkowa dla małych firm – jak legalnie…

Prowadzenie małej firmy wiąże się z wieloma wyzwaniami, a jednym z nich są obciążenia podatkowe.…

Oczyszczanie wodorowe – skuteczna metoda pielęgnacji skóry

Oczyszczanie wodorowe to nowoczesna metoda pielęgnacji skóry, która zyskuje na popularności w salonach kosmetycznych. Dzięki…

Jak używać kalkulatora akcyzy za samochód: Kompletny Przewodnik

Prawidłowe obliczenie akcyzy za samochód stanowi kluczowy element procesu zakupu pojazdu z zagranicy lub rejestracji…

«
»

Czym są kondensatory elektrolityczne? Rodzaje i zastosowania

  • Napisany przez:

Kondensatory elektrolityczne wynaleziono pod koniec XIX wieku. Od tego czasu przeszły dużą przemianę i nie powodują szkód w urządzeniach jak dawniej. Jakie jest zastosowanie najpowszechniejszych kondensatorów?

Co to jest kondensator elektrolityczny?

Kondensator elektrolityczny wynalazł i opatentował w 1896 roku Karol Pollak. W przypadku tego typu kondensatora rolę jednej z elektrod pełni elektrolit. Kondensator ten zbudowano z elektrody elektrolitowej i metalowej (wykonanej z aluminium lub tantalu). Te dwa elementy są połączone do wyprowadzeń i rozdzielone warstwą izolatora elektrycznego. Kondensatory elektrolityczne charakteryzują się jednocześnie małymi rozmiarami i dużą pojemnością. Kondensatory te działają poprawnie wyłącznie dla małych częstotliwości, a ponadto cechuje je mały opór i indukcyjność szeregowa. Wyróżnia się kondensatory elektrolityczne aluminiowe, tantalowe i niobowe. Te trzy rodzaje kondensatorów różni m.in. pojemność. Pierwsze są dostępne w zakresie 100 nF do 1 F, tantalowe do 3000 µF, natomiast niobowe do 10 V. Kondensatory elektrolityczne aluminiowe są przeznaczone do pracy z napięciami rzędu kilkuset woltów. Wersja tantalowa w porównaniu do aluminiowej cechuje się bardziej stabilną pojemnością i niską impedancją przy niższej częstotliwości pracy. Taką samą konstrukcję oraz właściwości posiadają kondensatory niobowe.

Zastosowania kondensatorów elektrolitycznych

Na początku XXI wieku obserwowało się liczne awarie sprzętów (np. komputerów) wywowane wyciekami elektrolitu z kondensatorów elektrolitycznych. Od tamtego czasu producenci starali się doskonalić formułę elektrolitów i unikać powyższych nieprawidłowości. Jak wskazuje portal elektronikaB2B, w ostatnim czasie pojawiło się wiele zmian i kombinacji kondensatorów.

(https://elektronikab2b.pl/technika/25593-kondensatory-elektrolityczne-polimerowe-i-hybrydowe-wlasciwosci-i-zastosowania). Obecnie kondensatory są bardziej skomplikowane pod kątem konstrukcji i technologii. W związku z pojawieniem się nowych typów kondensatorów konstruktorzy mają większe możliwości wyboru najkorzystniejszego elementu. Kondensatory polimerowe (aluminiowe) znajdują zastosowanie w urządzeniach przenośnych. Mogą być również umieszczane pod innymi komponentami np. złączami lub radiatorami. Kondensatory polimerowe zawijane są z kolei montowane w obudowach SMD. Podobnie wykorzystuje się kondensatory elektrolityczne tantalowe, które są stosowane w małych obudowach SMD. Kondensatory polimerowe docenia się w szczególności za stałość pojemności w czasie nawet przy zmianach napięcia i temperatury. To pozwala na wykorzystanie ich szczególnie w motoryzacji, w której występują duże wahania temperatury. Wzrasta też popularność kondensatorów hybrydowych, które są spotykane w sprzęcie komputerowym albo oświetleniu ledowym. Rosnąca popularność tych kondensatorów jest związana m.in. z faktem ich dużej stabilności oraz bezpieczeństwa działania.

Artykuł zewnętrzny

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu