Jak uzyskać pozwolenie na broń w Polsce? – Wszystko, co trzeba wiedzieć
W obecnych czasach społeczeństwo nie odczuwa tak dużej potrzeby posiadania broni palnej, jak miało to miejsce jeszcze przed kilkoma dekadami. Mimo to w dalszym ciągu całe grono osób zwraca swoją uwagę w stronę pozwolenia na broń, mając przy tym całkowicie odmienną motywację. Nie czekaj więc i już teraz dowiedz się, jakie rodzaje pozwolenia występują w Polsce oraz co trzeba zrobić, żeby je uzyskać.
- Posiadanie broni palnej – podstawowe informacje.
- Rodzaje pozwolenia na broń.
- Warunki prawne posiadania broni.
- Otrzymane pozwolenie – co dalej?
Broń palna od momentu powstania nieustannie towarzyszy ludzkości, stając się podstawowym narzędziem do obrony. I choć w obecnych czasach nie widujemy jej codziennie, nie licząc specjalistycznych zawodów jak policjant czy żołnierz, w dalszym ciągu bardzo wiele osób wyraża swoje zainteresowanie tą tematyką. Co istotne, praktycznie każdy może starać się o pozwolenie na broń, i to z całkiem różnych powodów…
Posiadanie broni palnej – podstawowe informacje
W pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest pozwolenie na broń oraz co dokładnie obejmuje. Otóż dotyczy ono nie tylko standardowej broni palnej, ale i broni pneumatycznej (przekraczającej moc 17J), paralizatorów, miotaczy gazu, a nawet kusz. Wliczane są w nią także bronie myśliwskie oraz sportowe. Co jednak ciekawe, łuki – zarówno sportowe, jak i myśliwskie – oraz broń czarnoprochowa (wykorzystywana np. do celów kolekcjonerskich) nie należą do tej grupy i możemy posiadać je bez zezwolenia i rejestracji. Co więcej, każda broń palna musi być odpowiednio, bezpiecznie przechowywana.
Rodzaje pozwolenia na broń
O pozwolenie na broń palną możemy starać się w różnych przypadkach, mając przy tym ważną przyczynę posiadania broni. Wydanie pozwolenia między innymi może dotyczyć ochrony osobistej bądź mienia, łowiectwa, uprawianego sportu (strzelectwo), szkoleń, kolekcjonerstwa, jak i szeroko pojętych celów rekonstrukcji historycznych. Co jednak istotne, każdy rodzaj pozwolenia różni się między sobą zarówno formalnościami, a także opłatami, np. za członkostwo w klubie strzeleckim bądź stowarzyszeniu kolekcjonerskim.
Warunki prawne posiadania broni
Aby otrzymać broń palną, musimy spełnić określone warunki. Do podstawowych z nich należą: ukończenie 21. roku życia, jak i posiadanie stałego miejsca zamieszkania oraz pełnej czynności prawnej. Co więcej, niezbędne jest zgłoszenie się do Komendanta najbliższego nam Komisariatu Policji, od którego uzyskamy pisemną opinię dotyczą pozwolenia na broń oraz oświadczenie o niekaralności. Ponadto musimy posiadać badania lekarskie potwierdzające nasza zdolność fizyczną oraz psychiczną do kontaktu z bronią. Kolejnymi warunkami są: posiadanie patentu strzeleckiego, jak i członkostwo w klubie bądź stowarzyszeniu (strzeleckim, łowieckim lub kolekcjonerskim – w zależności od przypadku).
Otrzymane pozwolenie – co dalej?
Jeśli spełniliśmy wszystkie powyższe warunki, a nasze przesłonki do posiadania boni są klarowne, zostanie nam wydany odpowiedni dokument. Pamiętajmy jednak, iż nie jest to koniec obowiązków na nas spoczywających – bynajmniej. Otóż konieczne jest każdorazowe udokumentowane nabycie broni oraz jej sprzedaż, przy czym rejestracja musi się odbyć maksymalnie w ciągu 5 dni od transakcji. Co więcej, takie działanie należy zgłosić na policji, w tym jeśli doszło do zagubienia broni. Również, gdy zmienimy miejsce zamieszkania, musimy poinformować o tym Policję nie później jak w ciągu 14 dni.
Materiał zewnętrzny
https://www.mistrzu.com/jak-uzyskac-pozwolenie-na-bron/