RSS

Stal Nierdzewna Vs Aluminium

Porównanie stali nierdzewnej z aluminium to temat często poruszany przy wyborze materiałów w projektowaniu produktów,…

Czym jest krykiet?

Krykiet jest jedną z najstarszych i najbardziej złożonych gier zespołowych, których korzenie sięgają Anglii w…

Prop trading kontra inwestycje długoterminowe: zalety i wady…

Prop trading to strategia, w ramach której firmy inwestycyjne (lub indywidualni traderzy zawodowi) wykorzystują własny…

Dobroczynna moc kosmetyków naturalnych

Konsumenci mają coraz większą świadomość na temat kupowanych kosmetyków i ich składu. Interesują się również…

«
»

Co powinieneś wiedzieć o kleszczach? Poznaj metodę na zdiagnozowanie chorób odkleszczowych.

  • Napisany przez:

Kleszcze to temat, który przyprawia o dreszcze głównie rodziców i właścicieli czworonogów. Czy ich ukąszenia faktycznie są niebezpieczne? Jak sprawdzić czy doszło do zakażenia? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi koniecznie przeczytaj ten artykuł.

1. Kleszcze – informacje ogólne

Pod względem biologicznym kleszcze zaliczają się do rodziny pajęczaków. To występujące na całym świecie pasożyty, które do życia potrzebują krwi innych organizmów. Dorosłe osobniki mają osiem nóg. Na głowie kleszcze znajdują się organy kłująco-ssące do pobierania pożywienia. Na przedniej parze odnóży mają silne haczyki, za pomocą których przyczepiają się do ofiary. Narządy płciowe są zlokalizowane w dolnej części brzucha. Kleszcz utrzymuje się w ciele żywiciela za pomocą małych kolców umieszczonych w aparacie gębowym. Pasożyty te są bardzo małe dopóki nie znajdą swojej ofiary. Gdy zaczynają ssać krew, ich rozmiar ulega diametralnej zmianie. Zupełnie napełnione krwią potrafią ważyć 200 razy więcej od swojej początkowej wagi. Żyją od trzech do pięciu lat.

2. Sezon na kleszcze.

Z roku na rok kleszczy jest coraz więcej. Wpływ na to mają coraz łagodniejsze zimy w Polsce. Jaja i larwy giną dopiero od -8 stopni. Przyjmuje się, że sezon rozpoczyna się od maja, a kończy dopiero końcem listopada. Biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne, pasożyty te mogą pojawiać się znacznie szybciej. Po każdym spacerze najlepiej sprawdzać dokładnie całe ciało, używać kosmetyków odstraszających kleszcze i odpowiednio ubierać się na wyjście do lasu czy na ogródek.

3. Ukąszenia – jakie choroby mogą być przenoszone przez kleszcze.

Niestety, ukąszenia kleszczy mogą być bardzo niebezpieczne. Nie tylko dla zwierząt i dzieci, ale także dla dorosłych ludzi. Pasożyty swoją „sławę” zyskały właśnie przez przenoszenie chorób na swoje ofiary. Nie każdy kleszcz jest zakażony – w takim przypadku ukąszenie nie jest groźne. Jeśli jednak kleszcz jest zarażony zarazkami chorobotwórczymi to podczas ssania krwi są one transportowane przez otwór gębowy do ciała żywiciela.

Jedną z chorób, którą można zarazić się od kleszcza jest KZM czyli kleszczowe zapalenie mózgu. To choroba wywołana przez wirus, który atakuje opony mózgowe oraz ośrodkowy układ nerwowy. Może być bardzo niebezpieczna w skutkach. Początkowe objawy wyglądają jak przy grypie: gorączka, bóle głowy i mięśni. Druga faza wygląda znacznie gorzej: dochodzi do zaburzeń świadomości, mowy i połykania, zmian psychicznych, a nawet do paraliżu ciała. Nie ma skutecznego leczenia, organizm musi sam zwalczyć wirusa. Medycyna ogranicza się jedynie do łagodzenia objawów. Dlatego istotne jest zapobieganie chorobie.

Drugą chorobą jest borelioza. Jest ona wywołana przez bakterię Borrelia burgdorferi. Jest bardzo trudna do zdiagnozowania, ponieważ może wykazywać szeroki wachlarz objawów. Jednym z charakterystycznych objawów jest rumień wędrujący, czyli okrągłe zaczerwienienie skóry, które może wystąpić wokół ukąszenia po kilku dniach lub tygodniach. Nie występuje on jednak u wszystkich ludzi zarażonych tą chorobą. We wczesnym stadium może pojawić się również ogólne zmęczenie, gorączka czy bóle głowy. Kolejne objawy to silne bóle różnych części ciała, problemy z sercem, zapalenie opon mózgowych, a nawet paraliż twarzy. W późnej fazie może dojść do groźnego zapalenia stawów. Zdiagnozowanie boreliozy nie należy do łatwych zadań. Badania laboratoryjne z krwi nie dają pewności. W przypadku tej choroby leczenie jest możliwe. Jest to bakteria, dlatego leczymy ją antybiotykami. Kuracja może trwać kilka tygodni lub nawet miesięcy.

4. Badanie genetyczne kleszcza – sposób na szybkie wykluczenie zakażenia?

Jeśli znajdziesz na skórze wbitego kleszcza, nie panikuj. Teraz najważniejsze aby odpowiednio go usunąć. Można do tego użyć pęsety – należy delikatnie chwycić go przy skórze i zdecydowanym obrotowym ruchem wyciągnąć pasożyta. Następnie dobrze jest zdezynfekować miejsce ukąszenia.

Co dalej? Kleszcza należy położyć na zwilżonym płatku kosmetycznym i włożyć do woreczka strunowego lub jałowego pojemnika. Następnie oddać do badania genetycznego. Badanie polega na wykryciu materiału genetycznego patogenów, którymi kleszcz mógł być nosicielem i jest bardzo skuteczną metodą diagnostyczną. Cenę badania kleszcza można sprawdzić na stronie: https://zbadajkleszcza.pl/badanie-kleszcza-cena/

Artykuł opracowany we współpracy z laboratorium Blumed.

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu