3 sposoby, jak wykorzystać klocki Lego w rozwoju dziecka
Dzieciństwo bez klocków Lego to dla niejednego chłopca jak przyjęcie urodzinowe bez tortu. Trudno je sobie nawet wyobrazić. Większość maluchów, kiedy już raz spróbuje takiej zabawy, wciąga się bezpowrotnie i przy każdej wizycie w sklepie namawia rodziców na zakup kolejnego zestawu. A gdyby tak kupić go nie po to, żeby odpędzić się od ciągłych próśb, ale po to, by wesprzeć rozwój dziecięcej kreatywności i koordynacji?
- W jakim wieku zabawa klockami Lego jest najbardziej rozwijająca?
- Jak to się dzieje, że klocki Lego rozwijają?
- Sposoby na wykorzystanie klocków Lego w rozwoju dziecka
- Jaki zestaw Lego wybrać na początek?
W jakim wieku zabawa klockami Lego jest najbardziej rozwijająca?
Niektórzy mogą sądzić, że klocki Lego to zabawka wyłącznie dla dzieci w wieku szkolnym – wcześniej dziecko jest na nie za małe, a później – przestaje się nimi interesować. Nic bardziej mylnego. Zestawy Lego są przeznaczone dla różnych grup wiekowych, od 2 do nawet 16 lat. Dla przykładu, dla najmłodszych przeznaczone są klocki Duplo, a dla nieco starszych – City. Różne zestawy mają różny poziom trudności, dzięki czemu zawsze stanowią wyzwanie dla bawiących się nimi dzieci. Wielkość klocków i poziom skomplikowania pozostałych elementów są dostosowane do wieku, dzięki czemu mamy pewność, że są bezpieczne i wspomagają rozwój tych umiejętności, których dziecko powinno nauczyć się na danym etapie.
Jak to się dzieje, że klocki Lego rozwijają?
Klocki przeznaczone dla najmłodszych w dużym stopniu przyczyniają się do ich rozwoju. Duże i poręczne elementy pozwalają dziecku rozwinąć koordynację wzrokową i ruchową, a także zwiększyć precyzję ruchów i ogólne zdolności manualne. Podczas budowania kolejnych konstrukcji dodatkowo rozwija się jego umiejętność rozpoznawania i nazywania kolorów oraz kształtów.
Specjaliści twierdzą, że obok rozrywki, jaką daje dzieciom zabawa, klocki Lego przyczyniają się do rozwoju wielu zdolności, które dziecko wykorzysta w późniejszych etapach rozwoju. Są wśród nich kreatywność, precyzja i cierpliwość, a także logiczne myślenie i wyobraźnia przestrzenna, których dziecko używa przy tworzeniu każdej nowej budowli.
Sposoby na wykorzystanie klocków Lego w rozwoju dziecka
1. Baw się razem z dzieckiem
Zdaniem specjalistów wspólna zabawa wzmacnia umiejętności społeczne dziecka, wspiera funkcje poznawcze oraz uczy twórczego i odtwórczego działania. Dla połączenia zabawy z edukacją wykorzystaj zbudowane zamki i inne budowle, by opowiedzieć malcowi jego ulubione bajki.
2. Stawiaj dziecko przed twórczymi wyzwaniami
Możecie wspólnie zbudować labirynt, z którego dziecko następnie będzie próbowało wydostać np. metalową kulkę. W przypadku starszych dzieci sprawdzą się też bardziej skomplikowane gry zręcznościowe jak np. kółko-krzyżyk czy statki.
3. Zachęcaj do tworzenia użytecznych konstrukcji
Bez problemu namówisz dziecko do zbudowania np. pojemnika na kredki lub innych rzeczy, które będzie mogło wykorzystać w swoim pokoju. W ten sposób połączycie przyjemne z pożytecznym.
Jaki zestaw Lego wybrać na początek?
Na początek najlepsze będą klocki Lego dostosowane do zainteresowań dziecka. Z pomocą przychodzą różne serie, które Lego przygotowało dla swoich małych klientów. Znajdziemy wśród nich takie klasyki jak Duplo czy City, a także wiele serii stworzonych w odpowiedzi na bieżące trendy, m.in. Harry’ego Pottera, Minecrafta, Spidermana czy Star Wars.
Ważne jest, by zestaw, który kupimy, był dostosowany do wieku dziecka. Tylko odpowiednio dobrana zabawka da nam pewność, że z jednej strony dziecko nie znudzi się po jednym dniu, a z drugiej – że zbyt wysoki poziom trudności nie zniechęci go do dalszej zabawy.
Artykuł partnera