Meble metalowe – wykorzystanie, rodzaje, specyfikacja
Meblarstwo to dział bardzo rozbieżny i niejednokrotnie zależny od gustu każdego z nas. Wspólnie można się jednak zgodzić w kwestiach funkcjonalności i trwałości danego asortymentu. Chyba nikt nie kupuje mebli z myślą o ich szybkim uszkodzeniu bądź nie zmieszczeniu do nich połowy swoich rzeczy.W zależności od przeznaczenia, sięga się po meble stworzone z różnych materiałów. Często warunki domowe skłaniają do zakupu drewnianych odmian tego asortymentu. Niemniej jednak, taki typ nie sprawdzi się w każdym miejscu. Doskonałą alternatywą w wielu przypadkach są więc meble metalowe, znane już chyba każdemu. Gdzie można spotkać taki rodzaj umeblowania? O tym poniżej.
Gdzie stosować meble metalowe?
Prawdę mówiąc, nie ma żadnej reguły mówiącej o konieczności stosowania mebli metalowych w konkretnych obiektach. Istnieje jednak pewien zakres miejsc, dla których takie rozwiązanie może być zalecane.
Powszechnie uważa się, że wyposażenie domu w ten rodzaj umeblowania jest całkowicie pozbawione sensu. Niekoniecznie jednak musi tak być. Nowoczesne aranżacje wnętrz często uwzględniają takie materiały, przez co projektanci niejednokrotnie umieszczają je w swoich szkicach.
Choć pierwszy przykład może wydawać się nowy i na ten moment dla wielu niezrozumiały, to reszta będzie już znacznie bardziej klarowna. Stawianie metalowych szaf ma swój cel głównie w biurach, szpitalach, szkołach czy nawet warsztatach. Branża ta regularnie posuwa się do przodu, co skutkuje pojawianiem się w ofercie nowych odmian o nietuzinkowym designie i różnorodnej kolorystyce.
Cechy mebli metalowych
Meble z metalu odznaczają się niesamowitą trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Przez wzgląd na poszczególne zastosowania, w ofercie producentów dostępna jest szafa pancerna w różnych klasach, szafa na dokumenty, szafka szkolna, szafka na broń czy nawet sejfy. Wszystkie te odmiany służą do czego innego, przez co nie można zarzucić im uniwersalności.
Niejednokrotnie takie szafy pancerne bądź ognioodporne przyczyniły się do zachowania ważnych dokumentów w firmie podczas włamań czy pożarów. Ich zastosowanie nie jest więc bezużyteczne, a same szafy cieszą się niezwykłą popularnością właśnie w przestrzeni biznesowej.
Większość szaf metalowych ma konstrukcję pozwalającą na uporządkowane przechowywanie dokumentów. Regały zaprojektowane w odległościach mieszczących standardowych rozmiarów segregatory czy teczki, będą w stanie doskonale wypełnić całą przestrzeń szafy.
Jak dzielimy szafy metalowe?
Istnieje kilka odmian szaf metalowych, o czym wspomnieliśmy już w poprzedniej części wpisu. Szafki na dokumenty posiadają przeważnie odmienne rozmiary oraz klasy uwzględniające ich stopień poufności. Wyróżniamy szafki na dokumenty poufne, niejawne i tajne. Każda z nich może posiadać inny rodzaj zamka, wybrany przez klienta spośród standardowych, szyfrowanych i elektrycznych.
Innym typem jest szafa pancerna, której konstrukcja wytworzona jest z grubej blachy stalowej o niesamowitej wytrzymałości. Takie sprzęty są przeznaczone głównie do przetrzymywania ważnego sprzętu komputerowego. Oprócz wyżej wymienionych, wyróżniamy jeszcze szafy ognioodporne i aktowe wzmacniane.
Artykuł partnera