RSS

Artykuły biurowe niezbędne w każdej firmie

Kompletujesz wyposażenie biura? W takim razie sprawdź ten artykuł i zobacz, jakie akcesoria są niezbędne…

Z dala od ekranów: Korzyści z aktywnego spędzania…

Wakacje to czas, kiedy dzieci spędzają więcej czasu przed ekranem, co może prowadzić do wielu…

Polski przewodnik na Gran Canarii - którego wybrać?

Polski przewodnik na Gran Canarii - którego wybrać? Planując podróż na Gran Canarię, ważnym elementem wyprawy…

Zabezpiecz swoje interesy w tuczu kontraktowym — pomoc…

Tucz kontraktowy to forma współpracy między hodowcami a firmami przetwórczymi. Hodowla zwierząt rzeźnych powinna przebiegać…

«
»

Na czym polega wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych?

  • Napisany przez:

Wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych jest technologią, która pozwala na uzyskanie długich elementów z tworzyw sztucznych, które mają bardzo szerokie zastosowanie. Przy jej użyciu tworzone są profile, rury, uszczelki i inne elementy. W procesie mogą zostać wykorzystane dodatkowe substancje, w tym m. in. włókna zbrojące, pigmenty i pozostałe dodatki, które pozwalają na lepsze dostosowanie tworzonych elementów do indywidualnych potrzeb zamawiającego oraz ich przyszłego zastosowania.

Wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych. Na czym polega ten proces?

Wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych jest realizowane w procesie ekstruzji. Jest to nowoczesna technologia, która pozwala na produkowanie bardzo długich elementów konstrukcyjnych na bazie tworzyw sztucznych. Za jej pomocą możliwe jest produkowanie nie tylko profili, ale także różnego rodzaju rur, uszczelek i innych komponentów. W procesie wytłaczania profili z tworzyw sztucznych wykorzystywany jest granulat. Pierwszym etapem procesu ekstruzji jest jego ogrzanie.

Pod wpływem ciepła granulat staje się plastyczny i ulega homogenizacji. Na tym etapie możliwe jest dodanie do niego różnych dodatków dostosowujących właściwości gotowego tworzywa do jego przyszłego zastosowania. Spośród najczęściej stosowanych dodatków warto wymienić m. in. włókna zbrojące, które mają na celu wzmocnienie tworzonych profili i podniesienie ich odporności na czynniki zewnętrzne. Innym, często stosowanym dodatkiem są natomiast substancje barwiące, które nadają gotowym elementom z tworzyw sztucznych pożądanego zabarwienia.

Tworzywo w postaci uplastycznionej i półpłynnej jest następnie tłoczone w sposób ciągły przez specjalną głowicę formującą. Następnie trafia do kalibratorów, które nadają mu ostatecznego kształtu oraz poddają je wstępnemu chłodzeniu. Właściwe chłodzenie i utwardzanie wytworzonych w wyniku ekstruzji komponentów ma natomiast miejsce w wannach wypełnionych wodą, do których trafiają profile na ostatnim etapie ich wytwarzania.

Zastosowanie profili z tworzyw sztucznych. Gdzie można je wykorzystać?

Wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych pozwala na tworzenie w pełni dostosowanych do potrzeb zamawiającego komponentów. Uzyskane w wyniku ekstruzji profile mogą zostać poddane dodatkowej obróbce, która ma na celu ich jeszcze lepsze dostosowanie do potrzeb zamawiającego.

Na gotowych profilach można wykonywać dowolne nadruki, m. in. z nazwą firmy, jej logo czy innymi informacjami. Jest możliwe ich oklejanie folią, a także malowanie, jeśli okaże się, że potrzebny jest konkretny kolor profili. Można na nich także wykonywać nawierty, a także zgrzewać ze sobą różne profile i łączyć je w procesie postekstruzji.

Na ostatnim etapie produkcji profili gotowe komponenty są przycinane na wymiar, natomiast profile miękkie zostają nawinięte na szpule i przygotowane do dalszego wykorzystania. Profile wykonane w technologii ekstruzji mają bardzo szerokie zastosowanie – korzystają z nich m. in. firmy z branży budowlanej, energetycznej i transportowej. Wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych jest wykorzystywane także do produkcji oświetlenia, a także wytwarzania sprzętu chłodniczego i wentylacyjnego. W procesie ekstruzji powstają także przewody dla branży medycznej.

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu