RSS

Podniebna przygoda ku nowym wyzwaniom

Wspinanie to fascynująca i dynamiczna aktywność, która nie tylko testuje nasze umiejętności fizyczne, ale także…

Koniec z koszmarnymi włosami! Kosmetyki Kemon pomogą Ci…

Marzysz o pięknych, lśniących i zdyscyplinowanych włosach, jak z okładki? Jak się okazuje, dobre geny…

Ewidencja podatku VAT — co trzeba wiedzieć

Ewidencja podatku VAT to rzecz, o której powinien pamiętać każdy czynny podatnik. Jest to wymagane…

Naturalny miód rzepakowy – słodki nektar z pól

Naturalny miód rzepakowy to jeden z najczęściej spotykanych miodów na sklepowych półkach. Co jednak kryje…

«
»

DVB-T zmiana na DVB-T2 – kiedy do niej dojdzie i co przyniesie?

Z czym wiąże się DVB-T zmiana na DVB-T2? Na czym polega i co faktycznie ulegnie zmianie po wprowadzeniu nowego formatu w naszym kraju?

DVB-T zmiana na nowy format

DVB-T zmiana nastąpi już wkrótce – planowana data wprowadzenia nowego standardu cyfrowej emisji sygnału telewizyjnego to drugi kwartał 2022 roku. Poprzednia zmiana tego typu miała miejsce między rokiem 2011 a 2013 i trzeba przyznać, że spowodowała niemałe zamieszanie w niektórych gospodarstwach domowych. Dla wielu użytkowników DVB-T zmiana sprzed niemal 10 lat wiązała się z wymianą telewizora lub w najlepszym wypadku z dokupieniem specjalnego dekodera, który umożliwiał dalsze odbieranie telewizji naziemnej.

Wprowadzenie nowego formatu w nieco dłuższej perspektywie jest jednak nie tylko konieczne, ale przede wszystkim bardzo korzystne. Co zastąpi DVB-T? DVB-T2 nowej generacji, oba formaty wbrew pozorom pod pewnymi względami różni bardzo wiele. DVB-T zmiana podyktowana jest dwoma głównymi czynnikami. Pierwszy z nich wynika z rozporządzenia Komisji Europejskiej, na mocy którego konieczne jest „zwolnienie” niektórych pasm częstotliwości dla wdrażanej sieci komórkowej 5G, co zresztą ma już miejsce. Druga korzyść to nic innego jak znacznie lepsza jakość zarówno dźwięku, jak i obrazu. Uważasz, że dotychczas miałeś zagwarantowaną przyzwoitą jakość dźwięku DVB-T? DVB-T2 nadawane będzie w jakości HD, tym samym wyznaczając zupełnie nowy standard w tej materii. Warto też dodać, że DVB-T zmiana przyniesie też wprowadzenie telewizji hybrydowej, która pozwala m.in. na integrację interaktywnych elementów podczas seansu.

 

DVB-T zmiana – co dalej?

Dobrze, przenieśmy się na chwilę do roku 2022 w chwili, gdy format DVB-T2 już obowiązuje. Co wtedy? Z pewnością wiele osób martwi się, że czeka ich konieczność wymiany telewizora na nowy. W praktyce jednak nie musi tak się stać. Otóż już od kilku lat telewizory dostępne na rynku, szczególnie renomowanych marek, współpracują ze standardem DVB-T2. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy dany model został dostosowany wyłącznie do odczytania obrazu zakodowanego starszym standardem AVC, ten bowiem zostanie zastąpiony przez kodowanie HEVC (H.265). Dlatego jeżeli planujesz kupno telewizora, koniecznie upewnij się, że obsługuje on nie tylko standard DVB-T2, ale i kompresję dźwięku E-AC3 (Dolby Digital Plus) oraz kompresję obrazu HEVC (H.265). Alternatywą może być również zakup odpowiedniej przystawki, podobnie jak miało to miejsce przy poprzedniej zmianie systemu nadawania telewizji naziemnej dekadę temu.

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu