Self-publishing czy wydawnictwo – gdzie wydać swoją książkę?
Self-publishing a praca z wydawnictwem – jakie są różnice?
Wydanie książki nie jest proste. Choć na początku może się wydawać, że to tylko napisanie tekstu, a następnie stworzenie pomysłu okładki i można przejść do fazy drukowania, to kiedy przyjrzymy się bliżej procesowi powstawania książki, okaże się, że jest on dużo bardziej skomplikowany. Wymyślenie tytułu, korekta, dobór czcionki, formatu, papieru, zadbanie o to, żeby tekst był odpowiednio podzielony, np. na akapity i rozdziały – to wszystko wymaga ogromnej wiedzy oraz dbałości o szczegóły. Chcąc wydać książkę, można iść dwoma ścieżkami. Albo zdecydować się na współpracę z wydawnictwem, które zapewni nam odpowiednie wsparcie i ułatwi cały proces, albo wybrać tzw. self-publishing i wydać książkę samodzielnie. Druga opcja daje dużo większą dowolność i pozwala autorowi na decydowanie o wszystkim na każdym etapie powstawania książki. Jest to jednak dużo trudniejsza i bardziej wymagająca ścieżka, która wymaga ogromnego samozaparcia i wysokiego poziomu motywacji.
Co wziąć pod uwagę chcąc wydać książkę?
Podejmując decyzję na temat tego, w jaki sposób chcemy wydać książkę, warto zastanowić się nad tym, na czym nam zależy. Podpisanie umowy z wydawnictwem pozwala zdjąć z siebie ciężar związany z koniecznością redagowania i korekty tekstu, łamania, składania, tworzenia oprawy graficznej czy marketingu. Warto jednak mieć świadomość, że wybranie tradycyjnej drogi, polegającej na współpracy z wydawnictwem, ma również pewne wady. Jedną z największych wad, jest to, że nie każdy wydawca będzie chciał wydać naszą książkę na odpowiadających nam warunków. Problemem bywa również kwestia finansowa. Współpracując z wydawnictwem nie zawsze możemy bowiem liczyć na satysfakcjonujący zysk ze sprzedanych egzemplarzy. Trudności mogą sprawiać też różnego rodzaju kruczki prawne, związane z prawami autorskimi. Warto jednak mieć świadomość, że mimo wad, zdecydowanie się na współpracę z wydawnictwem z pewnością będzie nam łatwiej, a dodatkowo, nie będziemy musieli inwestować dużych nakładów finansowych, które trzeba posiadać decydując się na self-publishing.
Jakie zalety ma self-publishing?
Napisałeś książkę i chcesz ją wydać. Jeżeli rozważasz self-publishing, to będziesz musiał wykazać się dużą motywacją i samodyscypliną. Jeśli jednak masz odpowiednią ilość cierpliwości oraz pomysł na ostateczną formę swojej książki, to self-publishing może być dla ciebie bardzo dobrą alternatywą dla współpracy z wydawnictwem. Jakie są zalety samodzielnego wydania książki? Dla wielu autorów najważniejszą kwestią jest swoboda twórcza. Self-publishing pozwala na absolutną wolność, bez konieczności decydowania się na jakiekolwiek kompromisy dotyczące zawartości książki. Plusem jest również to, że kiedy już wydasz książkę, to każdy sprzedany egzemplarz generuje większy zysk, niż w przypadku współpracy z wydawnictwem. Warto jednak pamiętać, że chcąc samodzielnie wydać książkę, trzeba mieć ogromną wiedzę z różnych dziedzin. A także odpowiednie zaplecze finansowe, które pozwoli na przeprowadzenie całego procesu wydawniczego od początku do końca.
Więcej o kosztach związanych z wydawaniem książki dowiesz się pod adresem URL.
Materiał zewnętrzny
https://www.mistrzu.com/ksiazki-kulinarne-jakie-warto-miec-w-swojej-bibliotece/