RSS

Nowoczesne technologie spawania - czy warto zainwestować w…

Nowoczesne technologie spawania, takie jak spawarki laserowe, stają się coraz popularniejsze w przemyśle. Dzięki ich…

Chłodnictwo Przemysłowe: Nowoczesne Rozwiązania

Chłodnictwo przemysłowe odgrywa kluczową rolę w różnych sektorach gospodarki, wpływając na komfort pracy, bezpieczeństwo i…

Olejki eteryczne i zapachowe do kąpieli i aromaterapii

Aromaterapia to dziedzina, która wykorzystuje naturalne olejki eteryczne pochodzące z roślin do poprawy zdrowia fizycznego…

Atrakcje w Sosnówce k. Jeleniej Góry - dlaczego…

Przygotowanie eventu firmowego to nie lada wyzwanie. Szczególnie, jeśli zależy Ci na tym, aby pracownicy…

«
»

Po co przeprowadza się przegląd hydrantów?

  • Napisany przez:
Hydranty są bezpośrednim ujściem wody z sieci wodociągowej. Można je podzielić na hydranty zewnętrzne oraz wewnętrzne. Dzięki hydrantom ma się ciągły dostęp do wody w budynku prywatnym, jak i publicznym, jednak aby działały one sprawnie, konieczne jest wykonywanie im cyklicznych przeglądów.

Kto może zrobić przegląd hydrantów?

Konserwacja hydrantów wewnętrznych, jak i zewnętrznych może zostać przeprowadzona przez konserwatora z odpowiednimi uprawnieniami. Przegląd polega na:

– sprawdzeniu stanu technicznego hydrantów,

– sprawdzeniu jego funkcjonowania,

– sprawdzeniu stanu przewodów rurowych zasilających wodę,

– dokonaniu pomiaru wydajności poboru wody oraz ciśnienia za pomocą specjalnych urządzeń,

– pozostawieniu hydrantu w gotowości do natychmiastowego użycia,

– oznakowaniu hydrantu po przeglądzie.

Dzięki temu, że hydranty są sprawdzane regularnie, jest pewność, że działają bez żadnego zarzutu i woda może w nich swobodnie płynąć. Co ważne, to po przeprowadzeniu kontroli konserwator oznacza hydrant specjalną naklejką z napisem „Sprawdzony” wraz z dokładną datą oraz wskazuje datę kolejnego przeglądu. Warto również wspomnieć, że każdy konserwator musi dać imienną pieczątkę na hydrant. Należy zaznaczyć, że jeśli podczas przeglądu okaże się, że dany hydrant jest uszkodzony, to konserwator musi zostawić na nim naklejkę z napisem „Uszkodzony” i wówczas hydrant ten powinien być naprawiony przez specjalistów. Warto dodać, że przegląd węży w hydrancie standardowo przeprowadza się co pięć lat i podczas takiej kontroli węże muszą być poddane próbie ciśnieniowej.

Czy badanie wydajności hydrantów to obowiązek?

Należy pamiętać, że hydranty to również urządzenia przeciwpożarowe, dlatego ich przegląd jest ustanowiony prawnie. Wedle prawa polskiego kontrola i przegląd hydrantów musi się odbywać przynajmniej raz w roku i musi być wykonywana przez osobę z uprawnieniami. Dzięki temu jest pewność, że wszystkie hydranty spełniają swoje funkcje. Co więcej, każdy konserwator po kontroli musi wystawić odpowiednie protokoły, w których są opisane szczegóły przeprowadzonego badania.

Dlaczego warto przeprowadzać regularne kontrole hydrantów?

Przeprowadzanie regularnie przeglądów hydrantu daje przede wszystkim pewność, iż można z nich bezpiecznie korzystać. Podczas kontroli sprawdzany jest każdy element wchodzący w jego budowę, dzięki czemu mamy 100% pewność o sprawności urządzenia. Przeglądy są sposobem na zadbanie o bezpieczeństwo wszystkich pracowników oraz użytkowników ruchu wokół hydrantu. Warto wspomnieć, że konserwowany hydrant może służyć bez problemu wiele lat, co daje większą opłacalność niż zaniedbanie tej czynności i wymiana sprzętu na nowy, ponieważ brak przeglądów może uniemożliwić jego prawidłowe działanie.

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu