RSS

Nowoczesne technologie spawania - czy warto zainwestować w…

Nowoczesne technologie spawania, takie jak spawarki laserowe, stają się coraz popularniejsze w przemyśle. Dzięki ich…

Chłodnictwo Przemysłowe: Nowoczesne Rozwiązania

Chłodnictwo przemysłowe odgrywa kluczową rolę w różnych sektorach gospodarki, wpływając na komfort pracy, bezpieczeństwo i…

Olejki eteryczne i zapachowe do kąpieli i aromaterapii

Aromaterapia to dziedzina, która wykorzystuje naturalne olejki eteryczne pochodzące z roślin do poprawy zdrowia fizycznego…

Atrakcje w Sosnówce k. Jeleniej Góry - dlaczego…

Przygotowanie eventu firmowego to nie lada wyzwanie. Szczególnie, jeśli zależy Ci na tym, aby pracownicy…

«
»

Jak dokonuje się pomiaru momentu obrotowego na statkach?

  • Napisany przez:
Szybkie i dokładne pomiary momentu obrotowego odgrywają ważne role w wielu branżach oraz aspektach funkcjonowania przemysłu i nie tylko. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że jest to istotne również w przypadku statków. Sprawdźmy, w jaki sposób dokonuje się pomiarów na statkach i co ma z tym wspólnego czujnik momentu obrotowego.

W jakim celu mierzy się moment obrotowy na statku?

Jak w przypadku każdej maszyny mechanicznej, kluczowym podzespołem statku jest silnik. Ostatnimi czasy przepisy środowiskowe stają się coraz bardziej rygorystyczne, co przekłada się na konieczność śledzenia pracy silników, głównie pod kątem kontroli oszczędności energii. Parametr oszczędności określa się zwykle właśnie za sprawą pomiaru momentu obrotowego.

Niezbędny czujnik momentu obrotowego

Najpopularniejszą metodą pomiary momentu obrotowego na statku jest ta z wykorzystaniem przetwornika. Na czym to polega? Kluczowe jest określenia pierwotnego standardu, który będzie stanowił punkt odniesienia dla pomiarów. Następnie wybrany czujnik momentu obrotowego zostaje odpowiednio skalibrowany. Właściwy pomiar polega na zestawieniu nieprzerwanego łańcucha porównań z określonym wcześniej standardem.

Pomiar bezpośredni i pośredni

W zależności od potrzeb i możliwości do wdrożenia wybiera się pomiary bezpośrednie lub pośrednie. Powyższego podziału dokonuje się poprzez kryterium mierzonych parametrów. W pomiarze bezpośrednim czujnik mierzy właśnie moment obrotowy, co jest możliwe za sprawą montaż elementu wraz z wałem napędowym, którego jest integralną częścią.

Pomiar pośredni polega na zmierzeniu parametrów zależnych od momentu obrotowego, a następnie wnioskowaniu na ich podstawie o jego wartości. Wykorzystuje się do tego określone kalkulacje, gwarantujące uzyskanie dokładnego wyniku. Możliwe jest określenie momentu obrotowego na podstawie pomiaru odkształcenia na powierzchni wału wejściowego czy też kąta skręcania. W przypadku pomiarów pośrednich czujnik momentu obrotowego nie stanowi integralnej części układu, lecz jest do niego przymocowany.

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu