RSS

Nowoczesne technologie spawania - czy warto zainwestować w…

Nowoczesne technologie spawania, takie jak spawarki laserowe, stają się coraz popularniejsze w przemyśle. Dzięki ich…

Chłodnictwo Przemysłowe: Nowoczesne Rozwiązania

Chłodnictwo przemysłowe odgrywa kluczową rolę w różnych sektorach gospodarki, wpływając na komfort pracy, bezpieczeństwo i…

Olejki eteryczne i zapachowe do kąpieli i aromaterapii

Aromaterapia to dziedzina, która wykorzystuje naturalne olejki eteryczne pochodzące z roślin do poprawy zdrowia fizycznego…

Atrakcje w Sosnówce k. Jeleniej Góry - dlaczego…

Przygotowanie eventu firmowego to nie lada wyzwanie. Szczególnie, jeśli zależy Ci na tym, aby pracownicy…

«
»

Kartony do zadań specjalnych – wszystko co musisz wiedzieć o kartonach

  • Napisany przez:

Współcześnie, kartony towarzyszą nam niemal na każdym kroku. Pudełka kartonowe są niezbędne podczas przeprowadzek, pudła kartonowe używamy do pakowania przedmiotu różnego autoramentu. Możesz w nich przechować ubrania, stare butelki czy zabawki. Opakowania tekturowe lub opakowania kartonowe często spotykamy także w przesyłkach rożnego typu. Tak naprawdę trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez pudełek z kartonu. Ale skąd on się wziął? Jaka jest jego ogólna charakterystyka i rodzaje? Jakie zalety mają opakowania z kartonu? Gdzie zaopatrzyć się w dobre pudła? Innymi słowami – poznaj świat kartonów.

Krótka historia pudełka

Historie kartonów musimy zacząć od papieru. To oczywiste. począwszy od ok. 107 r n.e. w Chinach, papier zaczął się rozchodzić po świecie. Przez kilka wieków, stopniowo docierał do Azji i Europy. W XII wieku powstały pierwsze wytwórnie papieru. W wieku XVI papier wkradł się do świata mody, poprzez stosowane wówczas kryzy czyli sztywne kołnierze na szyję.

W dalszych czasach miały miejsce podwaliny papieru falistego, a później kartonów. Najpierw, w 1856 roku Anglicy stworzyli maszynę produkującą pofalowany papier, którego użyto do usztywnienia kapeluszy. Następnie, w USA, Albert L. Jones 20 lat później użył falistego kartonu do zapakowania i zabezpieczenia przedmiotów delikatnych m.in. butelek.

Od lat 70 XIX wieku produkcja kartonu zaczęła przyspieszać. Pojawiła się tektura dwu i trzyczęściowa, a w 1985 roku wynaleziono tekturnicę. Z czasem, w 1905 roku powstały pierwsze kartonowe pudła, których użyto do zapakowania zbożowych płatków.

Już w 1909 roku zaczęto używać na kartonach reklamowych nadruków, a rozmach produkcyjny produktów z kartonu i tektury nastąpił począwszy od lat 50 XX wieku. Dziś, bez kartonów nie wyobrażamy sobie życia. Kto widziałby np. spopularyzowane plastikowe paczki od różnych dostawców?

Karton czy tektura? Co nieco o podstawach

Tanie kartony i pudełka to cel wielu, ale czy wiesz, od czego zależy konkretna wartość kartonów? Zacząć należy od podstaw.

Produkowane są wyroby, które możemy nazwać kartonem lub tekturą. Wbrew pozorom nie jest to to samo. Karton to produkt jednolity, łatwy w obróbce i elastyczny o gramaturze od 160 g/m² do 315 g/m². Wykorzystywany jest do produkcji pudełek, pocztówek, teczek itp. Nieco inaczej jest w przypadku tektury. Jest materiałem o grubości do 4mm, gramaturze większej niż 315 g/m², sztywnym, wytrzymałym i stanowiącym połączenie kilku warstw masy papierniczej. W przypadku tektury, najpopularniejsze we wszelkiej produkcji jest wykorzystanie tektury falistej. Składa się ona z arkuszy wewnętrznych i pofalowanych zewnętrznych. Dodatkowo, taka tektura falista dzieli się jeszcze na tę z niską i wysoką falą. Niska jest odporna na płaskie zgniatanie, przebicia i uderzenia, a wysoka jest sztywna oraz sprężysta.

Jak widzisz, jedną z głównych różnic stanowi tu gramatura. Sam papier dzieli się na wiele rodzajów: bezdrzewny, gazetowy, maszynowo wykańczany, niskogramaturowy, średniogramaturowy, wysokogramaturowy i inne, specjalistyczne.

Wiesz już, że sam karton to materiał o gramaturze 160–315 g/m², a tektura powyżej powyżej 315 g/m². Warto też wiedzieć, że w tym odniesieniu bibułka będzie najcieńsza – do do 28 g/m², papier zwykły 28–160 g/m².

Zasadniczo, podział kartonów możemy dokonać z uwzględnieniem wymiarów, zastosowania, rodzaju tektury czy sposobu ich składania. Chociaż kartony są zwykle prostokątne czy kwadratowe, możesz też znaleźć takie o nietypowych kształtach (sześcienne, okrągłe, płaskie, podłużne, regulowane). W kwestii, jaką jest wymiar, znajdziesz popularne rozwiązania A3, A4, A5, A6, a także kartony o długościach między 100 a nawet 1400mm.

Zastosowanie współczesne kartonów

Dziś nie ma chyba branży, która nie korzystałaby z kartonowych pudełek. Wykorzystują je chociażby firmy kurierskie do transportu i przewozu, różne firmy wykorzystują karton do wysyłki. Dostawa w transporcie nie może się bez nich obyć. Z kartonów korzysta silnie branża e commerce i wszelkie sklepy internetowe. Kartony spotkamy w branżach motoryzacyjnej, farmaceutycznej, odzieżowej, reklamowej, gastronomicznej.

Kartony służą w biurach do archiwizacji dokumentów, dzięki nim możliwe jest pakowanie produktów (także dokumentów), kartony służą do przenoszenia przedmiotów i zapewniają bezpieczny transport towaru. Bez nich nikt nie wyobraża sobie przeprowadzki.

Wykonane z różnych materiałów, kartony są wytrzymałe, idealnie dopasowane do potrzeb firm i konsumentów, stanowią świetne zabezpieczenie wysyłanych rzeczy. Tak naprawdę, trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek branżę czy zdarzenie, które nie zostałoby udoskonalone poprzez stosowanie kartonów.

Rodzaje kartonów

Jak zobaczysz na stronie https://neopak.pl/kartony , kartony mają wiele rodzajów. Możesz kupić na rynku kartony przeprowadzkowe, na dokumenty, ubrania, butelki, kartony pocztowe, izotermiczne, sztancowane, teleskopowe czy na produkty niebezpieczne. Są też kartony archiwizacyjne lub pudełka ozdobne. Są też kartony pięciowarstwowe czy takie z automatycznym dnem.

Najczęściej, producenci wymieniają jednak karton klapowy oraz kartony fasonowe. Do przewozu polecane są też kartony kaszerowane.

Zalety kartonów

Wiele osób stwierdzi, że największą zaletą będzie, jeśli znajdziemy tanie kartony. Przede wszystkim karton ma ogrom różnych zalet.

Kartony są ekologiczne, a tym samym przyjazne dla środowiska i możliwe do recyclingu. Są bezpieczne dla wszelkich przedmiotów, jakie w nich umieścimy. Są lubiane oraz chwalone przez wielu klientów. Są także trwałe, niezawodne, bezpieczne, lekkie i bezzapachowe. Są też oczywiście tanie.

Dodatkowo, dzięki temu, że występują głównie z kolorach neutralnych, łatwo można użyć ich do celów reklamowych i umieścić na nich nadruk z logo firmy, dzięki czemu poprawiają wizerunek twojej firmy i promują twoją markę.

Neopak – świat kartonów w Twoich rękach

Pytając, gdzie kupić kartony, w jakim sklepie znajdziesz towar najlepszej jakości – warto zajrzeć na stronę https://opako.com.pl

W ofercie naszego sklepu internetowego dostępne są produkty tj. kartony na komputer czy laptop, buty, felgi, winyle, książki, kwiaty, plakaty. Nasz sklep sprzedaje pudła klapowe, fasonowe, sztancowane, automatyczne, teleksopowe, ozdobne, z wiekiem, paletowe. W naszej ofercie znajdziesz też kartony do paczkomatów, przeprowadzkowe czy świąteczne. Sprzedajemy kartony w różnych rozmiarach, kolorach, a także tektury faliste.

Jeśli szukasz produktu do pakowania, znajdziesz u nas także taką opcję jak folia stretch, bąbelkowa, ochronna. Ale nasz sklep to nie tylko opcje zakupu folii stretch, ale także taśmy, koperty, torby, worki.

Robiąc zakupy na naszej stronie masz możliwość odbioru osobistego lub wygodnej wysyłki.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą na naszej stronie.

Materiał zewnętrzny

https://www.mistrzu.com/pojemniki-do-przechowywania-jak-utrzymac-porzadek/

https://www.mistrzu.com/jak-tanio-wyslac-paczke-do-niemiec/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu