RSS

Nieudane przeszczepy włosów . Jak ich uniknąć?

Zmagasz się z łysieniem plackowatym? A może natura nie obdarzyła cię bujną fryzurą? Jeśli w…

Podniebna przygoda ku nowym wyzwaniom

Wspinanie to fascynująca i dynamiczna aktywność, która nie tylko testuje nasze umiejętności fizyczne, ale także…

Koniec z koszmarnymi włosami! Kosmetyki Kemon pomogą Ci…

Marzysz o pięknych, lśniących i zdyscyplinowanych włosach, jak z okładki? Jak się okazuje, dobre geny…

Ewidencja podatku VAT — co trzeba wiedzieć

Ewidencja podatku VAT to rzecz, o której powinien pamiętać każdy czynny podatnik. Jest to wymagane…

«
»

Labioplastyka – zabieg ginekologii estetycznej

  • Napisany przez:

Labioplastyka jest zabiegiem z zakresu ginekologii estetycznej, o którym jak na obecne czasy bardzo mało pań ma świadomość. Ginekologia estetyczna obejmuje szereg procedur, których głównym celem jest poprawa wyglądu okolicy intymnej u kobiety. Labioplastyka, tak jak inne tego typu zabiegi nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Innymi bardzo popularnymi zabiegami z ginekologii estetycznej są g-shot i o-shot.

Na czym polega labioplastyka

Zabieg generalnie polega na plastyce warg sromowych mniejszych bądź większych. W praktyce w przeszło 90 procentach przypadków zabieg jest wykonywany na wargach sromowych mniejszych. Polega na modelowaniu, korygowaniu kształtów, bądź wycięciu nadmiaru tkanek. Celem jest uzyskanie efektu polegającego na tym, aby wargi sromowe spełniały swoją rolę, przy czym nie były ani za małe i  przede wszystkim za duże i nie powodowały dyskomfortu. Efekt jest trwały, nie trzeba po pewnym czasie wykonywać dodatkowej operacji.

 

Dlaczego tak mało Pań wie o tym zabiegu

Wynika to z nieświadomości, że taka operacja istnieje, dodatkowo zabieg nie jest wykonywany w szpitalach ze względu na brak refundacji. W Polsce istnieje mała świadomość w tym zakresie, jest to temat bardzo wstydliwy u kobiet, do tego stopnia, że często unikają regularnych wizyt u ginekologa z innych powodów. Dzięki mediom temat spopularyzował się.

 

Co zmieniło się w ostatnich latach w kwestii świadomości kobiet

Dzięki wielu artykułom w mediach temat stał się popularny, coraz więcej kobiet dzięki temu ma świadomość, że problem estetyczny warg sromowych można skutecznie rozwiązać. W roku 2022 tylko dzięki jednemu lekarzowi dr n. med. Agnieszce Ledniowskiej udało się recenzować kilka artykułów  w mediach. Także wielu innych specjalistów ginekologii edukuje społeczeństwo, co skutkuje,  że kobiety coraz częściej zgłaszają się do ginekologów i proszą o pomoc, nie krępują się tego wstydliwego problemu.

 

Jakie są najczęstsze wskazania do labioplastyki

Najbardziej popularnym problemem jest asymetryczny przerost warg sromowych mniejszych. Powoduje to znaczny dyskomfort w życiu codziennym, jakikolwiek ruch powoduje otarcia, nieprzyjemne doznania. Dodatkowo często dochodzi do wtórnych infekcji, które ciężko leczą się bez usunięcia pierwotnej przyczyny. Innym problemem jest zwyczajne skrępowanie przy partnerze, noszenie koronkowej bielizny jest niemożliwe, generalnie dominuje wstydliwość, np. w chodzeniu na basen, saune.

 

Czy zabieg jest skuteczny

Dobrze wykonany powoduje ustąpienie wszelakich negatywnych doznań, które występowały wcześniej. Często zdarza się, ze po zabiegu kobieta stwierdza, że żałuje, że tyle lat czekała z tego typu interwencją chirurgiczną. Wiele Pań może w końcu się swobodnie ubierać, w pełni korzystać z aktywności, wyczynowego uprawiania sportu. Poprawia się też sfera współżycia intymnego.

 

Gdzie można wykonać zabieg

Obecnie w Polsce wykonuje się wiele tego typu operacji we wszystkich województwach, m in. na samym Śląsku – Labioplastyka w Katowicach jest wykonywana przez wielu doświadczonych lekarzy w kilkunastu ośrodkach zabiegowych. Od 2-3 lat w większych województwach nie ma problemu, aby udać się do doświadczonego specjalisty w tym zakresie. Panie nie powinny mieć najmniejszego problemu, aby znaleźć miejsce, które przeprowadzi zabieg profesjonalnie i otoczy prawidłową opieką poopracyjną.

 

Jaką wybrać klinikę

Zanim zdecydujemy się na zabieg warto zasięgnąć opinii, czy dany ośrodek medyczny ma odpowiednie doświadczenie i czy systematycznie wykonuje zabieg zmniejszania warg sromowych mniejszych. Tego typu kwestie warto ustalić już przy pierwszym kontakcie. Czasami warto jest pojechać kilkaset kilometrów do kliniki, która tego typu procedury wykonuje systematycznie. Warto też jest się dopytać jak wygląda okres pooperacyjny, wizyty kontrolne, do kogo udać się w przypadku niepokojących objawów pooperacyjnych.

 

Jakie są przeciwskazania

Pierwszym najważniejszym przeciwskazaniem to czynna infekcja okolicy operowanej. Operacja jest możliwa najwcześniej po 2-4 tygodniach po wyleczeniu infekcji. Inne to nieuregulowana cukrzyca, okresy o obniżonej odporności, czynna choroba nowotworowa, okres ciąży. Dokładne wskazania i przeciwskazania są ustalane podczas indywidualnej wizyty u ginekologa. Prawidłowa kwalifikacja jest kluczem do końcowego efektu.

 

Czy zabieg jest bolesny

Przeszło 90 procent zabiegów przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym – jest ono wystarczające do komfortowego wykonania operacji. U osób bardzo wrażliwych stosuje się dodatkowo premedykację przez zabiegiem i silne środki uśmierzające ból podawane w iniekcji. U osób, u których nie można znieczulić miejscowo zaleca się pełne znieczulenie ogólne, czyli pacjentka śpi przez cały okres operacji. Jednak należy pamiętać, że znieczulenie ogólne znacznie obciąża organizm w stosunku do znieczulenia miejscowego.

 

Ile trwa zabieg

W zależności od problemu większość zabiegów trwa 30-90 minut. Zdarza się, że jest to operacja dwugodzinna. Obserwacja po zabiegu to najczęściej 2-3 godziny, czasami dłużej. W przypadku znieczulenia ogólnego pobyt w klinice może trwać do następnego dnia.

 

Czy zabieg jest trwały

Zabieg jest jednorazowy, należy pamiętać, że efektów nie da się odwrócić, więc decyzja poddania się labioplastyce powinna być przemyślana i roztropna. Niezmiernie rzadko zdarza się drobna korekcja po pierwszym zabiegu, najczęściej kilka tygodni później. Wargi sromowe nie odrastają, więc wybór techniki operacyjnej jak i jej zakres jest bardzo ważny do ustalenia przez operatora.

 

Ile trwa rekonwalescencja

Przez pierwsze kilka dni normalna aktywność, funkcjonowanie może być utrudnione. Wynika to z niewielkiego obrzęku i bólu pooperacyjnego. Po kilku dniach zdecydowana większość Pań wraca do pracy, podstawowych czynności. Pełne wygojenie następuje po 3-6 tygodniach. Dopiero po tym czasie brak jest jakichkolwiek przeciwskazań do pełnej aktywności ruchowej.

 

Higiena po zabiegu

Po zabiegu rany pooperacyjne należy dwukrotnie na dobę umyć, najlepiej delikatnym środkiem myjącym i odkazić płynem bez dodatku alkoholu. Można też lekko nawilżyć kremem. Zimne okłady czy opatrunek wskazany jest wyłącznie w pierwszych godzinach po operacji. Generalnie higiena jest prosta w utrzymaniu i nie wymaga jakiś szczególnych czynności.

 

Technika wykonania zabiegu

Dobór odpowiedniej techniki wykonania zabiegu jest bardzo ważny i ustalany na pierwszej wizycie u specjalisty. Przy wyborze techniki operacyjnej bardzo ważne jest doświadczenie lekarza. Na okres rekonwalescencji wpływa, czy zabieg będzie wykonany klasycznym skalpelem chirurgicznym, diatermią, czy może laserem, falami radiowymi. Warto o te kwestie dopytać na pierwszej wizycie konsultacyjnej.

 

Kto się najczęściej decyduje na zabieg

Przeszło połowa kobiet decydujących się na zabieg to Panie przed 30 rokiem życia. Są to kobiety aktywne, uprawiające sporty, które lubią kobiecą bieliznę i dobrze dopasowaną odzież. Wiele osób już przed 20 rokiem życia decyduje się na zabieg zmniejszania warg sromowych mniejszych. Inną grupą kobiet są to Panie po porodach, z nawracającymi infekcjami okolicy intymnej i układu moczowego

 

Czy są wymagane jakieś dodatkowe zabiegi

Nie są. Sam zabieg labioplastyki jest wystarczający. Część Pań, aby przyspieszyć gojenie dodatkowo zgłasza się na serię iniekcji osocza bogatopłytkowego. Część Pań po kilku tygodniach od zabiegu prosi o dodatkowe zabiegi ginekologii estetycznej jak o-shot czy g-shot, jednak nie mają one wpływu na sam wygląd warg sromowych. Warto wspomnieć o tym, że po tego typu operacji jak najbardziej można zachodzić w ciążę.

 

Ile kosztuje

Ceny za zabieg labioplastyki znacznie różnią się w zależności od doświadczenia i renomy lekarza wykonującego operację. Ceny zaczynają się od około 2000 złotych w małych gabinetach ginekologicznych, w których ze względu na organizację zabieg można wykonać tylko w znieczuleniu miejscowym. Sam zabieg często jednoczasowo łączy się dodatkowo z hoodoplastyką co podnosi koszt. Przy przeciwskazaniach do znieczulenia miejscowego należy doliczyć koszt znieczulenia ogólnego. W Polsce jest wiele ośrodków wykonujących tego typu operację, a ostateczny koszt jest ustalany na wizycie kwalifikacyjnej. Warto też pamiętać o tym czy wizyty kontrolne są dodatkowo płatne. Mając to wszystko na uwadze np. labioplastyka w Katowicach kosztuje od 2500 złotych do 9000 złotych.

 

Od czego zacząć

Zanim podejmiemy decyzję w pełnej świadomości należy udać się do ginekologa na rutynową wizytę lekarską i zasięgnąć opinii lekarza. Następnie należy wybrać doświadczony ośrodek, w którym będzie przeprowadzona operacja, wykonać podstawowe i dodatkowe badania zlecone przed operacją, które m.in. potrzebne są do kwalifikacji do znieczulenia. Ważnym badaniem jest posiadanie aktualnego wyniku cytologii. Po operacji należy liczyć się z faktem, że przez pierwsze kilka dni czy tydzień będzie wymagana absencja od pracy czy innych znacznych aktywności ruchowych, więc warto już to wszystko zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem czasu.

Artykuł partnera

https://www.mistrzu.com/medycyna-estetyczna-potrzeba-czy-fanaberia/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu