RSS

Ajencja i franczyza — czym się od siebie…

Dwudziesty pierwszy wiek to czas, w którym na popularności zyskują coraz to nowe formy modeli…

Frank nadal drogi. Co zrobić z kredytem CHF?

Kurs szwajcarskiej waluty niebezpiecznie zbliża się do granicy 5 zł. To dla frankowiczów oznacza bardzo…

Stało się. Wyższe kary za zanieczyszczanie środowiska Gdańsk.

Temat ochrony środowiska w dalszym ciągu jest z nami obecny. Sejm przyjął nową ustawę o…

Jak pozbyć się lwiej zmarszczki?

Lwia zmarszczka bardzo zmienia wygląd twarzy. Na początku pojawia się pojedyncza, drobna bruzda, ale z…

«
»

Czy krótkie spodenki mogą stanowić odzież roboczą?

  • Napisany przez:
Odzież robocza to temat, który został szczegółowo przedstawiony w kodeksie pracy. Jednak jedna kwestia nie jest sprecyzowana – czy krótkie spodenki mogą być odzieżą roboczą? Odpowiedź na to pytanie najbardziej interesuje pracowników fizycznych, np. pracowników magazynów, zakładów produkcyjnych oraz osób pracujących na budowie. Warunki w hali lub na placu budowy mogą być mało komfortowe, szczególnie w lecie. Sprawdź, czy krótkie spodenki do pracy to bezpieczne rozwiązanie na upalne dni.

Krótkie spodenki do pracy – co mówi o tym kodeks pracy?

W kodeksie pracy nie ma żadnej wzmianki o konkretnej długości spodni w trakcie przebywania na terenie zakładu pracy. Jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, pracodawca jest zobowiązany zapewnić odpowiednie warunki wszystkim osobom zatrudnionym. Co takie warunki oznaczają w praktyce? Przede wszystkim w żaden sposób nie mogą one narażać ani zdrowia, ani życia pracowników. Osoby wykonujące swoje obowiązki służbowe w magazynie oraz na budowie są wystawieni na cięższe warunki niż pracownicy biurowi. Niezależnie od stanowiska oraz zawodu, pracodawca ma obowiązek zrobić wszystko, co jest w jego możliwości, aby ochronić ciało pracownika przed:

  • szkodliwymi substancjami,
  • zanieczyszczeniami fizycznymi,
  • zanieczyszczeniami chemicznymi,
  • zanieczyszczeniami biologicznymi,
  • promieniowaniem.

Ochrona ciała przed wyżej wymienionymi czynnikami, kiedy osoba zatrudniona ubiera krótkie spodenki do pracy, jest z góry utrudniona. Pracodawca musi uwzględnić w regulaminie, który wiąże każdego pracownika, dokładnie określenie, co wchodzi w skład odzieży roboczej. Jeśli w konkretnym zakładzie pracy istnieje ryzyko urazów dolnej części ciała, krótkie spodenki mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu osoby zatrudnionej.

Ubieranie krótkich spodenek jest możliwe tylko wtedy, gdy zgodę na to wyraził pracodawca. W niektórych zakładach pracy nie ma warunków niebezpiecznych, które mogłyby się przyczynić do urazów kończyn dolnych. Wtedy istnieje szansa, że pracodawca pozwoli swoim pracownikom na ubranie wygodnej alternatywy dla długich spodni w trakcie upalnych dni.

Jak zapewnić pracownikom komfortowe warunki przy jednoczesnym obowiązku noszenia długich spodni?

Prawdziwym wyzwaniem dla pracodawcy jest zapewnienie komfortowych warunków do pracy, w sytuacji, gdy niemożliwe jest uznawanie krótkich spodenek za odzież roboczą. W przypadku pracowników budowlanych zalecane jest ubieranie jasnych i przewiewnych ubrań, które w słoneczne dni będą lepszą opcją, niż czarna odzież. Dodatkowo podczas upałów warto zapewnić pracownikom darmowy i nieograniczony dostęp do wody, tak aby dbać o odpowiedni poziom nawodnienia.

W magazynach warto rozważyć montaż klimatyzacji. Jeśli instalacja tego rozwiązania nie wpływa na produkty, które znajdują się na hali, pracownicy z pewnością docenią możliwość włączenia klimatyzacji w trakcie lata.

Niezależnie od ostatecznej decyzji pracodawcy w sprawie możliwości noszenia krótkich spodenek do pracy, najważniejszą kwestią powinno być bezpieczeństwo pracownika. Jeśli warunki w zakładzie lub miejscu pracy nie pozwalają na noszenie szortów, firma powinna w inny sposób zapewnić komfort pracownikom.

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu