Kluczyki do samochodu – kiedy i gdzie wymienić?
Kluczyki do samochodu – kiedy i gdzie wymienić?
Bez kluczyka samochód staje się praktycznie bezużyteczny – kierowca ani nie wejdzie do pojazdu, ani nie uruchomi silnika (choć w starszych modelach jest to możliwe). Dlatego jeśli kluczyk zaczyna szwankować lub uległ uszkodzeniu, najlepiej jak najszybciej wymienić go na nowy, zwłaszcza jeśli zapasowy zdążył już się zawieruszyć. Gdzie wymienić kluczyk do auta i jak to zrobić?
Kiedy kluczyk samochodu wymaga wymiany?
O nowym kluczyku warto pomyśleć zawsze wtedy, gdy stan techniczny dotychczasowego budzi zastrzeżenia. Zdarza się, że kluczyk po upadku na ziemię ulega uszkodzeniu i pęka jego obudowa. W tej sytuacji należy go wymienić (nawet jeśli nadal działa), ponieważ przez pęknięcie może przedostać się wilgoć, która uszkodzi elektronikę. Podobne ryzyko stwarzają zapadnięte lub oderwane guziki, nie mówiąc już o tym, że posługiwanie się takim kluczykiem jest utrudnione. W nowy kluczyk do auta należy zaopatrzyć się w również w razie usterki elektroniki, która może objawiać się np. problemami z działaniem pojedynczego przycisku. Kluczyk można wymienić również z przyczyn czysto estetycznych, np. ze względu na porysowaną obudowę.
Skradziony kluczyk – i co dalej?
Kluczyk do auta trzeba wymienić też wtedy, gdy zachodzi prawdopodobieństwo użycia go przez osoby niepowołane. Używanie zapasowego kluczyka nie jest rozwiązaniem, gdy np. drugi został skradziony razem z torebką czy podczas włamania do mieszkania. Złodzieje mogą mieć samochód na oku, dlatego w tej sytuacji trzeba zgłosić kradzież na policję, a także jak najszybciej wymienić wszystkie zamki w drzwiach samochodu i stacyjkę. Niemniej czasami złodzieje nie muszą kraść fizycznego kluczyka, żeby dostać się do samochodu i uruchomić silnik. W przypadku systemów Keyless Go zdarzają się tzw. kradzieże na walizkę, które polegają na zdalnym przechwyceniu sygnału radiowego z kluczyka. Szerzej o tym problemie można przeczytać w artykule „System Keyless Go – co to jest i gdzie można go spotkać?”.
Gdzie kupić nowy kluczyk do auta?
W razie uszkodzenia kluczyka lub pewności, że został zgubiony (a nie skradziony), można wyrobić duplikat w Autoryzowanym Serwisie Obsługi. Warto przy tym pamiętać, że ASO wymaga wówczas pełnej dokumentacji potwierdzającej prawo własności do pojazdu. Niestety taka usługa nie należy do najtańszych – za nowy komplet kluczy można zapłacić nawet ponad 1000 złotych. Co więcej, pracownik ASO nie wyda kluczyka od razu, ponieważ musi najpierw złożyć zamówienie w fabryce głównej producenta. W rezultacie na nowy kluczyk do auta trzeba poczekać nawet kilka tygodni.
Szybki i tani sposób na wymianę kluczyka
Wysoki koszt wydania duplikatu i długi czas oczekiwania nie zachęcają do wizyty w ASO. Jest jednak tańszy i szybszy sposób na wymianę uszkodzonego lub zarysowanego kluczyka. Wystarczy kupić nową obudowę (koszt kilkunastu złotych), a następnie przełożyć elektronikę wraz z grotem ze starego kluczyka. Można również użyć nowego grotu zakupionego w zestawie z obudową. Jeżeli nie działa elektronika, wówczas można spróbować wymienić sam transponder lub kupić od razu kompletny kluczyk z płytką drukowaną. Wysokiej jakości zamienniki kluczyków, obudowy i transpondery oferuje sklep z częściami samochodowymi AWparts.pl: https://awparts.pl/91-stacyjki-i-kluczyki
Samodzielna wymiana kluczyka do auta
Wymiana kluczyka we własnym zakresie nie jest skomplikowana ani czasochłonna. Jeżeli jednak do nowej obudowy nie można przełożyć grotu ze starego kluczyka, trzeba wówczas udać się do punktu dorabiania kluczy w celu docięcia grotu na wzór oryginalnego. W razie wymiany całego kluczyka wraz z elektroniką nie obejdzie się bez wizyty w serwisie. Specjalista musi bowiem zaprogramować kluczyk, aby był zgodny z immobilizerem w samochodzie. Jeżeli poprzedni kluczyk został zgubiony, wówczas usługa będzie droższa i potrwa dłużej, ponieważ trzeba wgrać nowy kod zarówno w kluczyku, jak i w stacyjce. Sklep z częściami samochodowymi AWparts.pl oferuje jednak zamienniki w przystępnych cenach, więc cały zabieg i tak będzie tańszy niż wyrobienie oryginalnego duplikatu.
Artykuł partnera
Foto: Awparts