RSS

Medycyna estetyczna: potrzeba czy fanaberia?

Medycyna estetyczna niejednokrotnie kojarzy nam się z przesadą, ze sztucznością, wręcz karykaturalnymi efektami zabiegów. Warto…

Profesjonalne buty zapaśnicze to lepszy trening — zobacz…

Zapasy to jeden ze sportów walki znany od setek lat. Polega na fizycznym zmaganiu się…

Badania NDT - metody, zastosowanie, specyfikacja

Badania NDT - co to takiego? Gdzie znajdują zastosowanie? Dlaczego są tak istotne? O tym…

Planujesz eksport do Chin? Na to musisz zwrócić…

Państwo Środka ze swoim gigantycznym potencjałem zakupowym okazuje się jednym z najnowocześniejszych i najbardziej nienasyconych…

«
»

Automatyzacja procesów na liniach montażowych z wykorzystaniem nowoczesnych wkrętaków elektrycznych ERS

  • Napisany przez:

Nowoczesna technologia, wymagania oraz potrzeby klientów – takiego optymalnego połączenia nie zawsze udaje się uzyskać. Jednak wkrętaki elektryczne firmy Desoutter, które oferuje Pneumat System Sp. z o. o. są nową linią narzędzi elektrycznych wpisujących się w to stwierdzenie.

Wkrętarki elektryczne ERS stanowią zabezpieczenie przed błędami występującymi w czasie montowania. Ich wykorzystywanie pomaga w redukcji defektów, kosztów jakościowych, jednocześnie umożliwiając precyzyjną pracę oraz archiwizację danych na temat dokręceń. Wkrętaki elektryczne z serii ERS to zawodowe narzędzia dedykowane jedynie branży przemysłowej, a w zakres ich pracy wchodzi odkręcanie bądź dokręcanie wkrętów oraz śrub na elementach łączonych metalowych, drewnianych lub wykonanych z tworzyw sztucznych. Wkrętarki ERS są to specjalistyczne narzędzia elektryczne, których stosowanie do celów innych niż zawodowe jest mało efektywne.

Wkrętarki elektryczne do montażu mają bardzo dobre parametry pracy. Odpowiednie własności wpływające na wygodę pracy operatora, a także warunki otoczenia, w których urządzenie powinno być użytkowane przyjmują następujące wartości (wyznaczone na podstawie testów laboratoryjnych zgodnych z normami):

Poziom hałasu: < 70 dB(A) (EN 60 745)

Poziom wibracji: < 2,5 m/s2 (EN 60 745)

Temperatura robocza: 0/+40°C

Wskaźnik wilgotności: 0/90%

Elementem kierującym narzędziami elektrycznymi z serii ERS jest sterownik CVIR II. Istotną zaletą tych urządzeń sterujących jest fakt, że mogą także pracować z narzędziami elektrycznymi z serii ECS (jako kontrola poboru prądu).

Na kontroler CVIR II składają się urządzenia komunikacyjne:

– 1 port Ethernet
– 1 port RS232 do podłączenia m.in. czytników kodów kreskowych
– 8 wejść oraz 8 wyjść logicznych
– moduł Fieldbus (opcjonalnie)

Każde z narzędzi wyposażone jest we własną pamięć wbudowaną. Sterownik identyfikuje podłączane do niego narzędzie elektryczne oraz automatycznie reguluje parametry.

Pakiet oprogramowania CVIPC200 to ważny element pomocniczy, dzięki któremu możliwe jest monitorowanie, zbieranie wyników dokręceń oraz ich analiza. Innym typem oprogramowania jest CVINET WEB umożliwiające kompletowanie i przechowywanie 100% uzyskanych wyników w bazie danych w czasie rzeczywistym z dostępną opcją analityki w trybie serwisowym (wykorzystującą oprogramowanie internetowe).

Kontrola dokręcania, SEATING DETECTION, to nowoczesny sposób weryfikacji, który opiera się na wykryciu kontaktu między łbem śruby i złączem w wyniku sterowania przyrostem momentu (biorąc pod uwagę nawet odchylenia materiałowe).

Warto zaznaczyć, że wkrętarki elektryczne ręczne z serii ERS są narzędziami certyfikowanymi ESD
(dot. wyładowań elektrostatycznych) według normy IEC 61340-5-1.

Narzędzia elektryczne muszą być niezawodne oraz wytrzymałe. Dopiero po przekroczeniu przebiegu równego 500 000 cyklom dokręcania powinno się skontrolować stan techniczny części oraz nasmarować elementy mechaniczne.

Innowacyjnym pomysłem jest dodatkowy element wkrętaka elektrycznego w postaci rękojeści pistoletowej. Jest to część przyłączana do narzędzia, którego korpus w przypadku wkrętarek ERS, jest w kształcie prostym. Dzięki takiemu rozwiązaniu wkrętaki elektryczne mają zwiększone pole manewru oraz są wygodniejsze w użyciu.

Autor: Marek Wojtyczka – Kierownik Działu Narzędzi w Pneumat System Sp. z o.o.

Artykuł zewnętrzny

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu