Dysk M.2 – co to za nośnik?
Już od pewnego czasu nośniki SSD cieszą się coraz większą popularnością. Wpływ ma na to przede wszystkich ich wydajność oraz możliwość szybkiego przesyłania plików. Wśród nich znajdziemy dysk M.2. Co to za nośnik i jakie rodzaje możemy tu wyróżnić? Jakie są jego zalety?
Dysk M.2 – co to?
Dyski M.2 to nośniki, które zdecydowanie wyróżniają się spośród pozostałych rodzajów SSD. Uwagę zwraca przede wszystkim ich rozmiar. Są naprawdę niewielkie – zarówno kształtem, jak i rozmiarem przypominają listek gumy do żucia. Są też podobnie płaskie – ich grubość wynosi zaledwie kilka mm. Najpopularniejszym formatem jest 2280, czyli 22 mm szerokości oraz 80 mm długości.
Charakterystyczną cechą dysków M.2 jest również fakt, że nie są podpinane żadnymi przewodami i umieszczane w obudowie, a instalowane są bezpośrednio na płycie głównej – w dedykowanym gnieździe.
Dyski M.2 – rodzaje
Zanim powiemy o parametrach warto powiedzieć, że M.2 to format dysku, który nie ma żadnego wpływu na parametry. Wpływ na wydajność ma za to zastosowany protokół komunikacyjny. To właśnie ze względu na niego możemy podzielić dyski M.2 na SATA oraz NVMe. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, korzystają z interfejsu SATA. Jego maksymalna przepustowość to zaledwie 600 MB/s – niezależnie, czy będziemy mieć do czynienia z klasycznym dyskiem 2,5-calowym, czy właśnie z M.2. Oprócz wielkości, SATA od M.2 SATA różni się sposobem podłączenia. O ile pierwszy z nich do działania potrzebuje dwóch przewodów – zasilającego i do przesyłu danych, o tyle mniejszy format pozbawiony jest kabli. Montuje się go w płycie głównej, za pomocą złącza M.2.
Drugi rodzaj formatu M.2 korzysta z technologii NVMe, która współpracując z gniazdem PCIe może osiągnąć nawet 20 Gb/s przepustowości. Jest to zasługa bezpośredniej komunikacji z procesorem, która nie wymaga dodatkowych sterowników SATA. Konkretna prędkość nośnika zależy jednak od magistrali, jaką obsługują te dyski M.2. Rodzaje PCIe produkowane obecnie najczęściej to 3.0, 4.0 oraz 5.0. Te ostatnio pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno, więc wybór na razie jest niewielki. Są też one bardzo drogie, a prędkości, jakie oferują, znacznie wykraczają ponad zapotrzebowanie standardowych użytkowników komputerów. Jeśli pozwalają nam na to finanse, możemy zdecydować się na najszybszy dysk M.2 spośród modeli Samsung, osiągający praktycznie maksymalny limit PCIe 4.0 – Samsung 990 PRO. Jego prędkość odczytu wynosi 7450 MB/s*.
Jakie zalety mają dyski M.2?
Przede wszystkim są one szybsze niż dyski HDD. Nawet w przypadku M.2 SATA różnica będzie znacząca. Ponadto dzięki niewielkiemu formatowi mają zastosowanie zarówno w nowoczesnych, cienkich laptopach, tabletach, jak i standardowych komputerach. Istotną kwestią dla wielu osób będzie też łatwość podłączenia – bez plątaniny kabli i zajmowania dodatkowego miejsca pod obudową.
Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.
*Szybkość zapisu sekwencyjnego i losowego była mierzona przy aktywnej technologii Intelligent Turbo Write. Funkcja Intelligent Turbo Write jest dostępna tylko przy transferze określonych ilości danych. Wydajność może różnić się w zależności od wersji oprogramowania dysku SSD, komponentów systemu, jego konfiguracji oraz innych czynników. Szczegółowe informacje można uzyskać od lokalnego centrum serwisowego.
Grafika: freepik.com