Kredyt hipoteczny a zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa – co na nią wpływa?
Kredyt hipoteczny pomaga w spełnianiu marzeń. Z jego pomocą wybudujesz dom, zakupisz mieszkanie i działkę budowlaną oraz wyremontujesz nieruchomość. Jednak zanim udasz się do banku i rozpoczniesz przygotowania do inwestycji, zatroszcz się o swoją zdolność kredytową. Co to jest? Właściwie, oznacza ona możliwość spłaty zobowiązania wraz z odsetkami i dodatkowymi opłatami w umówionym terminie.
Na zdolność kredytową wpływa wiele czynników – do najistotniejszych można zaliczyć m.in.:
- wysokość osiąganych dochodów brutto – ich źródło musi być legalne i udokumentowane np. za pomocą umowy o pracę;
- aktualne zobowiązania wobec banku – w postaci limitów kart kredytowych oraz obecnie spłacanych rat;
- bieżące koszty utrzymania – czyli sumę wszystkich wydatków, jakie musisz przeznaczyć na opłaty za media czy czynsz.
Na wysokość zdolności kredytowej wpływa także wiek kredytobiorcy, jego wykształcenie oraz status zawodowy. Nie bez znaczenia pozostaje także liczba osób na jego utrzymaniu czy stan cywilny.
Chcesz sprawdzić, czy masz szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego? W trakcie przygotowania dokumentacji do wniosku o wsparcie finansowe skorzystaj z prostego kalkulatora zdolności kredytowej mFinanse. Sprawdź: https://mfinanse.pl/oferta-indywidualna/kalkulator-zdolnosci-kredytowej/
Kredyt hipoteczny a zdolność kredytowa – jak zwiększyć swoje szanse?
Zdolność kredytowa potencjalnego kredytobiorcy zmienia się na przestrzeni lat, gdyż wiele zależy od jego sytuacji finansowo-ekonomicznej. Czy można wpłynąć na jej ostateczny wynik, aby marzenie o własnych czterech kątach stało się rzeczywistością? Jak najbardziej – istnieje kilka sposobów na poprawienie swojej wiarygodności w oczach banku. Wystarczy, że przed wizytą w wybranej instytucji:
- spłacisz wszystkie aktualne zobowiązania – im mniej zaległości w zadłużeniach wobec banku, tym lepiej;
- zmniejszysz limity na kartach kredytowych – dzięki temu poprawi się Twoja płynność finansowa;
- postarasz się o dodatkowe źródło dochodów – środki mogą pochodzić np. z wynajmu nieruchomości czy z tytułu praw autorskich;
- zadbasz o formę zatrudnienia – jeżeli pracujesz na etat, zwróć uwagę na rodzaj zawiązanej umowy oraz czas jej trwania.
Zanim zaczniesz ubiegać się o kredyt hipoteczny, zadbaj też o odpowiedni wkład własny (najczęściej wynosi od 10% do 20% całości inwestycji). Im więcej zgromadzisz środków, tym lepiej – dzięki temu bank o wiele przychylniej spojrzy na Twój wniosek. Zebrane oszczędności umożliwią Ci m.in. zmniejszenie kosztu kredytu oraz wysokości rat zaciąganego zobowiązania.
Pamiętaj:
Twoja zdolność kredytowa może różnić się w zależności od instytucji, w której składasz wniosek o kredyt hipoteczny.
Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie, dzięki któremu sfinansujesz zakup mieszkania lub budowę domu jednorodzinnego. Jeżeli zastanawiasz się, w jaki jeszcze sposób możesz poprawić swoją zdolność kredytową, możesz umówić się na rozmowę z ekspertem finansowym. Dzięki konsultacjom dowiesz się, które czynniki wymagają poprawy oraz zapoznasz się różnymi ofertami kredytów hipotecznych.
Artykuł sponsorowany
https://www.mistrzu.com/co-mozna-wyczytac-z-bilansu-i-rachunku-zyskow-i-strat-firmy/