RSS

Jak wybrać najlepszego dostawcę rozwiązań dla sieci trakcyjnych?

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że praktycznie nikt z nas na co dzień nie docenia istnienia…

Jak rozliczyć PIT-36 za 2022 rok?

Rozliczenie PIT-36 2022 warto zrobić za pomocą specjalnego programu do rozliczania PIT. Dzięki temu unikniemy…

Fachowe doradztwo energetyczne dla twojej firmy

Zmiana polityki energetycznej w firmie może przyczynić się do uzyskania sporych oszczędności w skali roku.…

Do jakich krajów wymagana jest Zielona Karta?

Planujesz wyjazd za granicę i będziesz poruszał się własnym samochodem? W niektórych krajach wystarczy, że…

«
»

Jak czyścić płytę indukcyjną? Sprawdzone sposoby

 • Napisany przez:
Czyszczenie płyty indukcyjnej niekiedy może wydawać się wyzwaniem dla jej posiadaczy. Wszyscy wiemy, że powinno się o nią systematycznie dbać i używać do jej pielęgnacji odpowiednich preparatów. Tylko co to właściwe oznacza? Jak skutecznie, ale też bezpiecznie pozbyć się niechcianych plam i zabrudzeń oraz czym czyścic płytę indukcyjną, aby jej nie zniszczyć?

Niezaprzeczalną zaletą jest to, że czyszczenie indukcji ze względu na jej gładką powierzchnię jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku płyt palnikowych. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad i przede wszystkim regularnie starać się usuwać wszelkie zanieczyszczenia, a wówczas płyta ceramiczna będzie wyglądać jak nowa nawet przez długie, długie lata.

Najczęstsze zabrudzenia płyt indukcyjnych

To zupełnie normalne, że po codziennym gotowaniu na płycie pojawiają się plamy i zabrudzenia. Wystarczy, że nie dopilnujemy wody, która wykipi z garnka, podczas nakładania rozchlapie nam się jedzenie, w czasie smażenia tłuszcz będzie pryskał wokół patelni albo w momencie doprawiania dania przyprawy znajdą się nie w naczyniu ale obok niego… I właśnie wtedy pojawiają się te nielubiane i mało estetyczne plamy, a my zaczynamy się zastanawiać jak wyczyścić kuchenkę indukcyjną.

Sypkie przyprawy usuniemy bez większych problemów za pomocą papierowego ręcznika lub ściereczki. Rozlaną wodę z powodzeniem możemy zebrać od razu (oczywiście uważając, żeby nie poparzyć się od ciepłej płyty lub nagrzanego garnka). Tłuste plamy lepiej zostawić na później, bo gdy płyta ostygnie łatwiej będzie pozbyć się zabrudzeń, nie tworząc dodatkowych smug.

Pozostaje jeszcze kwestia czym myć płytę indukcyjną w takich sytuacjach. W przypadku niewielkich zabrudzeń warto wykorzystać wodę i odrobinę płynu do mycia naczyń lub specjalny preparat do czyszczenia płyt indukcyjnych. Jeśli chcemy być bardziej eko – możemy spróbować domowych sposobów, np. octu lub sody oczyszczonej.

Najważniejsze – dbaj o czystość swojej płyty indukcyjnej

Nie od dziś wiadomo, że systematyczne czyszczenie płyty jest najlepszym rozwiązaniem, a usuwanie świeżych zabrudzeń zajmuje mniej czasu i nie wymaga użycia siły. Jest to o tyle istotne, że zbyt intensywne szorowanie może doprowadzić do uszkodzenia powierzchni, co wpłynie nie tylko na wygląd kuchenki, ale także na jej trwałość. Zatem jak wyczyścić płytę indukcyjną po codziennym gotowaniu?

Jeśli nie ma na niej tłustych plam, wystarczy przetrzeć ją wilgotną, miękką ściereczką, a następnie osuszyć ręcznikiem papierowym lub suchą szmatką, żeby pozbyć się ewentualnych smug. Można też użyć niewielką ilość płynu do zmywania bądź sięgnąć po mleczko lub spray do czyszczenia tego typu powierzchni.

Kolejna ważna kwestia, czym czyścić kuchenkę indukcyjną, gdy pojawią się na niej tłuste plamy?

W takiej sytuacji sama woda to zdecydowanie za mało. Musimy już sięgnąć po sklepowe preparaty lub domowe środki czystości, które rozpuszczają tłuszcz i pomagają nam go usunąć. W przeciwnym razie na powierzchni płyty zostaną mało estetyczne smugi.

A jak wyczyścić przypaloną płytę indukcyjną?

Przede wszystkim delikatnie, czyli bez zbędnego szorowania i używania nadmiernej siły. Pomocny może okazać się specjalny skrobak oraz środki, które zmiękczają przypalenia i umożliwiają ich łatwe usunięcie.

Co jeszcze należy podkreślić w kwestii mycia płyty indukcyjnej? Pamiętajmy, żeby nie robić tego, gdy płyta jest jeszcze ciepła. To najkrótsza droga do tego, żeby na powierzchni pojawiły się smugi i zacieki, które jedynie dodadzą nam pracy i wydłużą cały proces czyszczenia.

Jeśli będziemy pamiętać o tym, żeby dbać o płytę po każdym gotowaniu i dowiemy się czym wyczyścić kuchenkę indukcyjną, aby skutecznie usunąć zabrudzenia – z pewnością nie będzie to dla nas problematyczne i czasochłonne zajęcie, tak jak w zostawimy zabrudzenia na dłużej i zajmiemy się ich czyszczeniem dopiero po kilku dniach.

Czym czyścić płytę indukcyjną?

Jeśli zadbamy o odpowiedni środek do czyszczenia płyty indukcyjnej oraz akcesoria, które pomogą usunąć zabrudzenia, ale jednocześnie będą bezpieczne dla powierzchni płyty, mamy pewność, że będzie ona lśniła czystością przez kolejne lata, nawet po codziennym intensywnym gotowaniu.

Już odpowiadamy na to nurtujące pytanie: płyta indukcyjna – czym czyścić ją po każdym użyciu?

Najlepiej wybrać delikatne akcesoria i preparaty, które są przeznaczone do tego typu powierzchni. Podstawowy zestaw to:

 • miękka ściereczka lub szmatka np. z mikrofibry,
 • gładka gąbka,
 • ręcznik papierowy,
 • płyn do mycia naczyń lub specjalistyczne środki czyszczące.

To w zupełności wystarczy, aby pozbyć się niechcianych plam i przywrócić blask naszej płycie.

A czego absolutnie nie wolno używać do czyszczenia płyty indukcyjnej?

Delikatna powierzchnia płyty wymaga delikatnego traktowania, dlatego chcąc jak najlepiej o nią dbać, nie sięgajmy po:

 • druciaki,
 • twarde chropowate gąbki,
 • szczotki,
 • silne detergenty nieprzeznaczone do mycia kuchenek ceramicznych.

Tego typu akcesoria mogą jedynie przyczynić się do powstania niemożliwych już do usunięcia zarysowań i niepotrzebnie uszkodzić powierzchnię płyty.

I ostatnia kwestia czym wyczyścić przypaloną płytę indukcyjną?

Gdy na płycie pojawią się przypalenia, warto sięgnąć po:

 • specjalny skrobak przeznaczony do usuwania tego typu zabrudzeń (pamiętajmy, żeby używać go bardzo ostrożnie!)
 • preparat, który sprawi, że pozostałe przypalenia odkleją się od płyty i będzie je można łatwo zebrać za pomocą wilgotnej ściereczki.

Jak czyścić płytę indukcyjną?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie to: systematycznie, a najlepiej – po każdym użyciu. Dzięki temu nie doprowadzimy do powstania zaschniętych plam czy przypaleń, które z każdym dniem jeszcze trudniej będzie usunąć. Ale to nie wszystko.

Płyta indukcyjna – jak czyścić, aby służyła przez długie lata? Oto kilka wskazówek.

 • Po każdym gotowaniu przecieraj płytę wilgotną ściereczką.
 • Rób to dopiero, gdy cała płyta wystygnie.
 • Unikaj długotrwałego szorowania.
 • Wybieraj tylko delikatne akcesoria i specjalistyczne preparaty.
 • Na trudne do usunięcia plamy połóż zwilżoną ściereczkę lub ręcznik papierowy, co pozwoli je zmiękczyć i następnie łatwo usunąć.

Wiesz już jak czyścić kuchenkę indukcyjną – i jak się okazuje wcale nie jest to tak skomplikowane zadanie. Wręcz przeciwnie, w przypadku płyty indukcyjnej czyszczenie jest to prosta czynność, która nie wymaga większego wysiłku.

Domowe sposoby na czyszczenie płyt indukcyjnych

Oprócz gotowych sklepowych preparatów, jak mleczka czy spraye przeznaczonych do pielęgnacji płyt grzewczych mamy też do dyspozycji domowe środki czystości, które zrobimy sami z zaledwie kilku składników.

Jak wyczyścić płytę indukcyjną domowymi sposobami? Wystarczy sięgnąć po sodę, ocet spirytusowy i odrobinę wody, a efekt murowany. W ten sposób można ograniczyć stosowanie chemicznych detergentów, a jednocześnie równie skutecznie dbać o domowe urządzenia.

Jak wyczyścić płytę indukcyjną sodą? Jeśli zdecydujemy się na ten sposób, wystarczy rozpuścić ją w wodzie lub wodzie z dodatkiem octu, a następnie wyczyścić płytę. Soda doskonale poradzi sobie z tłustymi plamami, a nawet przypaleniami (w tym przypadku nie należy całkowicie rozpuszczać sody, ale zrobić z niej pastę, nałożyć na przypalenia i odczekać chwilę, a następnie zebrać z powierzchni kuchenki miękką ściereczką).

Ocet to kolejny sposób na to czym wyczyścić płytę indukcyjną. Wystarczy przygotować jego roztwór z wodą i przetrzeć powierzchnię płyty, żeby ją odtłuścić i usunąć smugi. Zaś ściereczka namoczona w occie, położona na płycie przez dłuższą chwilę pomoże usunąć kamień, który osadził się np. po wykipieniu wody.

Pielęgnacja kuchenki indukcyjnej nie musi być czasochłonna ani sprawiać nam żadnych trudności. Wystarczy jedynie wiedzieć jak czyścić płytę indukcyjną, jakich akcesoriów używać, czego unikać i jak postępować z tego typu urządzeniem, dzięki czemu nie dołożymy sobie pracy w przyszłości, a sama kuchenka będzie działała i wyglądała jak nowa, nawet po częstym i intensywnym użytkowaniu.

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu