Mało miejsca na hali produkcyjnej? Co robić, jak żyć?

Ważnym aspektem, na który musi zwrócić uwagę każdy przedsiębiorca, którego firma szybko się rozwija jest miejsce na hali produkcyjnej – w końcu nigdy nie jest ono nieograniczone. W niektórych branżach, jedno stanowisko pracy może zajmować nawet kilkadziesiąt metrów kwadratowych – niektóre maszyny produkcyjne są naprawdę ogromne. Jedna maszyna zajmuje dużo miejsca, jednak często potrzebne jest powołanie do życia nowej, bliźniaczej linii produkcyjnej – dopiero ona pozwala na sprostanie oczekiwaniom klientów dotyczących szybkości realizacji zamówień. Szczególnie w takich przypadkach miejsce na hali zmniejsza się w bardzo szybkim tempie – hala, która wydawała się wielka i z dużą ilością wolnego miejsca szybko przestaje taka być – na terenie firmy zaczyna robić się ciasno. Jak poradzić sobie w takich przypadkach? Na to, i inne pytania, z pewnością odpowie ten artykuł.
Jak poradzić sobie z małą ilością miejsca na hali produkcyjnej?
Najprostszym sposobem na zwiększenie miejsca na hali jest zaplanowanie od nowa jej układu. Możliwe, że da się zlikwidować któryś z korytarzy, aby zmieścić dodatkowe stanowisko, czy stanowiska. Jest to jednak bardzo ryzykowne – może to sprawić, że pewne procesy się wydłużą – tego z pewnością nie chcemy. Dodatkowo, zwężając w ten sposób korytarze logistyczne możemy narazić pracowników na niebezpieczeństwo – wystające elementy, czy krawędzie stanowisk mogą spowodować urazy. Podsumowując – zrobienie czegoś z niczego jest możliwe, ale ma swoje minusy.
Czasami przeprowadzka jest nieunikniona.
Najlepszym, jednak niezbyt szybkim i bardzo trudnym sposobem poradzenia sobie z niedoborem metrów kwadratowych w firmie jest, po prostu, przeprowadzka. Czemu zwykła przeprowadzka jest trudna? W wielu przypadkach, aby wyrobić się z zamówieniami, firma musi pracować na 100% przez cały czas – jak tu znaleźć chociaż dwa dni na przeniesienie się? Taką operację trzeba zaplanować z dużym wyprzedzeniem – nie tylko zleceń musi być mniej, ale cały proces trzeba zacząć o wiele wcześniej, a także go zaplanować w najdrobniejszych szczegółach. W wielu przypadkach prawdopodobnie nie poradzimy sobie z tym sami – potrzebni do tego będą specjaliści dysponujący nie tylko odpowiednim sprzętem ale również wiedzą, jak powinna być wykonywana relokacja maszyn. W końcu, nie przenosimy tylko stołów i krzeseł, ale również wielotonowe maszyny, które ciężko ruszyć z miejsca nie mając do dyspozycji odpowiedniego sprzętu. Warto więc zaufać profesjonalistom, którzy zajmą się tym za nas – szczególnie jeżeli to Investmen, czyli partner tego materiału. Jest to firma z długoletnim doświadczeniem w przemieszczaniu maszyn, a także całych linii produkcyjnych.
Artykuł partnera