RSS

Nowoczesne technologie spawania - czy warto zainwestować w…

Nowoczesne technologie spawania, takie jak spawarki laserowe, stają się coraz popularniejsze w przemyśle. Dzięki ich…

Chłodnictwo Przemysłowe: Nowoczesne Rozwiązania

Chłodnictwo przemysłowe odgrywa kluczową rolę w różnych sektorach gospodarki, wpływając na komfort pracy, bezpieczeństwo i…

Olejki eteryczne i zapachowe do kąpieli i aromaterapii

Aromaterapia to dziedzina, która wykorzystuje naturalne olejki eteryczne pochodzące z roślin do poprawy zdrowia fizycznego…

Atrakcje w Sosnówce k. Jeleniej Góry - dlaczego…

Przygotowanie eventu firmowego to nie lada wyzwanie. Szczególnie, jeśli zależy Ci na tym, aby pracownicy…

«
»

Zcash – anonimowa kryptowaluta, zbudowana na kodzie źródłowym Bitcoina

  • Napisany przez:

Kryptowaluta Zcash to projekt, który działa od jesieni 2016 roku. Zcash jest określany mianem odpowiednika Bitcoina, z tą różnicą, że Zcash jest kryptowalutą, za pomocą której można przeprowadzać prawdopodobnie anonimowe transakcje. W poniższym artykule przedstawiamy garść podstawowych informacji na temat tego projektu. 

Zcash: jak to działa?

Zcash to projekt, który rozwijał się od 2014 roku, a uruchomiony został dokładnie 28 października 2016 roku. Działa na zasadzie open source w technologii blockchain. W wielu aspektach przypomina Bitcoina, gdyż jego podstawą jest ten sam kod źródłowy. Na przykład podobnie jak Bitcoin ma podaż ograniczoną do 21 milionów jednostek. Kolejne podobieństwo to zastosowanie algorytmu konsensusu Proof of Work. Oznacza to, że kopanie obu kryptowalut jest możliwe przy użyciu układów GPU.

 

Celem powstania projektu Zcash było uzyskanie prywatnej i bezpiecznej kryptowaluty. W projekcie została wykorzystana technologia, której podstawą jest protokół ochrony prywatności zero coin wraz z najważniejszą jego częścią nazywaną zero knowledge. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest walidowanie transakcji przez „dowody z wiedzą zerową”. Jest to matematyczny sposób udowadniania prawdziwości twierdzenia, służący do walidowania transakcji prywatnych.

Poza tym warto zauważyć, że Zcash jest jednym z pierwszych powszechnie dostępnych systemów wykorzystujących algorytm szyfrowania zk-SNARK. Cechą charakterystyczną kryptowaluty Zcash jest to, że ma adresy zarówno prywatne, jak i publiczne. Dzięki temu Zcash oprócz anonimowych transakcji, które są prywatne i bezpieczne, ma również możliwość realizowania transakcji publicznych. Szacunkowo określa się, że ponad 90% transakcji dokonywanych za pomocą Zcash jest anonimowych.

 

Zcash to jedna z najpopularniejszych monet prywatnych, ale nie jest tak popularna, jak Monero. Warto podkreślić, że Zcash jest cały czas rozwijany. Np. dzięki aktualizacji, która miała miejsce 29 października 2018 roku, zużywa dużo mniej mocy obliczeniowej, a także zapewnia o wiele krótszy czas transakcji.

 

Kurs i notowania kryptowaluty Zcash

Podczas hossy na przełomie 2017 i 2018 roku cena Zcash w szczytowym momencie przekroczyła granicę 900 USD za jednostkę. Natomiast podczas ostatniej hossy w 2021 roku kurs przekroczył granicę 360 USD. Z kolei na początku 2022 roku kurs Zcash wynosił około 100 USD. Na dalszy wzrost kursu może mieć wpływ kolejna hossa, a także rosnące zainteresowanie kryptowalutami anonimowymi.

 

Podsumowanie

Podsumowując, Zcash można nazwać anonimowym odpowiednikiem Bitcoina. W wielu aspektach kryptowaluta ZEC jest podobna do Bitcoina, a główna różnica polega na możliwości dokonywania bardziej prywatnych transakcji. Dodatkową zaletą Zcash jest szybkość realizacji transakcji. Jest to projekt, który ma potencjał oraz dobre zaplecze organizacyjne. Mimo tego, że Zcash to zaawansowany technologicznie projekt (którego podstawą jest algorytm szyfrowania zk-SNARK i protokół ochrony prywatności zero coin), o Zcash oraz innych anonimowych kryptowalutach można znaleźć różne opinie. Według niektórych jest to kryptowaluta w pełni anonimowa, a inni uważają, że w pełni anonimowe transakcje nie są we współczesnych czasach możliwe.

Materiał zewnętrzny

https://www.mistrzu.com/kryptowaluty-przewodnik-po-bitcoinie-blockchainie-i-nowoczesnych-finansach/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu