Czym są studia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia?
Polski system szkolnictwa jest od dłuższego czasu oparty na trójstopniowej strukturze studiów. Tym samym w ofercie uczelni znajdują się zarówno kierunki studiów I, II jak i III stopnia. Czym różnią się między sobą?
Co to są studia 1, 2 i 3 stopnia? Rewolucja możliwa dzięki Deklaracji Bolońskiej
Jeszcze jakiś czas temu w Polsce nie było studiów I, II i III stopnia – możliwe było studiowanie jedynie na jednolitych, 5-letnich studiach magisterskich (które obecnie są zarezerwowane dla kilku kierunków) oraz na studiach doktoranckich. W 1999 r. powstała jednak Deklaracja Bolońska, którą podpisało 29 państw europejskich, w tym Polska. Celem przyświecającym stworzeniu deklaracji było ujednolicenie systemu szkolnictwa wyższego w Europie – czyli de facto wprowadzenie dwustopniowej struktury studiów (I i II stopnia) we wszystkich państwach, które się do tego zobowiązały. Kilka lat później, w tzw. Komunikacie Berlińskim z 2003 r. ministrowie państw, które podpisały deklarację, sformułowali postulat włączenia do dwustopniowej struktury również studiów doktoranckich, które dzięki temu zaczęły być ostatecznie traktowane jako studia III stopnia.
Studia I i II stopnia: kto może na nie aplikować i czym się różnią?
Na studia I stopnia mogą aplikować osoby, które mają wykształcenie średnie i zdały egzamin maturalny. Dla wielu osób to tylko przystanek na drodze do tytułu magistra; po ukończeniu studiów I stopnia uzyskuje się tytuł zawodowy licencjata (lub inżyniera, jeśli mowa o studiach inżynierskich I stopnia). Studia licencjackie trwają 3 lata, natomiast inżynierskie – 3,5 (7 semestrów).
Co to są studia 2 stopnia? To studia magisterskie (lub inżynierskie) uzupełniające, których ukończenie wiąże się z uzyskaniem tytułu magistra lub magistra inżyniera. Kto może iść na studia II stopnia? Konieczne jest posiadanie dyplomu ukończenia szkoły wyższej – czyli co najmniej dyplomu licencjata/inżyniera. Aby dostać się na studia II stopnia magisterskie, trzeba również niekiedy przystąpić do dodatkowych egzaminów wstępnych.
Studia II stopnia – ile trwają?
Studia magisterskie uzupełniające trwają 2 lata, natomiast studia inżynierskie II stopnia – zazwyczaj 1,5 roku. Tym samym w obu przypadkach nauka na studiach I i II stopnia (jeśli student nie zdecydował się na przerwę w studiowaniu) powinna trwać łącznie 5 lat, czyli tyle co w przypadku większości kierunków jednolitych studiów magisterskich.
Jakie kierunki można studiować w ramach studiów II stopnia? Na przykład osoby, które wybiorą studia II stopnia na Uczelni WSB Merito (dawnej Wyższej Szkole Bankowej) mogą wybierać m.in. spośród takich kierunków jak administracja, ekonomia, finanse i rachunkowość, informatyka, marketing i sprzedaż czy psychologia w biznesie (chociaż lista dostępnych kierunków jest dłuższa). Studenci często decydują się zresztą na łączenie kierunków w trakcie edukacji w szkole wyższej – czyli na studiowanie odrębnych dziedzin na studiach I i II stopnia. Takie rozwiązanie może być niezwykle korzystne, ponieważ daje w przyszłości większe szanse na znalezienie zatrudnienia.
Artykuł sponsorowany