RSS

Nieudane przeszczepy włosów . Jak ich uniknąć?

Zmagasz się z łysieniem plackowatym? A może natura nie obdarzyła cię bujną fryzurą? Jeśli w…

Podniebna przygoda ku nowym wyzwaniom

Wspinanie to fascynująca i dynamiczna aktywność, która nie tylko testuje nasze umiejętności fizyczne, ale także…

Koniec z koszmarnymi włosami! Kosmetyki Kemon pomogą Ci…

Marzysz o pięknych, lśniących i zdyscyplinowanych włosach, jak z okładki? Jak się okazuje, dobre geny…

Ewidencja podatku VAT — co trzeba wiedzieć

Ewidencja podatku VAT to rzecz, o której powinien pamiętać każdy czynny podatnik. Jest to wymagane…

«
»

Numer VIN – jak sprawdzić historię używanego samochodu

  • Napisany przez:

Za kupno samochodu pochodzącego z kradzieży grozi grzywna, a nawet kara więzienia. Nieświadomość historii używanego samochodu nie zwalnia z odpowiedzialności za niedokładne sprawdzenie kupowanego auta. Sprawdzenie samochodu oznacza trochę zachodu, jednak warto zabezpieczyć się przed taką ewentualnością, Aby to zrobić będzie nam potrzebny jedynie numer VIN.

Co to jest numer VIN. Jaka jest jego funkcja?

VIN (Vehicle Identification Number) to numer identyfikacyjny pojazdu. Jego potoczna nazwa to numer nadwozia. Jest on umieszczany w różnych miejscach auta w zależności od producenta. Składa się z 17 liter i cyfr podzielonych na sekcje. Pierwsza z nich (WMI) oznacza markę i miejsce produkcji samochodu. Druga (VDS) zawiera dane o cechach danego pojazdu – jego konstrukcja, rodzaj nadwozia i silnika oraz układ przeniesienia napędu. Trzecia część (VIS) to numer fabryczny pojazdu, indywidualny dla każdego samochodu.

Numer VIN stosuje się w celu identyfikacji danego auta. Dzięki niemu mamy możliwość prześledzenia historii naszego samochodu. Numer VIN jest wykorzystywany m.in., aby sprawdzić, czy auto sprowadzane z zagranicy nie pochodzi z kradzieży. Dzięki niemu mamy dostęp do danych o:

  • naprawach,
  • przeglądach gwarancyjnych,
  • przeglądach pogwarancyjnych,
  • przebiegu auta.

Takie informacje mogą sprawdzić zazwyczaj tylko właściciele samochodu lub osoby przez nich upoważnione. Wynika to po części z faktu, że do poznania historii potrzebny jest nie tylko sam numer VIN, ale też inne informacje – również numer rejestracyjny i data pierwszej rejestracji. Usługa sprawdzenia historii samochodu przez ASO zazwyczaj jest oferowana bezpłatnie. Numer VIN można również sprawdzić w bazach danych danego producenta.

Kto nadaje numer VIN. Czy można go nadać dwa razy?

Nadanie numeru identyfikacyjnego od 1981 roku jest standardem na rynku międzynarodowym. Jest to obowiązek producenta. Dla każdego pojazdu numer będzie inny. W zależności od marki, oznaczone mogą zostać różne elementy auta. Znajdziemy go najczęściej za szybą od strony kierowcy. Inne popularne miejsca to m.in. stopnie wejściowe przy pierwszych drzwiach auta, okolice prawego amortyzatora, prawe nadkole, lewa strona obudowy deski rozdzielczej czy okolice prawego amortyzatora. Numer VIN możemy również znaleźć w dowodzie rejestracyjnym. Znajduje się on w polu oznaczonym literą “E”. Podczas kupowania używanego auta ważne jest sprawdzenie, czy numer VIN z karty pojazdu odpowiada temu na samochodzie.

Czasem zdarza się, że niedoświadczony mechanik uszkodzi numer VIN podczas naprawy. Jazda takim samochodem jest niezgodna z prawem nie tylko w Europie, ale też w Stanach Zjednoczonych. Jeśli nasz VIN został uszkodzony, powinniśmy dokonać szeregu formalności, m.in. otrzymać opinię rzeczoznawcy na temat zakresu koniecznych prac. Taka opinia może kosztować nawet do 400 zł. Następnie musimy złożyć wniosek do wydziału komunikacji w danym mieście o nadanie i wybicie nowego numeru VIN. Złożenie takiego wniosku w zależności od miejsca złożenia wniosku może być bezpłatne lub kosztować do 50 zł. To nie koniec wydatków. Następnym krokiem jest udanie się do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Tam zostanie nadany nowy numer VIN – skrócony, 12 cyfrowy. Koszt nadania nowego numeru to 100 zł. Samochód z nowym numerem wymaga jeszcze jednej wizyty w Wydziale Komunikacji – kierowca powinien wyrobić nowy dowód rejestracyjny, który stanowi wydatek około 100 zł.

Cała procedura może zająć około tygodnia. Wiąże się ze stresem i przede wszystkim – z wysokimi kosztami. Cena może zwalić z nóg – to nawet 700 zł. Dla niektórych osób taki wydatek jest bardzo trudny do pokrycia, warto więc rozważyć wzięcie kredytu lub pożyczki pozabankowej. Szybkie pieniądze otrzymamy m.in. na stronie https://autokapital.pl/.

Sfałszowany numer identyfikacyjny pojazdu. Jak rozpoznać oszustwo?

Kupując używane auto sprowadzane np. z Niemiec, powinniśmy sprawdzić czy nie pochodzi ono z kradzieży. Nie sprawdzenie czy nasze auto pochodzi z legalnego źródła może spowodować konsekwencje karne. Takie postępowanie uznawane jest za działanie w złej wierze i paserstwo. art. 292 Kodeksu Karnego przewiduje za nie karę grzywny lub nawet karę pozbawienia wolności.

Weryfikacja numeru VIN pozwoli rozwiać wątpliwości podczas zakupu danego samochodu. Po pierwsze – należy zwrócić uwagę czy numer VIN w dowodzie rejestracyjnym jest identyczny z numerem widocznym na podwoziu lub nadwoziu. Możemy również pobrać specjalny raport w Europejskim Rejestrze pojazdów lub Centralnej Ewidencji Pojazdów. Numer VIN możemy zweryfikować również na komendzie policji – funkcjonariusz może sprawdzić czy samochód nie widnieje na liście pojazdów utraconych.

Kupując używany samochód powinniśmy pozostać ostrożni. Warto zawczasu sprawdzić zarówno auto, jak i sprzedawcę. Poznanie historii samochodu może nam pomóc nie tylko w trudnej sytuacji jak np. próba sprzedaży samochodu z kradzieży. Numer VIN pozwoli nam uzyskać informacje na temat faktycznego przebiegu oraz odbytych napraw. Warto o tym pamiętać, kupując swoje pierwsze cztery koła.

Artykułu przygotowany przy współpracy z klientem https://www.skupowanieaut.pl

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu