Jak napisać CV po angielsku?

Czy potrzebujesz przygotować CV po angielsku? Jeśli tak, to zostań z nami. W tym artykule poradzimy Ci jak zrobić to koncertowo! Jeśli natomiast już dostałeś pracę z angielskim, to zajrzyj do kompletnego przewodnika po Business English i przygotuj się do Twoich nowych zadań.
Zacznijmy temat CV od ostrzeżenia: nie tłumacz go z języka polskiego na angielski! CV po angielsku to inny dokument niż jego polski odpowiednik. Na pewno nie umieścisz w nim:
- Twojego zdjęcia,
- miejsca i daty urodzenia,
- stanu cywilnego.
Dlaczego? Pracodawcy nie chcą wiedzieć tych rzeczy, by uniknąć problemów prawnych i oskarżeń o dyskryminację. Jakie informacje umieścisz w CV po angielsku?
Wyliczmy:
- Twój adres do korespondencji,
- adres email,
- numer telefonu,
- link do profilu na LinkedIn, Twojej strony typu portfolio, Githuba itp.
O co chodzi z tym linkiem? Jeśli możesz pochwalić się swoimi pracami, np. zdjęciami lub zrelizowanymi stronami internetowymi, to dasz link do swojego portfolio. Jeśli na LinkedIn masz rekomendacje i potwierdzenia Twoich umiejętności, to możesz dodać link do swojego profilu na tej platformie. Zaznaczmy, że nie jest to obowiązkowy element CV po angielsku i możesz z niego zrezygnować.
Przejdźmy teraz do poważniejszych różnic między tradycyjnym polskim CV a dokumentem w formacie anglojęzycznyn. Twoje CV po angielsku powinno mieć wstęp, który najlepiej pasuje do Twojej sytuacji. Może to być:
- cel zawodowy,
- podsumowanie kwalifikacji,
- profil zawodowy,
- podsumowanie CV.
Zadaniem takiego wstępu jest zainteresować rekrutera Twoją osobą i przekonać go, żeby w ogóle zapoznał się z Twoim CV. Niestety, rekruter tylko rzuca na nie okiem i błyskawicznie decyduje czy je zignorować czy przeczytać.
Jak widzisz, wstęp do CV jest bardzo ważny! Zaraz powiemy Ci ja go wybrać, ale na razie zauważmy co nas jeszcze czeka:
- Musisz wybrać w jaki sposób przedstawić Twoje doświadczenie zawodowe, wykształcenie i umiejętności. Musisz zdecydować się na jeden z tych typów CV: chronologiczne, funkcjonalne lub mieszane.
- Musisz zdecydować jak najkorzystniej przedstawić Twoje osiągnięcia zawodowe oraz zdecydować się, które wpisać do CV, a których nie umieszczać. To samo dotyczy Twoich umiejętności – w CV powinny być jedynie te, które przydadzą się w pracy do której aplikujesz.
- Potrzebujesz upewnić się, że Twoje CV po angielsku ma odpowiednią długość, formatowanie, czcionkę i nie występują w nim najczęstsze błędy.
Jak widzisz, musisz podjąć wiele ważnych decyzji. Doradzimy Ci w każdej z tych kwestii, damy Ci też modelowe CV po angielsku i wyrażenia, które możesz skopiować do Twojego CV. Jest tego jednak trochę za dużo na zwykły artykuł. Dlatego też przejdź do kompletnego przewodnika po CV, żeby kontynuować czytanie.
Wpis gościnny