Jak region, z którego pochodzi kawa, wpływa na smak?
Rodzajów kawowców jest wiele, ale tylko nieliczne są uprawiane na masową skalę. Na rynku dominuje kawa Arabika i Robusta oraz pewna liczba ich odmian. Na sklepowych półkach leżą zwykle kawy mocno wypalone, których jakość pozostawia wiele do życzenia. Mają one najczęściej postać zmielonych ziaren, ciemno palonych, w celu zakamuflowania ich defektów. Przekłada się to jednak na obniżenie walorów smakowych. Co warto wiedzieć o kawach i ich pochodzeniu?
Kaw z popularnych dyskontów w żaden sposób nie można porównać do kawy speciality, czyli produktu najwyższej jakości. Oferuje ją wyłącznie dobra palarnia kawy lub bezpośrednio dystrybutor kawy. Na walory smakowo-zapachowe największy wpływ ma region, w którym uprawiano kawowce. Znaczenie ma między innymi wysokość upraw, warunki atmosferyczne i skład mineralny gleby.
Smak i aromat kawy uzależniony od regionu uprawy?
Kawa może być uprawiana wyłącznie w niektórych krajach, gdzie panują specyficzne warunki klimatyczne. Okazuje się, że w zależności od tego, w jakim rejonie uprawia się kawę, będzie miała ona swój specyficzny smak i aromat. Doświadczeni kiperzy są w stanie na podstawie walorów sensorycznych stwierdzić, z którego dokładnie miejsca pochodzą ziarna. Oczywiście uprawa to nie wszystko, bo niezwykle istotna jest też metoda obróbki, a dokładniej sposób wypalenia ziaren.
Trzeba pamiętać o tym, że kawowce są delikatnymi roślinami, wrażliwymi na czynniki atmosferyczne. Do tego dochodzą też różne szkodniki, które atakują uprawy. Poszczególne gatunki kawy muszą mieć zapewnione optymalne warunki dotyczące wysokości uprawy, nasłonecznienia, temperatury, wilgotności powietrza, częstotliwości opadów, składu i jakości gleby. Jak wiadomo, w każdym regionie warunki te są inne, co przekłada się na odmienne walory smakowo-zapachowe.
Jakich walorów smakowo-zapachowych można się spodziewać w zależności od regionu?
W przypadku wulkanicznej Gwatemali trzeba liczyć się ze specyficznym smakiem i aromatem kawy. Można wyraźnie wyczuć dymny posmak czekoladowy i orzechowy, z nutką karmelu i czasem też owoców. Jeśli ktoś preferuje kawę cięższą w smaku, to będzie z pewnością zadowolony z jej zakupu.
Liderem na rynku kawy jest od lat Brazylia. Po zaparzeniu ziaren kawowca pochodzących z tego regionu, można uzyskać napary orzechowo-czekoladowe, z posmakiem goryczki i subtelną kwasowością. Z kolei Kolumbia znana jest z kawy o konsystencji kremowej, wręcz jedwabistej. Można wyczuć nie tylko nuty owocowe, ale też kwasowość i nawet pikantność. Etiopski klimat sprawia, że kawy nabierają delikatności, mocno wyczuwalnej owocowości i kwasowego aromatu. Miłośnicy herbacianych, kwiatowych naparów będą z pewnością zadowoleni.
Przeciwieństwem będzie kawa z Kenii, o silnym i wyrazistym smaku. Jej napary są wręcz orzeźwiające, bardzo owocowe, z dobrze wyczuwalną kwasowością. Kawa kenijska ma często posmak czarnej porzeczki, dzikiej róży, truskawki lub nawet pomidorów. Najbardziej złożony smak posiada kawa z regionu Burundi, co wzmacnia jeszcze podwójny proces fermentacji ziaren. Napary są niezwykle słodkie, delikatne i owocowe, z mało wyczuwalną kwasowością. Można odnieść wrażenie, że pije się coś w rodzaju herbatki owocowej lub kompotu.
Artykuł partnera