RSS

Jak wybrać najlepszego dostawcę rozwiązań dla sieci trakcyjnych?

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że praktycznie nikt z nas na co dzień nie docenia istnienia…

Jak rozliczyć PIT-36 za 2022 rok?

Rozliczenie PIT-36 2022 warto zrobić za pomocą specjalnego programu do rozliczania PIT. Dzięki temu unikniemy…

Fachowe doradztwo energetyczne dla twojej firmy

Zmiana polityki energetycznej w firmie może przyczynić się do uzyskania sporych oszczędności w skali roku.…

Do jakich krajów wymagana jest Zielona Karta?

Planujesz wyjazd za granicę i będziesz poruszał się własnym samochodem? W niektórych krajach wystarczy, że…

«
»

Antykwariat – miejsce z duszą

Czy kiedykolwiek chciałeś wrócić do przeszłości lub poznać z bliska minione epoki? Jeśli tak, to swoje marzenie możesz spełnić w antykwariacie. Jest to bowiem miejsce niepowtarzalne i niezwykłe, charakteryzujące się wyjątkową, niemalże magiczną atmosferą. Wszystko to za sprawą asortymentu, który znajduje się na półkach regałów. To właśnie on sprawia, że już po przekroczeniu progu antykwariatu można poczuć się jak w przeszłości. Chociaż jednym z najczęstszych i pierwszych skojarzeń właśnie z tym przedsiębiorstwem są stare książki, to nie są one jedyną częścią oferty. Jest ona bowiem bardzo zróżnicowana i tak naprawdę w każdym punkcie można znaleźć coś zupełnie innego. Warto zatem dowiedzieć się, gdzie powstał koncept antykwariatów oraz co jeszcze ciekawego znajduje się w ich wnętrzach.

Pochodzenie antykwariatów

Chociaż o antykwariacie słyszał praktycznie każdy, to niewiele osób zdaje sobie sprawę z pochodzenia samego tego słowa oraz koncepcji sklepu tego typu. Żeby dowiedzieć się, skąd pochodzi wyraz „antykwariat”, należy sięgnąć do słownika języka łacińskiego. Tam znajduje się słowo „antiquarius”, czyli w tłumaczeniu na język polski „antykwariusz”. Tym określeniem nazywano niegdyś osoby zajmujące się starożytnościami, co jest tak naprawdę zgodne z obecnym stanem rzeczy. Chcąc natomiast poznać historię antykwariatów, trzeba cofnąć się do piętnastowiecznych Włoch, a dokładniej do Florencji. To właśnie we włoskim ośrodku renesansu pojawiło się pierwsze przedsiębiorstwo tego typu. Jego idea jednak szybko się rozpowszechniła. Na przełomie XVI i XVII wieku pojawiła się ona w Holandii, żeby stamtąd przedostać się do Francji oraz Anglii. W Polsce antykwariaty stały się powszechne w wieku XIX, jednak ich szczyt popularności datuje się na lata 90. wieku ubiegłego.

Niepowtarzalny asortyment

Asortyment każdego antykwariatu jest tak naprawdę unikatowy i jedyny w swoim rodzaju. Zresztą jest to powód, dla którego chodzenie nie do jednego, a do kilku z nich staje się uzależniające. Niezależnie jednak od tego, do którego z nich wejdziemy, pierwsze co rzuca się w oczy, to całe stosy różnorodnych książek. Wypełniają one niemalże każdy możliwy kąt i wbrew pozorom nie są to wyłącznie stare egzemplarze oraz tak zwane białe kruki. Bardzo często są to także nowe wydania i bestsellery z ostatnich lat. To jednak nie wszystko, ponieważ we wnętrzu antykwariatu można znaleźć również wszelkiego rodzaju plakaty, afisze, grafiki, zdjęcia, a nawet obrazy. Nie brakuje też innych dzieł sztuki, na przykład rzeźb czy niewielkich figurek. Coraz częściej asortyment obejmuje płyty winylowe, stare gry komputerowe, komiksy i wieloletnie konsole do gier, co sprawia, że antykwariat jest prawdziwym rajem dla retromaniaków.

Współczesny antykwariat

Chociaż antykwariaty są sklepami, które skupiają w sobie przede wszystkim to, co już minęło, to nie znaczy, że nie idą z duchem czasu. Wręcz przeciwnie, ponieważ coraz więcej z nich rozpoczyna swoją działalność również w internecie. Tym samym jeszcze bardziej przybliżają innym ideę swojej aktywności, a wszystkim swoim klientom proponują dużo łatwiejszy sposób dokonywania zakupów tego, co stare i naprawdę wyjątkowe. Dzięki tej dostępności książki, pocztówki, a nawet antyki można nabywać na odległość. Ułatwia to kompletowanie kolekcji bez konieczności przemierzania Polski wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu kolejnych jej elementów. Nie trzeba także przeglądać poszczególnych pudełek i przedmiotów na półkach, ponieważ wystarczy odnaleźć na stronie konkretną wymarzoną rzecz.

Materiał zewnętrzny

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu